Britanski poslanci zavrnili ločitveni sporazum z EU

Spodnji dom britanskega parlamenta je nocoj v skladu s pričakovanji zavrnil ločitveni sporazum, ki ga je britanska vlada sredi novembra dosegla z EU. Za dogovor sta glasovala 202 poslanca, 432 jih je bilo proti. Laburisti so takoj po objavi izidov glasovanja zahtevali glasovanje o nezaupnici vladi, o čemer bo razprava v sredo.

 Foto: Žiga Živoluvić jr./BOBO
Foto: Žiga Živoluvić jr./BOBO

LONDON > Izid glasovanja je najhujši poraz vlade v sodobni zgodovini Združenega kraljestva, poroča BBC. Za podporo dogovoru je bilo sicer potrebnih 318 poslanskih glasov.

Med tistimi, ki so bili proti, je bilo tudi 118 od skupaj 317 vladajočih konservativcev, kar predstavlja največji “upor” poslancev te stranke proti lastni vladi v sodobni zgodovini, še navaja BBC.

Pred tem so poslanci zavrnili dopolnilo poslanca Johna Barona k dogovoru, s katerim bi Združenemu kraljestvu dali pravico, da odpravi irsko varovalo brez privolitve EU. Podprlo ga je le 24 poslancev, 600 jih je bilo proti.

Vodja opozicijskih laburistov Jeremy Corbyn je po objavi izidov glasovanja poudaril, da je zavrnitev dogovora "katastrofalen poraz" za vlado, najhujši od 20. let prejšnjega stoletja. Ob tem je zahteval glasovanje o nezaupnici vladi.

Premierka Theresa May je že takoj po objavi izidov glasovanja dejala, da je treba ugotoviti, če vlada še uživa podporo. Razprava o nezaupnici bo potekala že v sredo. Trajala bo ves dan, sklenili jo bodo ob 19. uri, za zdaj pa ni znano, ali bo v sredo potekalo tudi glasovanje.

Ulstrski unionisti, ki manjšinski vladi v parlamentu zagotavljajo podporo z desetimi poslanci, bodo po napovedih na glasovanju o nezaupnici podprli Mayevo, čeprav so danes glasovali proti dogovoru z EU. Poslanec Sammy Wilson, v stranki pristojen za brexit, je dejal, da bi se Mayeva morala vrniti v Bruselj in zahtevati “svoboden odnos” z Brusljem ali pa naj se pripravi, da bo Združeno kraljestvo iz unije izstopilo brez dogovora.

Če bodo poslanci izglasovali nezaupnico vladi, ima ta - ali pa kdorkoli drug, ki mu uspe zagotoviti večino v parlamentu - nato 14 dni časa, da dobi zaupnico na novem glasovanju. Če ji to ne uspe, sledijo predčasne volitve, pojasnjuje BBC.

Mayeva je po glasovanju dejala, da je “slišala, kaj je nocoj povedal spodnji dom”. Napovedala je, da bo do ponedeljka pojasnila, kako naj bi stvari potekale naprej. Ponovila je, da še vedno namerava izpeljati brexit, kot so želeli volivci na referendumu leta 2016.

Za britanske poslance je v dogovoru z EU najbolj sporno varovalo, s katerim bi se izognili trdi meji na irskem otoku. To v primeru, da ne bo ustrezne rešitve v pogajanjih o sporazumu o prihodnjih odnosih, predvideva vzpostavitev enotnega carinskega območja EU in Združenega kraljestva ter veljavnost nekaterih pravil notranjega trga za Severno Irsko.

Razprava o dogovoru z EU je po navedbah BBC trajala osem dni in se zavlekla v dve koledarski leti. Potekala je 55 ur in 43 minut, poslanci pa so imeli 425 govorov.

Že nekaj minut po objavi odločitve britanskega parlamenta je nekoliko zrasla vrednost britanskega funta. Ob objavi izidov, okoli 20.50, je bilo za en evro treba odšteti 89,11 penija, tik pred tem pa 89,57 penija, poroča francoska tiskovna agencija AFP.


Najbolj brano