Hrvaški pozitivna ocena Evropske komisije za schengen

Hrvaška izpolnjuje pogoje za vstop v schengensko območje, je v danes sprejeti oceni o izpolnjevanju schengenskih pravil in standardov sporočila Evropska komisija. Obenem je Hrvaško pozvala k nadaljnjim prizadevanjem za izvajanje vseh ukrepov, zlasti na področju upravljanja zunanje meje.

 Foto: Zdravko Primožič/FPA
Foto: Zdravko Primožič/FPA

STRASBOURG > Pozitivno oceno Hrvaški glede izpolnjevanja tehničnih pogojev za vstop v schengen je odhajajoča komisija predsednika Jean-Clauda Junckerja danes v Strasbourgu objavila po zasedanju kolegija komisarjev v obliki sporočila. V njem države članice poziva, naj ga “obravnavajo s ciljem integracije Hrvaške v schengensko območje”.

Končno odločitev o tem, ali lahko država vstopi v schengen, namreč sprejmejo članice EU, in to s soglasjem. Po neuradnih napovedih zelene luči za vstop Hrvaške v schengen ni pričakovati v bližnji prihodnosti. Skeptičnih naj bi bilo več članic, med njimi Slovenija, Nizozemska, Nemčija in Francija.

Skoraj štiriletna evalvacija

Komisija je oceno danes sprejela po skoraj štiriletni evalvaciji izpolnjevanja meril, je na novinarski konferenci v Strasbourgu poudaril evropski komisar za notranje zadeve Dimitris Avramopulos. “Danes čestitamo Hrvaški za njeno delo,” je dejal in poudaril, da je zdaj na vrsti Svet, da sprejme soglasno odločitev. Hrvaška pa mora zagotoviti, da bo pogoje še naprej izpolnjevala in izvajala ukrepe, še zlasti na meji z BiH, je poudaril.

Hrvaška prizadevanja je danes v pisni izjavi komisije pozdravil tudi njen predsednik Juncker. “Verjamem, da bodo države članice storile prave korake, da Hrvaška kmalu postane polnopravna članica schengenskega območja,” je poudaril.

Glede opozoril iz Slovenije, da odločitve ne bi smela sprejemati odhajajoča komisija tik pred iztekom mandata, je Avramopulos potrdil, da je komisija prejela pismo evropskih poslancev iz Slovenije. “Razumem, da skrbi obstajajo. Vendar je naša ocena jasna in temelji na dolgi in zelo objektivni presoji,” je poudaril in dodal, da so tehnični pogoji za vstop v schengen enaki za vse države.

Avramopulos: Hrvaške oblasti so zelo odzivne

Podobno je odgovoril na vprašanje, ali poziv komisije Hrvaški k nadaljnjim prizadevanjem pomeni, da Hrvaška ni stoodstotno pripravljena na vstop v schengensko območje. “Hrvaške oblasti so zelo odzivne, vedo, da bo imela Hrvaška od trenutka, ko bo postala članica schengna, tako pravice kot obveznosti. Ena od teh obveznosti je, da varuje skupno zunanjo mejo,” je poudaril komisar.

V zvezi z različnimi stališči, ki naj bi bila izražena na kolegiju komisarjev, pa je dejal, da je najpomembneje, kakšen je rezultat po razpravi - in ta je jasen.

Kot je pojasnil v odgovoru na novinarsko vprašanje, schengenska evalvacija ni zadevala vprašanja slovensko-hrvaške meje, saj bo to notranja meja, ko bo Hrvaška v schengnu. Kot je dejal, razume vprašanja glede slovensko-hrvaškega spora o meji, vendar ponovil, da komisija teh postopkov ne komentira: “Jasno je, da je to bilateralno vprašanje, ki ni povezano z izvajanjem schengenskih pravil s strani Hrvaške.”

Avramopulos je prepričan, da se bo schengen še okrepil z vstopom Hrvaške, pa tudi Bolgarije in Romunije. Ti dve državi sicer na vstop kljub oceni komisije, da izpolnjujeta tehnične pogoje, čakata že vrsto let.

“Čas je, da se vrnemo k normalnemu delovanju schengna,” je dejal Avramopulos glede izvajanja nadzora na notranjih mejah s strani nekaterih članic unije. “Če se bo schengen sesul, bo to začetek konca Evrope, kot jo poznamo. To razumejo vse vlade,” je poudaril komisar, ki naj bi dobil zagotovila, da se bo notranji nadzor kmalu končal.

Komisija: Hrvaška še naprej izpolnjuje zaveze iz pristopnih pogajanj

Evropska komisija je v sporočilu o pozitivni oceni Hrvaški za vstop v schengen danes poudarila, da je Hrvaška sprejela vse potrebne ukrepe, s katerimi je izpolnila pogoje za polno izvajanje schengenskih pravil in standardov, med drugim za učinkovito upravljanje zunanje schengenske meje. Pri tem poudarja, da si bo morala Hrvaška še naprej dosledno prizadevati za izvajanje vseh tekočih ukrepov, zlasti na področju upravljanja zunanje meje, da bi zagotovila izpolnjevanje teh pogojev tudi v prihodnje.

Komisija je v sporočilu tudi potrdila, da Hrvaška še naprej izpolnjuje zaveze iz pristopnih pogajanj, povezane s schengenskim pravnim redom, na področju sodstva in spoštovanja temeljnih pravic. Oceno je sprejela na podlagi rezultatov postopka ocenjevanja o izpolnjevanju meril schengenskega pravnega reda, ki se je začel leta 2016.

Medtem ko je komisija že pred tem pozitivno ocenila in potrdila polno izvajanje schengenskih pravil na področju varstva podatkov, policijskega sodelovanja, skupne vizumske politike, schengenskega informacijskega sistema (SIS), orožja in pravosodnega sodelovanja v kazenskih zadevah, pa današnje sporočilo potrjuje, da je Hrvaška sprejela vse potrebne ukrepe tudi za izpolnitev pogojev za izvajanje schengenskih pravil pri upravljanju zunanje meje. “Hrvaška si bo morala še naprej prizadevati za zagotavljanje doslednega izvajanja vseh tekočih ukrepov na tem področju”, je poudarila komisija.


Najbolj brano