V sindikatu pristojne opozarjajo na status sobaric v Hotelih Bernardin

Sindikat delavcev gostinstva in turizma vlado in ministrstvi za delo ter gospodarstvo poziva k nujnem ukrepanju v primeru načrtov za oddajo čiščenja in pospravljanja sob v Hotelih Bernardin v zunanje izvajanje. Po njihovem mnenju bi morala biti naloga državnih podjetij, kot so Hoteli Bernardin, tudi skrb za delavce, ne le ustvarjanje dobička.

 Foto: Tomaž Primožič/FPA
Foto: Tomaž Primožič/FPA

PORTOROŽ > Hoteli Bernardin so namreč del skupine Sava Turizem, največjega slovenskega turističnega podjetja, ki je v lasti družbe Sava. Ta je v več kot 90-odstotni lasti države oziroma Slovenskega državnega holdinga in Kada.

Kot so predstavniki sindikata podrobneje pojasnili v zapisu, ki so ga posredovali tudi medijem, Sava Turizem kot krovna družba skupine trenutno koristi storitve čiščenja okoli 300 sobaric, od tega pa je redno zaposlenih le še okoli 40 sobaric na lokaciji Hotelov Bernardin. Preostalo delo čiščenja in pospravljanja opravljajo prek podjetja Samsic storitve.

Po informacijah sindikata, ki deluje pod okriljem Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, pa so v Savi Turizmu zaradi izteka pogodbe s Samsic storitvami v zaključni fazi izbora novega ponudnika storitev, pod katerega naj bi prešel še zadnji del zaposlenih sobaric.

Glede na to, da je država prek Save skoraj izključna lastnica družbe Sava Turizem, ministra za delo Luko Mesca pozivajo k nujnem ukrepanju in pravočasni preprečitvi nameravanega outsourcinga.

Ob tem v sindikatu poudarjajo, da morajo biti družbe s kapitalsko naložbo države na področju spoštovanja človekovih pravic, delovne zakonodaje in kolektivnih pogodb ter vodenja aktivnega socialnega dialoga s predstavniki zaposlenih vzor vsem drugim družbam, prav tako pa morajo biti družbeno odgovorne, kar da izhaja tudi iz priporočil in pričakovanj SDH z junija 2022. "To pa pomeni, da njihova poglavitna naloga ni le ustvarjanje dobička, temveč tudi skrb za dobrobit delavcev in ustvarjanje dostojnih pogojev dela," so dodali.

Ob tem so vlado spomnili tudi na zaveze v koalicijski pogodbi o tem, da bodo povsod v javnem sektorju, kjer obstaja potreba po rednem delu, outsourcing postopoma ukinili.

Glede na zavezo se jim zdi nesprejemljivo, da Sava Turizem, ki bi morala biti zgled vsem ostalim, namesto opravljanja tovrstnih storitev "v hiši" izvaja outsourcing, še posebej, ker je splošno znano, da je ta za delavce "izredno škodljiv".

"Povprečno gledano so outsourcani delavci v primerjavi z redno zaposlenimi prisiljeni opravljati delo v slabših delovnih pogojih in za nižjo osnovno plačo, izplačan jim je tudi nižji regres za letni dopust, ne prejemajo božičnice, ne napredujejo in ne prejemajo izplačila delovne uspešnosti. Nikogar ne zanima njihovo počutje in pripadnost kolektivu, zato se pogosto počutijo izolirano in izključeno," so izpostavili v sindikatu in dodali, da takšna praksa za delavce prinaša tudi negotovost in posledično hud stres.

Kot so še poudarili v sindikatu, od pristojnih ministrstev pričakujejo najmanj to, da bodo skupaj z ostalimi odločevalci pripravili predlog dopolnitev priporočil in pričakovanj SDH, ki bodo posebej usmerjena v odpravo opisanih slabih praks.

Po navedbah sindikata jim je uprava skupine Sava Turizem pred dnevi na sestanku glede nameravanega outsourcinga sobaric potrdila, da bodo "spoštovali vsa priporočila, ki jih bo SDH od družbe zahteval, sicer pa se bodo ravnali po optimalno razpoložljivih poslovnih modelih, ki jih zakonodaja dovoljuje, da izpolnijo pričakovanja lastnikov".


Najbolj brano