EU krepi pritisk na London

Voditelji EU so drugi dan neformalnega vrha v Salzburgu sporočili britanski premierki Thereso May, da njen predlog glede brexita ni sprejemljiv. Mayeva je sicer obljubila nov predlog za irsko mejo po brexitu. Novi slovenski premier Marjan Šarec pa ob robu vrha ni dobil pojasnil predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja glede arbitraže.

 Foto: Sta
Foto: Sta

SALZBURG > Marjan Šarec in Jean-Claude Juncker sta se sešla na kratko. Kot je novinarjem povedal premier, je predsednika Evropske komisije seznanil s stališčem Slovenije glede njegovega neupoštevanja mnenja pravne službe komisije o arbitraži, pojasnila za to ravnanje pa ni dobil.

Šarec, za katerega je bil vrh prva pot v tujino, je v sredo zvečer ob robu vrha imel tudi spoznavno srečanje s hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem, s katerim pa nista imela poglobljenih pogovorov.

Šarec namerava voditi takšno politiko, kot je bila doslej

Plenković je po vrhu ocenil, da je ključno še naprej graditi dobre odnose med Slovenijo in Hrvaško. Na pripombo, da tožba Slovenije pred Sodiščem EU zaradi kršenja evropskega prava, ki je posledica nespoštovanja arbitražne razsodbe o meji med državama, ne odraža dobrih odnosov, pa je hrvaški premier dejal, da je Slovenija izbrala to pot, Hrvaška pa bo odgovorila s pravnimi sredstvi.

Novi slovenski premier je na svoji prvi poti v tujino še dejal, da na evropskem parketu namerava voditi takšno politiko, kot je bila doslej, torej da Slovenija podpira enotnost Evrope.

Članice imajo sicer različna stališča glede posameznih vprašanj, kar se je pokazalo tudi v sredo zvečer, ko so voditelji držav in vlad govorili o migracijah.

Po drugi strani je sedemindvajseterica dokaj enotna glede druge pomembne teme vrha, brexita. Voditelji držav članic EU so namreč zavrnili načrte britanske premierke za izstop Velike Britanije iz povezave. Obenem je Theresa May zavrnila načrte EU za mejo z Irsko, a je dodala, da bo London kmalu predstavil nove predloge. Zagotovila je tudi, da Velika Britanija intenzivno pripravlja strategijo za izstop iz povezave, ki bo predvidoma oblikovana do oktobrskega vrha EU.

Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je ob koncu vrha sporočil, da bodo za november načrtovani vrh o brexitu pripravili le, če bo do naslednjega rednega vrha EU v oktobru na tem področju narejenega dovolj napredka.

Pogajanja o sporazumu o brexitu so sicer že bolj ali manj zaključena, jabolko spora pa ostaja vprašanje meje na Irskem otoku med Irsko in britansko Severno Irsko, kjer nadzora zdaj ni, z izstopom Združenega kraljestva iz EU pa bi morali na tem območju vzpostaviti vsaj nekakšen nadzor blaga.

Juncker pričakuje, da bo EU še letos dosegla dogovor o boljšem varovanju mej

Prav tako je odprto vprašanje prihodnjih odnosov Otoka z EU, zlasti glede prihodnjega sodelovanja v enotnem trgu, pri čemer Velika Britanija pričakuje nekakšen poseben odnos, zlasti v smislu prostega pretoka blaga in storitev, ne pa tudi prostega pretoka ljudi. A v EU opozarjajo, da London ne more pobrati zgolj nekaterih stvari iz enotnega trga, drugih pa ne.

Članice unije se tudi načeloma strinjajo, da je treba okrepiti varovanje zunanjih meja unije, a se tudi pri tem razhajajo glede reforme agencije Frontex. Tako je Italija izrazila dvom glede predlagane krepitve evropske mejne straže na 10.000 pripadnikov. Italijanski premier Giuseppe Conte je menil, da bi bilo za to predvidena sredstva bolje porabiti za investicije v Afriki.

Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker pričakuje, da bo Evropska unija še letos dosegla dogovor o boljšem varovanju svojih zunanjih meja.

Voditelji EU so se v Salzburgu tudi dogovorili za okrepitev prizadevanj za vzpostavitev skupne evropske zaščite pred naravnimi nesrečami. Kot je po vrhu poudaril Tusk, se je ob velikih požarih, ki so poleti divjali po Evropi, pokazalo, kako pomembno je sodelovanje članic na tem področju.

V Salzburgu so ob vrhu popoldne pripravili demonstracije proti temu srečanju, ki se jih je udeležilo okoli tisoč protestnikov. Z izjemo manjšega incidenta z evropskim poslancem Michelom Reimonom so triurne demonstracije Združenja solidarni Salzburg potekale mirno.


Najbolj brano