Tajvanska predsednica: Grožnja s Kitajske se povečuje vsak dan

Tajvanska predsednica Tsai Ing-wen je v sredo v intervjuju za CNN dejala, da se za Tajvan grožnja s Kitajske povečuje vsak dan. Regionalne partnerje je pozvala, naj podprejo njeno državo. Potrdila je prisotnost ameriške vojske na otoku in izrazila prepričanje, da bi ZDA Tajvanu priskočile na pomoč v primeru napada Kitajske.

TAIPEI > "Ko avtoritarni režimi pokažejo ekspanzionistične težnje, bi se morale demokratične države združiti, da bi se jim zoperstavile. Tajvan je v prvih bojnih vrstah," je dejala Tsai Ing-wen.

Dodala je še, da verjame, da bi ZDA branile Tajvan, v primeru, da bi ga Kitajska napadla. Potrdila je, da je na otoku prisotno majhno število ameriških vojakov, ki pomagajo pri usposabljanju tajvanske vojske.

Navzočnost ameriških vojakov v državi je za medije prvi potrdil vir iz Pentagona v začetku tega meseca. Tsaijeva ni želela razkriti točnega števila ameriških vojakov na otoku. Dejala je, da jih ni toliko, kot si ljudje mislijo.

Te pripombe so danes sprožile oster odziv Kitajske. Iz Pekinga so sporočili, da odločno nasprotujejo kakršnim koli uradnim ali vojaškim stikom med Taipeijem in Washingtonom. Kitajska je ZDA prav tako očitala, da poskušajo ustvariti težave.

Kitajski nacionalistični državni časopis Global Times je medtem danes v uvodniku ocenil, da "to, da so ameriške enote nameščene na Tajvanu, prestopa vse meje".

V zadnjem času so se napetosti glede Tajvana bistveno zaostrile. Med drugim je tako v tajvansko identifikacijsko območje zračne obrambe (ADIZ) že večkrat vdrlo veliko število kitajskih vojaških letal.

Zaradi okrepljenih vojaških vdorov Pekinga v identifikacijsko območje zračne obrambe Tajvana so ZDA, Japonska in Avstralija že izrazile resno zaskrbljenost. Ameriški predsednik Joe Biden je prejšnji teden Pekingu povsem jasno sporočil, da bi ZDA v primeru kitajskega napada branile demokratični Tajvan.

Komunistično vodstvo v Pekingu Tajvan obravnava kot del Ljudske republike Kitajske in ves čas grozi z njegovo osvojitvijo. ZDA so se na drugi strani zavezale obrambi Tajvana, kar pa je doslej konkretno pomenilo predvsem dobavo orožja tajvanski vojski. V preteklosti se ZDA niso jasno izrekle, da bi v primeru invazije priskočile na pomoč Tajvanu, saj bi Kitajska to razumela kot jasno kršitev tako imenovane doktrine ene Kitajske.

Tsaijeva je dejala, da bi se bila pripravljena pogovarjati s kitajskim voditeljem Xi Jinpingom. "Lahko se pogovarjamo o naših razlikah in se poskušamo dogovoriti, da bomo lahko mirno sobivali," je povedala za CNN. Kitajska je s tajvanskim vodstvom prekinila vso komunikacijo junija 2016, mesec dni po tem, ko je trenutna predsednica prevzela svojo funkcijo.


Najbolj brano