Prvenstvo skoraj v ilegali

Jadralni kluba Pirat je v Portorožu v sodelovanju z Mednarodno organizacijo razreda optimist (IODA) in pod okriljem Jadralne zveze Slovenije pripravil evropsko prvenstvo mladinskega razreda optimist.

 Foto: Tomaž Primožič/FPA
Foto: Tomaž Primožič/FPA

PORTOROŽ > Prijavljenih je bilo 269 jadralk in jadralcev iz 33 držav, zmagi pa sta odšli v Italijo. Prvenstvo se je končalo dan pred pred predvidenim uradnim zaključkom.

Po osmih regatah v pretežno šibkem in zelo spremenljivem vetru, ki je od mladih jadralcev zahteval precej spretnosti in jadralskega znanja, je nova evropska prvakinja postala italijanska jadralka Rebecca Geiger, evropsko srebro je pripadlo njeni rojakinji Lisi Vucetti, bron pa Poljakinji Evi Lewandowski.

269 jadralk in jadralcev je sodelovalo na prvenstvu

Med mladimi jadralci je naslov osvojil Italijan Adriano Cardi Quan, srebrn je David Rhode iz Avstrije in bronast Santiago Sesto Cosby iz Velike Britanije. Najboljše tri evropske države so bil Italija, Španija in Švica.

Najboljša slovenska jadralka v floti 113 tekmovalk je bila aktualna državna prvakinja in tekmovalka domačega kluba Jelizaveta Levandovska na 29. mestu, drugouvrščena slovenska deklica je bila Alja Petrič na 43. mestu, sledila je Tarin Pečar na 45. mestu.

Med 156 jadralcev je bil najboljši Slovenec član izolske Burje Mark Rodica na 43. mestu, Maj Petrič je bil 49., aktualni državni prvak Svit Dujmovič Šterpin pa 49.

Mitja Margon, predsednik JK Pirat in vodja organizacijske ekipe, je po prvenstvu povedal: “Organizacija je bila uspešna kljub vsem zahtevam in protokolom, ki smo jih imeli tako s strani našega inštituta, naše vlade kot tudi mednarodne zveze, ki je še posebej striktna Moram reči, da izjava našega someščana, ministra Tomaža Gantarja za nas ni bilo ravno vzpodbudna, ampak žal si ni utegnil priti ogledati prizorišča, kjer bi se prepričal v nasprotno.”

Tomaž Gantar je 21. oktobra na vladni novinarski konferenci ob predstavitvi omejitvenih ukrepov za šport izpostavil prav evropsko prvenstvo v mladinskem jadralnem razredu optimist, ter dejal, da to poteka brez ustreznih ukrepov.

Pirat je po odpovedi Estonije pridobil organizacijo šele letos poleti, običajno priprave na tekmovanje potekajo leto ali dve. V Piratu so zato po posvetu z NIJZ, ki jim je izdal tudi soglasje za organizacijo dogodka, in v sodelovanju s Svetovnim jadranjem, uvedli vrsto protokolov, ki so prispevali k varnosti udeležencev.

Vsi sodelujoči so morali predložiti negativen rezultat testa na novi koronavirus, vstop je bil dovoljen samo jadralcem, trenerjem, vodjem ekip in organizatorju, starši so ostali zunaj. Dnevno se je merila telesna temperatura, nosili so maske, ohranjala se je varnostna razdalja, razkuževali so roke in skupne površine.


Najbolj brano