Od zgodb do šolskih priročnikov o ribji predelovalni industriji

Torkov svetovni dan turizma so v Srednji šoli Izola izkoristili za dan odprtih vrat in za to, da so javnosti predstavili projekt LAS Zgodbe o ribištvu Slovenske Istre skozi čas, katerega partnerji so. Bodoči gostinski in turistični delavci so med drugim pripravili degustacijo ribjih jedi, katerih recepte so oživeli prav z omenjenim projektom.

V Srednji šoli Izola so združili dan odprtih vrat in  predstavitev 
projekta Zgodbe o ribištvu.   Foto: vir: Srednja šola Izola
V Srednji šoli Izola so združili dan odprtih vrat in predstavitev projekta Zgodbe o ribištvu.  Foto: vir: Srednja šola Izola

ISTRA Iz šolske kuhinje je zadišalo po namazu iz skuše, sardelah v šavorju in pedočih na buzaro, ob jedeh so postregli kruh z oljkami in ržen kruh.

Pripravili so šardele v šavorju. Foto vir: Srednja šola Izola

Kmalu deseta obletnica šole

V Srednji šoli Izola že obeležujejo skorajšnjo desetletnico. Ustanovili so jo 1. januarja 2013 z združitvijo nekdanje Srednje gostinske in turistične šole, ki je bila ustanovljena leta 1960, in deset let prej ustanovljene nekdanje Srednje zdravstvene šole. V novem šolskem letu ima Srednja šola Izola 628 dijakov, od tega 315 v Izoli v mestu (ostali so v objektu Splošne bolnišnice Izola), kjer jih je 198 vpisanih v programe za poklice v gostinstvu in turizmu.

Novo ovrednotenje ribištva kot turistične dejavnosti

Ob tem, ko so iskali stare izolske recepte, so pripravili foto natečaj Naj ribiška zgodba in se udeleževali delavnic tujih jezikov, na katerih se se naučili ribiških izrazov v italijanščini, angleščini, nemščini in španščini, da bodo obiskovalcem znali predstaviti ribiške pripomočke in načine ribolova v njihovem jeziku. Sodobni ribiški poklic jim je predstavil koprski ribič Arturo Steffe, obiskali so gojišče školjk izolskega podjetja Prosub in muzej Izolana-hiša morja ter si ogledali dokumentarec o Delamarisu.

V projekt Zgodbe o ribištvu so se na šoli oktobra lani vključili zato, ker se zavedajo, da je ribištvo povezano s sredozemskim načinom življenja in je vplivalo tudi na prehranjevanje in socialne stike. Sklenili ga bodo junija prihodnje leto, z njim pa skušajo na novo ovrednotiti ribištvo kot gospodarsko, turistično in poklicno dejavnost ter kot varstvo kulturne dediščine na območjih, tesno povezanih z ribištvom. Z ostalimi partnerji, vodilnim Znanstveno-raziskovalnim središčem (ZRS) Koper, Turističnim združenjem Izola, izolsko gostilno Bujol in Italijansko samoupravno narodno skupnostjo skušajo oživeti spomin na pomemben del istrske zgodovine ter s tem utrditi obmorski značaj in identiteto tega območja.

Priročnik za kuhanje in o ribji predelovalni industriji

Kako, pojasnjuje vodja projekta Lucija Čok iz ZRS Koper: “Stare recepture bomo združili v dvojezičnem kuharskem priročniku Okus po morju/ Sapore di mare. Po končanem projektu bodo rezultati spodbudili šole k nadaljnjemu zbiranju besedja o ribištvu in morju, ki ga bomo sproti vpisovali v elektronski glosarij. Staro istrsko kuhinjo želimo vpisati v register nesnovne kulturne dediščine. Šole bodo dobile elektronske priročnike o zgodovini industrije predelave rib v Izoli s pričevanji žensk, ki so delale v teh tovarnah. Zbrana pričevanja in gradivo, ki je nastalo pri raziskavah o ribištvu in morskih poklicih, bodo raziskovalke objavile v domači in tuji znanstveni publicistiki.”

Lucija Čok poudarja še, da je ključ do uresničitve ciljev medgeneracijsko povezovanje in približevanje tematike javnosti skozi kulinariko, dogodke in publikacije.


Najbolj brano