Dron v zraku, pamet v rokah

Želite otroka ali sebe obdariti z nakupom brezpilotnega letalnika - drona? Ali veste, kakšno znanje ali dovoljenje potrebujete za varno uporabo brezpilotnega letalnika? Slovenija je pred dvema letoma to področje zakonsko uredila z uredbo “o sistemih brezpilotnih zrakoplovov”. Danes, skoraj dve leti po tem, nam precej manj brenči okoli ušes in tako je prav, pravijo strokovnjaki. Kot vsaka naprava, ki jo krmili človek, tudi za drona potrebujemo vaje ali še bolje izpit.

Janez Nebec (v sredini) s člani ekipe Onedrone na piranski Punti
Janez Nebec (v sredini) s člani ekipe Onedrone na piranski Punti  

V pogovoru bomo skušali na kratko, a enostavno obrazložiti, kaj moramo kot lastniki oziroma upravljalci brezpilotnega letalnika - drona upoštevati, da z njim varno upravljamo; pa naj bo to 200-gramska igrača ali profesionalni letalnik. Poglobili smo se v del uredbe, ki govori o dronih, lažjih od 500 gramov. Toliko tehtajo bodisi “igrače” za 50 evrov ali že vrhunski ljubiteljski droni za 500 evrov. Slednji so že tako izpopolnjeni, da se izogibajo oviram, v katere bi se lahko zaleteli. Na pomoč nam je priskočil Janez Nebec iz družbe Onedrone iz Ljubljane, ki se ukvarja s prodajo dronov za hobi in za profesionalno uporabo, storitvami s sistemi brezpilotnih zrakoplovov ter izobraževanjem in svetovanjem operaterjem.

Kje in kako lahko varno uporabljamo oziroma letimo z dronom, ki tehta manj kot 500 gramov?

“Uredba za drone, lažje od 500 gramov, ne velja, razen če z njimi opravljamo dejavnost (snemanje, fotografiranje). To pomeni, da lahko z njimi letimo povsod s predpisanimi omejitvami. Pri tem moramo seveda poznati lastnosti letalnika in se zavedati, da lahko tudi z letalnikom, ki je lažji od 500 gramov, povzročimo nesrečo, za katero bomo seveda škodno in kazensko odgovarjali.”

Ali lahko dron upravlja oseba, ki je mlajša od 18 let?

“Da. In sicer v območju I in II (nenaseljeno območje), po pravilih, ki veljajo za modelarje. Kadar gre za izvajanje dejavnosti, mora upravljavec v kategoriji A biti star najmanj 16 let, v ostalih kategorijah pa 18.”

Ali smemo z dronom, lažjim od 500 gramov, leteti v urbanem naselju?

“Trenutno ni predpisa, ki bi to omejeval. Lahko bi leteli, ne smemo pa snemati. Kot sem že prej omenil, pa vsak uporabnik odgovarja za škodo, ki bi jo povzročil, zato letenje v naselju odsvetujemo.”

Kje je popolnoma prepovedno leteti z dronom?

“V radiju petih kilometrov okrog letališč s stalno kontrolo zračnega prometa (Ljubljana, Maribor, Cerklje in Portorož) in v območjih, za katera velja trenutna prepoved letenja, ki je objavljena na spletni strani kontrole letenja https://www.sloveniacontrol.si”

Če z dronom letimo in snemamo v naravi izven urbanega okolja, če, na primer, snemamo prijatelja, ki v reki lovi ribe ali turno smuča ... Smemo te posnetke kasneje deliti na družabnem omrežju?

“Kadar letite po pravilih, ki veljajo za modelarje - torej letenje izven naselja in izven območij prepovedi letenja, če smo najmanj 30 metrov oddaljeni od ljudi, živali, vozil in objektov oziroma če znaša horizontalni odmik od skupine ljudi najmanj 150 metrov -, lahko snemate in posnetke brez omejitev tudi objavljate, dokler ne gre za komercialno uporabo posnetkov. Meja med komercialno in nekomercialno rabo ni natančno definirana, zato ni nikakršne osnove, da bi bil kdorkoli kaznovan za objavo posnetka na družabnih omrežjih, razen kadar je iz posnetka nedvoumno razvidno, da je pri letenju prišlo do kršitev zgoraj omenjenih omejitev. Če objavite, kako delate prekršek, lahko seveda pričakujete kazen, dokler letite po pravilih, pa ste lahko brez skrbi. Pred letenjem si na spletni strani Agencije za civilno letalstvo oglejte zemljevid z območji omejitev letenja in si preberite uredbo o sistemih brezpilotnih zrakoplovov, predvsem pa preberite navodila, priložena vašemu dronu.”

Kdo naj se udeleži tečaja za izpit iz poznavanja pravil letenja z dronom in zakaj?

“Smiselno je, da se tečaja udeležijo vsi operaterji, ki bodo z brezpilotniki opravljali dejavnost, saj se bodo na tečaju podrobno seznanili s pravili in omejitvami. Uporabniki, ki brezpilotnike uporabljajo ljubiteljsko, naj se seznanijo z območji omejitve letenja, predvsem pa naj si preberejo navodilo za uporabo svojega drona in preizkusijo vse njegove funkcije v kontroliranem okolju brez ovir in ljudi.”


Najbolj brano