Tomos gre v stečaj, delavcem kmalu odpovedi

Tomos je od včeraj v stečaju. Tako je odločilo koprsko okrožno sodišče, ki je konec novembra prejelo predlog za stečaj tega podjetja. Za stečajnega upravitelja je imenovalo Štefana Verna.

Tomos zaposlenim dolguje regres in tri plače. Foto: Tomaž Primožič/FPA
Tomos zaposlenim dolguje regres in tri plače. Foto: Tomaž Primožič/FPA

KOPER > “Odpovedi bomo delavcem vročevali po seznanitvi s stanjem stečajnega dolžnika, predvidoma naslednji teden,” je povedal stečajni upravitelj Štefan Veren.

“Tomos zaposlenim dolguje regres in tri plače, verjetno pa še kaj,” je včeraj potrdil Sašo Ristič, sekretar sindikata SKEI za kraško-notranjsko in obalno regijo. Podjetje nekaj časa prav tako ni redno plačevalo prispevkov, neizplačana je ostala tudi kakšna izmed jubilejnih nagrad.

13

delavcev je zaposlenih v Tomosu

Predlog za stečaj Tomosa je konec novembra na sodišče poslal eden izmed 13 zaposlenih, ki niso dobili plač. Ker podjetje v predvidenem roku ni ugovarjalo trditvam, da je insolventno, ali oporekalo upnikovi terjatvi, niti ni predlagalo odložitev odločanja o predlogu, je obveljala domneva, da je podjetje insolventno.

Sodišče je tako včeraj odločilo, da se začne stečajni postopek. Upniki imajo zdaj čas do 3. aprila za prijavo terjatev, ločitvenih in izločitvenih pravic.

Blagovna znamka Tomos je v lasti idrijske Hidrie.

Tomosove težave so se vlekle že dlje časa. Podjetje nekaj časa ni redno poravnavalo prispevkov in tudi plače so zamujale. Tako je bilo že leta 2017, razmere so se jeseni lani še zaostrile.

Trije zaposleni so zaradi zamujanja plač lansko jesen dali odpoved po krivdi delodajalca in se odločili za tožbe. Preostali zaposleni pa so upali, da se bodo razmere izboljšale. A se niso. Proizvodnja je zastala, vedno pogosteje so se oglašali upniki, na vrata je menda potrkal tudi izvršitelj. Konec novembra so se delavci naveličali negotovosti in vložili predlog za stečaj.

Zdaj že nekdanji direktor Iztok Pikl, ki je prek svojega podjetja lastniško obvladoval Tomos, včeraj ni bil dosegljiv. Je pa ob vložitvi predloga za stečaj menil, da Tomos še ni zrel za stečaj in da mu je še mogoče pomagati. Prav zato je že nekaj časa iskal strateškega partnerja. V igri je bila Pošta Slovenije, ki je opravila tudi skrbni pregled, a je sredi oktobra potem odstopila od nakupa.

Poleg delavcem naj bi Tomos denar dolgoval tudi nekaterim dobaviteljem, prav tako Hidrii. Ta je Piklovemu podjetju novembra leta 2015 prodala Tomos in mu dala v najem tudi prostore v Kopru. Ostal ji je dolžan več najemnin, a ne samo to. Piklovo podjetje Hidrii že dlje časa ni več plačevalo licenčnine za uporabo blagovne znamke Tomos. Zato mu je Hidria že marca prepovedala uporabo imena te blagovne znamke.

Po naših informacijah je Hidria zavarovala svoje terjatve, tudi s hipotekami nad stroji; te je izvršitelj lani zarubil. Ko bodo zanje našli kupce in jih prodali, bo Hidria prišla do dela svojega denarja.

Ko je Pikl pred tremi leti kupil Tomos, je napovedoval, da bo koprsko podjetje doživelo preporod in da bo podvojilo proizvodnjo mopedov. Namesto tega je zlasti zadnje leto tonilo v vse globljih težavah.

Tomos je njegov lastnik leta 2017 tudi zastavil v korist Slovenske izvozne in razvojne banke (SID), da je od nje lahko dobil dobrega pol milijona posojila. Tega bi moral vrniti leta 2023.


Najbolj brano