Ples življenja in smrti

V pomniku na Cerju bodo prihodnjo soboto v okviru prireditve ob stoti obletnici konca soške fronte slovesno odkrili monumentalno delo akademskega slikarja Rudija Španzla. Oljno sliko, ki je nastala po zgledu Picassove Guernice in je posvečena braniteljem slovenske zemlje, je umetnik ustvarjal pet let, v srcu pa jo nosi že vse življenje.

Ustvarjanje velike slike, ki je nastala po zgledu Mrtvaškega 
plesa v Hrastovljah in slovite Picassove Guernice,   je  slikarja 
Rudija Španzla precej namučilo, a  na to  svoje življenjsko delo 
je   zelo ponosen. Foto: Osebni arhiv Rudija Španzla
Ustvarjanje velike slike, ki je nastala po zgledu Mrtvaškega plesa v Hrastovljah in slovite Picassove Guernice, je slikarja Rudija Španzla precej namučilo, a na to svoje življenjsko delo je zelo ponosen. Foto: Osebni arhiv Rudija Španzla

LJUBLJANA, CERJE > “Slikal sem jo po šest, sedem ur na dan in plezal po lestvi gor in dol, tako da me je fizično precej izmučila,” o monumentalni sliki, veliki tri krat pet metrov, ki jo je zadnja leta ustvarjal v ljubljanskem ateljeju in ji posvetil srce in dušo, pravi slikar Rudi Španzel. Veliko slikarsko delo s protivojnim sporočilom je posvečeno njegovemu dedku, ki se je boril na soški fronti, oziroma vsem braniteljem slovenske zemlje. “Zrasel sem ob dedkovih zgodbah, ki so se vame kot bodočega umetnika globoko usedle. Tako sem čutil dolg in odgovornost, da se poklonim ne le njemu, ampak tudi vsem slovenskim vojakom, ki so darovali največ, kar človek lahko,” o svojem življenjskem delu, ki si ga je zamislil že pred 30 leti, razlaga Španzel.

Osnova ideje, ki so jo podprli tudi Občina Miren-Kostanjevica, veteranske in domoljubne organizacije združene v Kodvos in predsednik državnega sveta Mitja Bervar, je bila, da se s tem delom na simbolen način na Cerju prikaže vso nesmiselnost vojne oziroma krutega dogajanja v času prve svetovne vojne. Po zgodovinskih podatkih je na območju, kjer je danes Park miru in sožitja, v času prve svetovne vojne padlo največ slovenskih vojakov.

Obeležje na Cerju se slikarju zdi idealen kraj za predstavitev svojega dela, saj je bilo zasnovano kot pomnik vsem, ki so se v različnih zgodovinskih obdobjih borili za slovensko zemljo, nosi pa tudi sporočilo miru in sobivanja med narodi. “Zdi se, da se človek ničesar ne nauči iz preteklosti, zato bo slika tudi opomin, da se vojne grozote na bi več dogajale,“ poudarja Španzel. Glavni pokrovitelj umetniškega dela je BTC, projekt pa je podprlo tudi več drugih slovenskih podjetij.

Sliko bodo slovesno odkrili na prireditvi Spomin na prihodnost, ki sodi v okvir dogodkov v počastitev stote obletnice konca soške fronte. Sprva so jo načrtovali za jutri, a so jo zaradi napovedane močne burje prestavili na prihodnjo soboto, 25. novembra, ob 11. uri ob pomniku braniteljev slovenske zemlje na Cerju.


Najbolj brano