V zdravstveni negi prvi odzivi na zdravstveni del koalicijske pogodbe pozitivni

V zdravstveni negi so prvi odzivi na zdravstveni del med strankami prihodnje koalicije usklajene, a še ne potrjene koalicijske pogodbe pozitivni. V zbornici zdravstvene in babiške nege ter sindikatu zdravstva in socialnega zdravstva med drugim pozdravljajo napoved sprejetja kadrovskih standardov in normativov ter odpravo plačnih nesorazmerij.

 Foto: Leo Caharija
Foto: Leo Caharija

LJUBLJANA > Predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije Monika Ažman je v odzivu za STA navedla, da koalicijsko pogodbo, ki napoveduje sprejetje in uveljavljanje po njenih besedah nujno potrebnih kadrovskih standardov in normativov v zdravstveni negi ter odpravo plačnih nesorazmerij, vidijo kot korak v pravo smer.

Ob tem je dodala, da plače v zdravstveni in babiški negi kljub povišanju še vedno niso konkurenčne in dokler ne bodo, bodo izvajalci zapuščali poklic in odhajali v tujino, mladi pa se za poklica medicinske sestre in babice ne bodo odločali.

Predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Irena Ilešič Čujovič je pojasnila, da v sindikatu s celotno vsebino koalicijske pogodbe niso seznanjeni. "Kar pa smo razbrali iz neuradnih podatkov, iz medijev (...), so navedene točke tiste, ki bi lahko rešile javno zdravstvo sicer gotovega propada, v katerega zaenkrat drvi," je zapisala.

Spomnila je, da na nujnost sprejema kadrovskih standardov in normativov za vse poklice v zdravstveni dejavnosti opozarjajo že leta, zato jih veseli, da bo to prioriteta nove vlade. "Prav tako bo naša prioritetna zahteva po s prejšnjo vlado dogovorjeni odpravi plačnih nesorazmerij," je dodala in poudarila, da podpisani dogovor zavezuje tudi novo vlado.

V okviru socialnega dialoga bodo sodelovali pri pripravi ukrepov za zagotovitev dostopnega javnega zdravstva

V koalicijski pogodbi napovedano nagrajevanje rezultatov dela in bolj sistematičen pristop k privabljanju mladih za odločitev za to vrsto poklicev sta po njeni oceni zagotovo načina, ki bosta na dolgi rok omogočila vzdržnost in kakovost sistema. Ob tem je napovedala, da bodo v okviru socialnega dialoga aktivno sodelovali pri pripravi ukrepov za zagotovitev dostopnega javnega zdravstva in izrazila upanje, da prioritete iz koalicijske pogodbe ne bodo ostale mrtva črka na papirju.

Slednje si želijo tudi v Sindikatu delavcev v zdravstveni negi Slovenije, kjer so za STA sporočili, da s programskim delom koalicijske pogodbe še niso seznanjeni, da pa podpirajo vse ukrepe, ki bodo vodili k izboljšanju položaja zaposlenih v zdravstveni negi.

Predsedstvo SD se je v soboto seznanilo z vsebino koalicijske pogodbe in potrdilo njeno parafirane, s tem pa je po navedbah Gibanja Svoboda koalicijska pogodba usklajena med vsemi prihodnjimi koalicijskimi partnericami in velja za parafirano.

Na področjih, ki se dotikajo zdravstvene nege, koalicijska pogodba med drugim predvideva sprejetje in uveljavljanje kadrovskih standardov in normativov v zdravstveni negi, kot je bilo predvideno s stavkovnim sporazumom v letu 2018, odpravo porušenih plačnih nesorazmerij, nagrajevanje motivacije in rezultatov dela, kadrovske štipendije na področju vseh zdravstvenih programov tako v srednjih šolah kot fakultetah in razbremenitev administrativnega dela z namenom ohranjanja kadra v zdravstveni negi.


Najbolj brano