Duhovnik bo povedal, ali je treba cevi zamenjati

Med tem ko ima (tudi) namakalni zadrževalnik Vogršek vse manj vode, saj je to poletje nima od kje dobiti, se zelo počasi vrti kolesje, ki naj bi privedlo do posodobitve tega namakalnega sistema, ki ga zajetje sredi Vipavske doline napaja.

Po analizi razmer bo najbrž znano, kaj narediti z že staro mrežo 
namakalnih cevi med Dornberkom in Šempetrom. Bilo naj bi 
dobrodošlo zamenjati kar  vse salonitne cevi.    Foto: Ambrož Sardoč
Po analizi razmer bo najbrž znano, kaj narediti z že staro mrežo namakalnih cevi med Dornberkom in Šempetrom. Bilo naj bi dobrodošlo zamenjati kar vse salonitne cevi.  Foto: Ambrož Sardoč

Ministrstvo za kmetijstvo je letos naročilo izdelavo analize razmer namakalnega omrežja v spodnji Vipavski dolini, ki ga potrebuje za odločite, ali omrežje le obnoviti, ali mar kar zgraditi na novo. Sistem naj bi bilo v vsakem primeru treba posodobiti, država pa se je zavezala to narediti, preden ga bo predala v upravljanje občinam na ožjem Goriškim. Tako jim je obljubila v pismu o nameri iz začetku leta, dokumentu, ki je nekakšna zelo okvirna osnova za reševaje težav z “Vogrščkom”. Če poenostavimo, je zdaj dokaj šepavo.

Ministrstvo je torej pripravo analize zaupalo družbi S Projekt iz Ljubljane, vendar je podjetje Dr. Duhovnik iz Seničice pri Medvodah, ki se je potegovalo za ta posel, zahtevalo revizijo postopka pred pristojno komisijo in uspelo. Direktor pritožnika je inženir Jože Duhovnik, ki je javnosti postal znan med razpletanjem zgodbe o drugem tiru z zamislijo, kako ga zgraditi po trasi prvega in menda precej ceneje, kot predvideva izbrana rešitev.

Komisija je razveljavila oddajo posla, kot so poročali nekateri mediji, pa ga je nato država oddala Duhovniku oziroma njegovemu podjetju. Inženir že zdaj verjame, da je treba na primer zamenjati vse salonitne cevi v omrežju in poiskati priklope na črno, v poslu, ki ga je dobil, pa bo moral opredeliti tudi način obnove in ga ovrednotiti, pa tudi izračunati, koliko bo potem stalo namakanja. Kot je znano, naj bi imele država in občine namen razmere urediti tudi tako, da bodo uporabniki omrežja pošteno plačevali dobavljeno vodo in se bo nabiralo dovolj denarja za vzdrževanje sistema.

Sicer pa je posodabljanje mreže cevi drugi del enačbe, prvi del je obnova naprav na pregradi namakalnega zadrževalnika. Le to naj bi zagotovilo dovolj tlaka v omrežju za nemoteno zalivanje.


Najbolj brano