V Ekvatorialni Gvineji za virusom Marburg umrlo devet ljudi

V Ekvatorialni Gvineji so oblasti potrdile prvi izbruh virusa Marburg v državi. Za virusom je umrlo najmanj devet ljudi, še 16 pa jih ima sumljive simptome, je v ponedeljek sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). V državo so že prispele posebne zdravstvene ekipe WHO, oblasti pa so v prizadeti regiji uvedle karanteno.

MALABO > O izbruhu virusa Marburg je prvi poročal minister za zdravje Mitoha Ondo'o Ayekaba. Virus naj bi izbruhnil v provinci Kie-Ntem in sosednjem okrožju Mongomo, kjer so oblasti po posvetovanju z WHO že uvedle karanteno.

Virus Marburg je zelo nevaren patogen, ki povzroča vročino, krvavitve in tudi odpoved organov. Je del tako imenovane družine filovirusov, v katero spada tudi virus ebola, ki je v preteklosti že večkrat pustošil v Afriki. Naravni gostitelj virusa Marburg so afriški sadni netopirji, živali pa lahko virus prenesejo tudi na ljudi. Virus se nato s človeka na človeka prenaša preko krvi ali drugih telesnih tekočin. Inkubacijska doba virusa traja od dva do 21 dni, prvi simptomi pa so podobni simptomom drugih tropskih vročinskih bolezni, kot so ebola, malarija in tifus, zato je pravo okužbo težko določiti. Po podatkih WHO pa se stopnja smrtnosti pri potrjenih primerih giba med 24 in 88 odstotkov, odvisno od različice virusa.

"Do devetih smrti zaradi okužbe z virusom je prišlo med 7. januarjem in 7. februarjem, pri čemer pa bo treba opraviti še testiranje sumljive smrti v bolnišnici 10. februarja," je dodal minister.

WHO je v Ekvatorialno Gvinejo v ponedeljek napotila specializirane zdravstvene ekipe za podporo lokalnim oblastem, danes pa se bo sestala tudi ekipa strokovnjakov, ki si prizadeva za razvoj cepiv proti virusu.

Sosednji državi Gabon in Kamerun sta po izbruhu Marburga že okrepili mejni nadzor in na obmejnih regijah uvedli obvezno testiranje.


Najbolj brano