Najprej nervozno, nato odločno

Sixt Primorska je v soboto premagala vodilno Krko in se ji tako vsaj delno oddolžila za poraz pred desetimi dnevi v finalu druge divizije lige Aba. V ligi za obstanek je tekmo v Sežani žal obeležil nesrečni dvojni zlom golenice Luke Gruma. V drugi SKL sta sezono končala Portorož in Plama pur.

slednji. Foto: Tomaž Primožič/FPA
Dvoboj obeh glavnih centrov Žige Dimca (v zelenem dresu) in Marijana Čakaruna (desno), je dobil slednji. Foto: Tomaž Primožič/FPA

Prva SKL za prvak

Sixt Primorska : Krka 76:73

Dvorana Bonifika, gledalcev 450 sodniki: Krejić (Kranj), Španič (Postojna), Krajnc (Limbuš); četrtine 16:22, 15:15, 24:20, 21:16. Sixt Primorska: Rebec 9 (1:1), Ferme 10 (6:2), Čakarun 19 (7:7), Joksimović 2, Mulalić 14 (1:1), Zupan 3, Hodžić 10, King 7 (2:1), Morina 2. Trener: Jurica Golemac. Krka: Marinelli 11 (2:2), Osolnik 3 (2:1), Bratož 9 (5:5), Cinac 9 (6:5), Ž. Dimec 12 (5:2), Đapa 11, Jošilo 8, Zagorac 6 (1:1), Kovačevič 4 (12:1). Trener: Simon Petrov. Osebne napake: Sixt Primorska 25, Krka 26; prosti meti: Sixt 17:12, Krka 23:17; trojke: Sixt 24:8 (Mulalić 3, Hodžić, Ferme po 2, Zupan 1), Krka 21:6; skok: Sixt 31, Krka 40.

KOPER Lep del tekme se je zdelo, kot da v dvorani Bonifika gledamo ponovitev finalne tekme lige ABA 2, s precej nervoznimi gostitelji in zbranimi Novomeščani. Krka je bila 25 minut popoln gospodar. V prvem polčasu je dobila boj pod obročema (23:14) in gostitelje prisilila v komaj 33-odstotni met iz igre. V drugi četrtini je imela že enajst točk prednosti, ki jo je v tretjem delu igre povišala že na 50:36.

Kadeti Koša Primorske državni prvaki

Privržence koprske košarke so včeraj razveselili tudi mladi upi. V finalu kadetskega državnega prvenstva (U-17 ) je v dvorani Bonifika ekipa Koša Primorske premagala kranjski Triglav A s 83:76. Tretje mesto je osvojila ekipa Sani Bistrica. Več v jutrišnji številki PN.

Tu so gostitelji spremenili pristop, zaigrali agresivneje v obrambi - Krka je imela na koncu 26 izgubljenih žog - in naredili preobrat. Do konca tretje četrtine so izid izenačili (55:55), na začetku zadnjih desetih minut igre pa so prvič na tekmi povedli. Prednost so povišali na 66:59 in jo zadržali tudi v zadnjih minutah, ko je bila bolj kot zmaga pomembna končna razlika.

Eden ključni mož za preobrat je bil Matic Rebec s košema, s katerima se je, kot se je na koncu izkazalo, Primorska dokončno oddaljila od Novomeščanov in tako izničila 14 točk prednosti Krke. Slabe tri minute pred koncem je Žiga Dimec najprej s polaganjem izenačil rezultat na 70:70. Takoj je na drugi strani s polaganjem vrnil Rebec, slovenski reprezentant pa je znova udaril po izgubljeni žogi Dimca. Žoga se je nekaj časa odbijala po obroču, nato pa vendarle padla skozi mrežico. Rebčevo delo je z dvema prostima metoma za 76:70 dokončal Marijan Čakarun, sicer prvi strelec tekme in “lastnik” novega dvojnega dvojčka (19 točk, 10 skokov), ki je tokrat dobil centrski dvoboj z Dimcem (12 točk). V končnici tekme je Domen Bratož ublažil poraz Krke, ki je sicer v kar štiri minute trajajoči zadnji minuti efektivne igre še imela priložnost za izenačenje. V zadnjih sekundah je po peti osebni napaki Rebca Tadej Ferme zgrešil dva prosta metra, eden gostujočih najboljših igralcev Paolo Marinelli pa je pri metu za tri točke namesto obroča zadel zunanji rob table.

“Čestitke fantom za zmago, ki smo si jo priborili z odlično igro v obrambi v drugem polčasu. V tekmo smo povsem brez razloga stopili nekoliko nervozno, a smo se nato zbrali in z agresivnostjo v obrambi ter nadzorom skoka prišli do zmage,” je poudaril domači trener Jurica Golemac.

Zelo realno in kratko je tekmo ocenil trener Krke Simon Petrov: “Nabrali smo si visoko prednost, potem pa odigrali preveč sproščeno. Primorska je izkoristila ponujeno priložnost, se vrnila v igro in na koncu zasluženo zmagala.”

