Iz sveta po napadih na savdsko naftno infrastrukturo pozivi k zadržanosti

Po napadih na savdsko naftno infrastrukturo se iz sveta vrstijo pozivi k zadržanosti. Potem, ko je najprej Kitajska pozvala ZDA in Iran k zadržanosti, so se podobno odzvali v Rusiji ter Evropski uniji. ZDA so na drugi strani ocenile, da so napadi del prizadevanj Irana, da ogrozi globalni energetski trg, poročajo tuje tiskovne agencije.

BRUSELJ, DUNAJ, MOSKVA, PEKING > Ameriški minister za energetiko Rick Perry je na letnem srečanju Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) na Dunaju izjavil, da so bili napadi na savdsko naftno infrastrukturo “namerni napad na globalno ekonomijo in globalni energetski trg”. “Kljub iranskim malignim poskusom smo prepričani, da je trg odporen in bo reagiral pozitivno,” je še dejal Perry in nakazal, da so ZDA pripravljene sprostiti svoje naftne rezerve, če bo potrebno, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherni je glede obtožb ZDA na račun Irana v povezavi z napadi na savdsko naftno infrastrukturo v pozvala k največji zadržanosti, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kot je dejala njena tiskovna predstavnica, je treba “jasno ugotoviti dejstva in določiti odgovornost za ta gnusni napad”. Obenem Evropska unija ponovno poziva k največji zadržanosti in umiritvi razmer, je dodala.

Podobno so menili tudi v Kremlju, kjer so posvarili pred prenagljenimi odzivi po napadih na savdsko naftno industrijo.

“Vse države pozivamo, naj se vzdržijo prenagljenih ukrepov ali zaključkov, ki bi lahko poslabšali razmere, ter naj ravnajo na način, ki bo pripomogel k izboljšanju razmer,” je novinarjem dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.


Najbolj brano