V policijskem sindikatu zavračajo “neutemeljene obsodbe” ministra Hojsa in pričakujejo opravičilo

V Policijskem sindikatu Slovenije so v luči zavarovanja pravic zaposlenih najostreje zavrnili “neutemeljene in povsem neargumentirane obsodbe” ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa, ki jih je po oceni sindikata ob odstopu izrekel na škodo vseh zaposlenih. V sindikatu zato pričakujejo, da se bo minister v odstopu opravičil vsem policistom.

 Foto: STA
Foto: STA

LJUBLJANA > Aleš Hojs je odločitev o svojem odstopu in odstopu generalnega direktorja policije Antona Travnerja sporočil na današnji novinarski konferenci, sicer namenjeni aktualnemu stanju o covidu-19. Ob tem je v luči današnjih hišnih preiskav glede domnevno spornih poslov z zaščitno opremo nekaj kritičnih besed namenil tudi delu policije.

Na spletni strani sindikata so povzeli nekaj njegovih izjav, med drugim, da “del policije zavestno sodeluje v ščitenju kriminala politično pravih posameznikov in pod krinko preganjanja kriminala v spregi z izbranimi mediji zastrašuje, ovaja in drugače preganja posameznike, ki jim politično niso pogodu” ter da mu obstoječa zakonodaja in pristojnosti niso omogočale učinkovite depolitizacije in sprememb v policiji.

Ob tem so v sindikatu poudarili, da jim kot socialnemu partnerju, ki je odgovoren za varovanje pravic zaposlenih, niti minister za notranje zadeve niti generalni direktor policije nista nikoli omenila, da se srečujeta s kakršnimi koli omrežji, ki bi lahko kakor koli vplivale na opravljanje dela policistov in pravice zaposlenih.

Navedene izjave se sindikatu zdijo toliko bolj nenavadne, ker je pred zgolj štirimi dnevi v okviru proslave ob dnevu policije v Tacnu prav Hojs javno pohvalil izjemno delo in požrtvovalnost vseh slovenskih policistov, med katere spadajo tudi vsi kriminalisti, so spomnili.

Policisti so po navedbah sindikata strokovni, samostojni in neodvisni pri izvrševanju svojega poslanstva do ljudi, to je varovanja njihovih življenj, premoženja in zagotavljanja njihove varnosti.

“Prav policisti smo namreč tisti javni uslužbenci, nad katerimi največ različnih institucij izvaja različne oblike in načine nadzora, ki praviloma (pre)večkrat in pretirano posega v človekove pravice policistk in policistov in jih zaradi (pre)visokih standardov na področju etike in morale tudi neupravičeno najostreje sankcionira, s tem pa povzroča neposredno škodo policistkam in policistom ter njihovim družinam,” so še zapisali.

V Sindikatu policistov Slovenije za odziv niso bili dosegljivi.


Najbolj brano