Prva SKL za obstanek

Mesarija Prunk : Hopsi Polzela 72:83

Športna dvorana SŠ Sežana, gledalcev 300 sodniki: Smrekar (Nova Gorica), Milanović (Kranj), Oprčkal (Vojnik); četrtine - 19:31, 14:21, 25:20, 14:11. Mesarija Prunk Sežana: Urbas 9, Sirnik 9, Grum 17 (3:2), Milašinović 18 (2:2), Mevla 3 (4:3), Furlan 7 (1:1), L. Dimec 5 (11), Duncan 4. Trener: Igor Thaler. Hopsi Polzela: Vuković 8 (2:1), Rogelja 6, Držić 3 (2:1), Bukovič 10 (2:2), Čup 22 (7:4), Borse 11 (1:1), Godler 13 (2:2), Rotar 10 (4:4). Trener: Boštjan Kuhar. Osebne napake: MP 20, Hopsi 18; prosti meti: MP 11:9, Hopsi 20:15; trojke: MP 19:9 (Urbas in Grum po 3, Milašinović 2, Sirnik 1), Hospi 27:8; skok: MP 37, Hopsi 30.

SEŽANA V ligi za obstanek oziroma napredovanje se tudi v sklepnem delu tekmovanja potrjujejo že znana razmerja moči. Hopsi ostajajo neporaženi. V Sežani so temelje novi zmagi postavili že v prvi četrtini, v kateri so dosegli kar 31 točk oziroma 12 več od domačinov. Tudi v drugi četrtini so Hopsi narekovali ritem igre, do polčasa je njihova prednost narasla na 19 točk prednosti, njihovo največje vodstvo pa je znašalo 23 točk. Drugi dve četrtini na tekmi sta sicer pripadli Sežancem. Tekmo je v zadnji četrtini zaznamovala huda poškodba Luke Gruma, ki je utrpel odprt dvojni zlom golenice, zaradi česar je bila tekma nekaj časa prekinjena. Odpeljali so ga v izolsko bolnišnico, kjer so ga takoj operirali. Vse se je zgodilo po nesrečnem naključju. Eden od igralcev Hopsov je odrinil soigralca Andraža Rogeljo, ta je pri tem zadel Dejana Milašinovića, ki je padel na nesrečnega Gruma.

Pri Polzelanih je bil strelsko najuspešnejši Dejan Čup, ki je dosegel dvojni dvojček (22 točk, 11 skokov, 6 podaj). Pri Mesariji Prunk je največ točk v statistiko vpisal Milašinović (18), nesrečni Grum se je ustavil pri 17 točkah, ujel je tudi 9 odbitih žog. “Tekmo smo izgubili v prvi četrtini, v kateri smo odigrali premalo agresivno v obrambi. Nismo uspeli izkoristili malih osebnih napak in gostom smo dopustili preveč točk. Srečanje nam bo v spominu ostalo predvsem po hudi poškodbi Gruma,” je povedal domači trener Igor Thaler.

Druga SKL - za razvrstitev

Portorož : ECE Triglav 86:81

Športna dvorana, gledalcev 70 sodnika Kuzmin (Vipava) in Lesar (Ljubljana); četrtine - 25:14, 15:16, 18:24, 28:27. Najboljši strelci Portoroža: Rožanc in Bahor po 17, A. Cvetičanin 15 (6 podaj).

LUCIJA Portorožani so zabeležili sedmo zmago, Triglav je bil četrtič neuspešen, a je kljub porazu ligo za razvrstitev končal na prvem mestu. Obe ekipi sta bili dobro razpoloženi v napadu, Portorož pa si je odločilno prednost priigral že v prvi četrtini, ki jo je dobil s 25:14. Triglavani so ob koncu tretje četrtine znižali zaostanek, a zmaga domačih ni bila ogrožena. Najboljša strelca zmagovalne ekipe sta bila Luka Rožanc in Žiga Bahor, ki sta dosegla po 17 točk, na drugi strani jih je Maj Kern prispeval 22, Anže Zdolšek se je ustavil pri 15.

Parklji : Plama pur 75:69

Dvorana Ježica, gledalcev 50 sodnika Kos (Log pri Brezovici) in Matoh (Mirna Peč); četrtine - 18:13, 21:19, 16:19, 20:18. Plama pur: Hadalin 8, Derenčin 4, Zalar 9 (2:1), Hreščak 16 (4:2), Srebovt 14 (5:2), Barbiš 3, Jenko 8, Janežič 4, Miličević 3. Trener: Rok Dežman.

LJUBLJANA Plama pur je tekmovanje za razvrstitev sklenila na tretjem mestu s 17 točkami. Obračun v Ljubljani je zasluženo pripadel domačim, ki so vodili vseh 40 minut, največ za 12 točk. Prvi strelec srečanja je bil Žiga Doljak s 24 točkami in sedmimi skoki, Adrian Hirschmann je tekmo sklenil s 19 točkami. Za Bistričane je Robi Hreščak zabeležil dvojni dvojček (16 točk, 12 skokov).