Merklova in Erdogan pozvala k trajnemu premirju v Libiji

Nemška kanclerka Angela Merkel in turški predsednik Recep Tayyip Erdogan sta po današnjih pogovorih v Carigradu pozvala k utrditvi krhke prekinitve ognja v Libiji, da bo prerasla v trajno premirje. Erdogan je v nasprotnem primeru opozoril na nevarnost kaosa v Libiji, ki bo vplival na celotno sredozemsko regijo.

CARIGRAD > “Treba si je prizadevati, da krhka prekinitev ognja preraste v trdno in trajno premirje,” je dejala Angela Merkel na skupni novinarski konferenci po pogovorih z Recepom Tayyipom Erdoganom.

Sile pod vodstvom uporniškega libijskega generala Kalife Haftarja si že od lanskega aprila prizadevajo zavzeti prestolnico Tripoli, ki je pod nadzorom mednarodno priznane vlade, ki jo podpira Turčija.

V zadnjih tednih je mednarodna skupnost, tudi z berlinsko konferenco, ki jo je v nedeljo v Berlinu gostila Merklova, okrepila prizadevanja, da bi našli politično rešitev. Vendar so Haftarjeve sile ta teden obstreljevale letališče Tripolija, kar vzbuja bojazni, da se bodo spopadi znova razplamteli, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Erdogan: Turčija bo še naprej podpirala berlinski proces

Nemška kanclerka je izrazila upanje, da bo “Haftarjeva stran sprejela pozitivne korake”. Erdogan pa je Haftarja obtožil, da ne kaže nobenih namenov za spravo. Kritiziral je tudi dejstvo, da na konferenci v Berlinu ni hotel podpisati dogovora o prekinitvi ognja. Sprejel ga je samo verbalno, je dejal, kar pa ni dovolj.

Erdogan je pred tem danes dejal, da nadaljevanje napadov v Tripoliju kaže, kdo si resnično želi miru, generala Haftarja pa označil za pučista.

Mednarodno skupnost je opozoril, da v libijski državljanski vojni ne sme ponoviti napak, ki jih je storila pri reševanju konflikta v Siriji. Merklovi, ki jo je označil kot prijateljico, se je zahvalil, da je v Berlinu gostila mednarodno konferenco o Libiji.

Zagotovil je, da bo Turčija še naprej podpirala berlinski proces, a opozoril, da je uspeh doseženega mirovnega načrta v 55 točkah v celoti odvisen od njegove uresničitve na terenu, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Odprli nov kampus turško-nemške univerze

Berlinski dogovor je označil za pomemben korak za politično stabilnost v Libiji in opozoril, da bodo kaotične razmere v Libiji vplivale na celotno sredozemsko regijo, če v državi ne bodo čim prej vzpostavili miru. Hitra rešitev je nujna, “če ne želimo, da se v državi znova okrepijo teroristične organizacije, kot so Islamska država in Al Kaida ter plačanci”, je opozoril.

Državnika sta pred tem odprla nov kampus turško-nemške univerze v Carigradu, kar je nemška kanclerka označila za izjemen primer sodelovanja med državama. Izpostavila je tudi posebno vrednost izobrazbe za begunce, ne samo zaradi njihove integracije v državah gostiteljicah, ampak tudi pri obnovi ob vrnitvi v svoje domovine.


Najbolj brano