Na referendumu v San Marinu za legalizacijo splava

Na referendumu v San Marinu so v nedeljo volilci s približno 77 odstotki podprli legalizacijo umetne prekinitve nosečnosti. Medtem ko je bila doslej popolnoma prepovedana, bo po novem dovoljena do 12. tedna nosečnosti, kasneje pa le v primeru ogroženosti matere ali hudih nepravilnosti zarodka.

SAN MARINO > Volilno pravico na nedeljskem referendumu je imelo 35.411 volilcev gorate republike sredi Italije, od katerih jih tretjina živi v tujini. Volilna udeležba je bila 41-odstotna.

O pravici žensk do svobodne izbire o rojstvu otroka do dvanajstega tedna nosečnosti so volilci odločali na pobudo Zveze žensk San Marina (UDS), kjer so proslavili izid glasovanja.

Na čelu kampanje proti legalizaciji umetne prekinitve nosečnosti je bila Krščansko-demokratska stranka, ki v San Marinu vlada že skoraj 20 let. Predstavnik stranke je napovedal, da bo vlada v šestih mesecih predlagala zakon, s katerim bi uzakonili izid referenduma, ki ga bodo potem predložili parlamentu.

San Marino je trenutno poleg Malte, Andore in Vatikana edina država v Evropi, kjer je umetna prekinitev nosečnosti popolnoma prepovedana, celo v primeru posilstva, incesta, prizadetosti ploda ali nevarnosti za zdravje matere.

Za splav je predvidena kazen do treh let zapora, tako za žensko kot za zdravnika, ki bi ga opravil. Kazni ne izrekajo, saj se ženske, ki želijo opraviti splav, odpravijo v Italijo, kjer je dovoljen.

Glede na to, da v San Marinu ni bilo raziskav javnega mnenja, je bil izid referenduma negotov.


Najbolj brano