V torek potrdili 1698 novih okužb, v Kopru 62, v Novi Gorici 50

V torek so ob 11.308 testih potrdili 1698 okužb z novim koronavirusom, umrlo je 26 oseb s covidom-19, hospitaliziranih je 1178 covidnih bolnikov, kar pomeni, da se je to število spustilo pod mejo 1200, ki predvideva prehod v rdečo fazo oziroma postopno sproščanje ukrepov.

 Foto: Leo Caharija
Foto: Leo Caharija

LJUBLJANA > V bolnišnicah se je v torek zdravilo 22 bolnikov manj kot dan prej, šest manj jih je potrebovalo intenzivno nego, in sicer 181, iz bolnišnic so odpustili 125 ljudi, je vlada sporočila prek twitterja.

V torek so med 5384 PCR testi potrdili 1396 novih okužb, med 5924 hitrimi testi pa 302 okužbi. Delež pozitivnih PCR testov je bil 25,9-odstoten, hitrih pa 5,1-odstoten, kažejo najnovejši podatki Sledilnika Covid. Skupaj so v torek potrdili osem primerov okužb z novim koronavirusom več kot v ponedeljek. Včeraj je v bolnišnicah umrlo 24 oseb, v domovih starejših občanov še dve.

Kar 62 novih okužb so včeraj potrdili v Kopru, v Novi Gorici 50, v Ajdovščini 33, v Izoli 19.

V obdobju od 14. do 17. januarja so v domovih starejših občanov potrdili 123 novih okužb med stanovalci (skupaj v drugem valu 10.715) in 104 med zaposlenimi (skupaj okuženih v drugem valu 4.574). V petih posebnih socialnovarstvenih zavodih se je v enakem obdobju okužilo 16 stanovalcev in 20 zaposlenih.

Potem ko je dnevno povprečje okuženih v zadnjem tednu po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje že prej padlo pod mejo 1350 (po podatkih za ponedeljek je znašalo 1327), kar je pogoj za prehod v rdečo fazo ukrepov, je pod mejo, ki predvideva sproščanje ukrepov po podatkih za torek padlo tudi število hospitaliziranih.

O morebitnem sproščanju ukrepov bo vlada odločala na današnji redni tedenski seji, namenjeni epidemiji, a po torkovih besedah premierja Janeza Janše drastičnega sproščanja še ni pričakovati.

Nacionalna koordinatorica programa cepljenja z NIJZ Marta Grgič Vitek je na novinarski konferenci povedala, da je bilo Sloveniji ta teden zaradi širjenja proizvodnje Pfizer dobavljenih manj odmerkov cepiva. Skupaj bo ta in prihodnji teden prišlo predvidoma toliko odmerkov, da bomo prejeli 92 odstotkov naročene količine za ta dva tedna, je napovedala.

Nacionalna koordinatorica programa cepljenja z NIJZ Marta Grgič Vitek (Foto: STA)

Kot je znano, so med prvimi cepili zdravstvene delavce. Po njenih besedah so jih doslej cepili 36 odstotkov, pri čemer je precepljenost enakomerno razporejena po regijah.

Kot je pojasnila, na NIJZ spremljajo izvajanje cepljenja proti covid-19 na podlagi podatkov o opravljenih cepljenjih, ki jih izvajalci cepljenja posredujejo v Elektronski register cepljenih oseb in neželenih učinkov po cepljenju. “Tja so dolžni poročati vsi izvajalci cepljenja,” je zatrdila.

Doslej so se neželeni učinki pojavili pri 107 osebah od 41810 cepljenih, vsi se nanašajo na Pfizerjevo cepivo. Največkrat gre za splošne težave, kot so oteklina ali rdečina na mestu vboda, glavobol, bolečine v mišicah in sklepih, je pojasnila.

Zabeležili so tri resne neželene učinke. O eni smrti smo poročali že pred dnevi, v drugem primeru gre za osebo s številnimi pridruženimi boleznimi, ki je umrla 12 dni po cepljenju (komisija še ni dala mnenja, ali je smrt povezana s cepljenjem), v tretjem primeru pa je v parih urah po cepljenju oseba omedlela in je bila sprejeta v bolnišnico na opazovanje, vendar se je vse izteklo brez posledic, je nanizala Marta Grgič Vitek.


Najbolj brano