Konec mučnega obdobja

Točno opoldne po lokalnem času - ob 18h po našem - bo v Washingtonu Joe Biden prisegel kot 46. predsednik ZDA. Pol ure pred njim bo prisegla njegova podpredsednica Kamala Harris, s čimer se bo pogosto mučno obdobje po novembrskih volitvah končalo. Donald Trump bo z neudeležbo na predsedniški inavguraciji prelomil še eno tradicijo.

Za zagotavljanje varnosti na današnji prisegi je v Washington v 
minulih dneh pripotovalo približno 25.000 pripadnikov nacionalne garde.  Foto: Nathan Posner / Shutterstock Edi
Za zagotavljanje varnosti na današnji prisegi je v Washington v minulih dneh pripotovalo približno 25.000 pripadnikov nacionalne garde.  Foto: Nathan Posner / Shutterstock Edi

WASHINGTON > Predsedniška prisega pred poslopjem kongresa na Kapitolu je ena od ameriških tradicij, vsakič poteka 20. januarja, po njej pa se predsednik oziroma predsedniški par praviloma udeleži številnih prireditev v prestolnici. Letos bo vse potekalo precej drugače, saj epidemija narekuje številne varnostne ukrepe. V živo bo dogajanje spremljalo morda tisoč ljudi, gre za člane obeh domov kongresa s spremljevalci. Občinstvo je bilo na prisegah v preteklosti sicer različno veliko, za največjo po številu obiskovalcev velja prisega Baracka Obame leta 2009, ki naj bi se je udeležilo 1,8 milijona ljudi. Donald Trump je pred štirimi leti zatrjeval, da je bila njegova bolj obiskana, a so vse analize to ovrgle.

Marsikaj bo odpadlo

Ob množičnem zbiranju pod Kapitolom bo odpadla tradicionalna parada po prisegi, med katero se novi predsednik odpravi v svoje novo domovanje, Belo hišo, ki je oddaljena približno pol ure hoda. Prav tako ne bo tradicionalnega inavguracijskega plesa in številnih spremljajočih prireditev, bodo pa na prisegi nastopil glasbeniki. Ameriško himno bo odpela Lady Gaga, nastopila bosta tudi Jennifer Lopez in country zvezdnik Garth Brooks. Po prisegi bo na vrsti televizijska oddaja z naslovom Celebrating America, v kateri bodo nastopil številni glasbeni zvezdniki, med njimi Bon Jovi in Justin Timberlake, vodil jo bo Tom Hanks, videti pa jo bo mogoče tudi na družbenih omrežjih.

Joe Biden je napovedal, da bo že zelo kmalu, morda celo danes, ZDA vrnil v krog pariškega podnebnega dogovora, odpravil naj bi tudi Trumpovo prepoved vstopa v ZDA za državljane nekaterih islamskih držav.

Varnosti je ob vsaki predsedniški prisegi posvečena velika pozornost, po napadu izgrednikov na kongres pred dvema tednoma bo ta skrb toliko večja. Po pričakovanjih bo za varnost danes skrbelo 25.000 pripadnikov nacionalne garde - pred štirimi leti jih je isto delo opravljalo 8.000.

Bidnovi prioriteti: covid in poenotenje družbe

Pomemben del vsakokratne prisege je nastopni govor novega predsednika. Podrobnosti o tem, kaj bi utegnil povedati Joe Biden, so skrbno varovane, njegovi ljudje pa napovedujejo, da bo orisal vizijo svojega predsedovanja s poudarkom na spopadu z epidemijo ter na ponovnem poenotenju in ozdravljenju družbe. Prav preseganje globoke delitve družbe, ki je zazijala v času Donalda Trumpa, je bila ob spopadu s covidom ena temeljnih točk Bidnovega programa pred volitvami. Joe Biden je sicer napovedal, da bo že zelo kmalu, morda že kar prvi dan, ZDA vrnil v krog pariškega podnebnega dogovora, odpravil naj bi tudi Trumpovo prepoved vstopa v ZDA za državljane nekaterih islamskih držav. Po pričakovanjih se bo takoj posvetil tudi vprašanju družin, ki jih je razbila gradnja zidu na ameriško-mehiški meji.

Trump prelomil prav vsako tradicijo

Domovanje ameriških predsednikov na Pensilvanijski aveniji 1600 bo Bidnova zvečer pričakalo pripravljeno na vselitev, temeljito čiščenje, menjava pohištva, odvažanje škatel s stvarmi Trumpov in dovažanje tistih s stvarmi Bidnov se bo začelo v trenutku, ko bosta Trumpova zapustila Belo hišo.

Donald in njegova soproga MelaniaTrump se prisege ne bosta udeležila, prav tako odhajajoči predsedniški par prihajajočemu ni in ne bo izrekel osebne dobrodošlice v Beli hiši. Zakonca Trump bosta po napovedih nekaj ur pred prisego odletela na svoje posestvo na Floridi, kjer naj bi si začasno uredila popredsedniško domovanje. Trump je naročil, naj ga še zadnjič na predsedniško letalo Air Force One pospremijo z vsemi častmi, v nedeljo pa sta zakonca ožjemu krogu svojih ljudi poslala vabilo na slovesnost s prošnjo, naj se je udeležijo. Kot poročajo ameriški mediji, nista prejela veliko potrditev udeležbe.

Po zatrjevanju dobro obveščenih virov naj bi Trump zelo resno razmišljal celo o tem, da nasledniku na mizi v ovalni pisarni ne bi pustil osebnega pisma, kar je prav tako uveljavljena tradicija. CNN je vedenje zakoncev Trump označil za otročje, ignoriranje prihajajočega para pa da ima “zgodovinske razsežnosti”. V preteklosti so namreč že bili primeri, ko je bilo ob menjavi predsednika nekaj grenkobe, še posebej, če je odhajajoči predsednik odslužil le en mandat, a je predaja poslov in bivališča vendarle potekala gladko. Takšna primera sta bila v zadnjih desetletjih Jimmy Carter in George Bush starejši, v obeh primerih pa je “predaja ključev” potekala v prijaznem vzdušju. “Srečanje ne bi moglo biti bolj prisrčno”, je srečanje družin Bush in Clinton na pragu Bele hiše leta 1993 za CNN opisal neimenovan vir. Kot marsikaj, bo tudi to tokrat drugače.


Najbolj brano