Ustanovljena nacionalna skupina za koordinacijo sprejemov in posteljnih kapacitet za covidne bolnike

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je v torek imenoval nacionalno skupino za koordinacijo sprejemov in posteljnih kapacitet za covidne bolnike, ki jo bo vodil Matjaž Jereb iz UKC Ljubljana. Prva navodila za obravnavo covidnih pacientov v zdravstvenem sistemu bodo po besedah ministra v zdravstvu prejeli v četrtek.

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je v torek imenoval 
nacionalno skupino za koordinacijo sprejemov in posteljnih 
kapacitet za covidne bolnike Foto: Katja Kodba/STA
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je v torek imenoval nacionalno skupino za koordinacijo sprejemov in posteljnih kapacitet za covidne bolnike Foto: Katja Kodba/STA

LJUBLJANA > Bešič Loredan je na današnji novinarski konferenci dejal, da se pri obvladovanju epidemije zavedajo tako vloge Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) kot tudi vloge ministrstva za zdravje, zato so v torek imenovali nacionalno skupino za koordinacijo sprejemov in posteljnih kapacitet za covidne bolnike.

Gre za jasno razmejitev med posvetovalno skupino za covid-19, ki jo na NIJZ vodi predstojnik centra za nalezljive bolezni Mario Fafangel, je dejal minister. "Na strani ministrstva za zdravje je, da zagotovimo ustrezne kapacitete s strani zdravstvenega sistema, da pomirimo ljudi, da ne delamo več nekih izrednih razmer, ampak je naš namen ta, da covid-19 umestimo v obstoječi zdravstveni sistem, da ljudem sporočimo, da smo pripravljeni tudi na najbolj črn scenarij, če bi se pojavil," je dejal Bešič Loredan.

Skupina za koordinacijo sprejemov in posteljnih kapacitet za covidne bolnike bo oblikovala jasna navodila, kako obravnavati bolnike s potrjeno koronavirusno okužbo in kako bolnike s simptomi okužbe. Skupina se bo sestajala enkrat tedensko, prva navodila pa lahko zdravstvene ustanove po besedah ministra pričakujejo že v četrtek.

Skupino poleg vodje oddelka za intenzivno terapijo na kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja Univerzitetne kliničnega centra (UKC) Ljubljana Matjaža Jereba sestavljajo zdravniki različnih specialnosti. Med njimi so specialistka družinske in urgentne medicine Renata Rajapakse, ki bo skrbela za primarno raven, zdravnica družinske medicine Tanja Petkovič, ki bo skrbela za domove za starejše, in Polona Gams iz Kirurgije Bitenc kot predstavnica mladih zdravnikov.

Poleg njih so v skupini še infektologinja v UKC Ljubljana Tadeja Kotar in ortoped Matjaž Vogrin, ki bosta skrbela za postelje na navadnih oddelkih, specialistka interne in intenzivne medicine v UKC Maribor Alenka Strdin Košir pa bo bdela na kapacitetami intenzivnih postelj za covidne bolnike.

Predstavnica zdravstvene nege skupini je Janja Perme Hajdinjak, sicer zaposlena na ljubljanski infekcijski kliniki. Za organizacijski del bo še naprej skrbel predstojnik urgentnega centra Splošne bolnišnice Jesenice Robert Carotta, skupaj z zaposleno na ministrstvu za zdravje Biserko Simšič.

Jereb je dejal, da se danes pogosteje srečujejo z bolniki, ki imajo nek drug zdravstven problem in so ob tem okuženi z novim koronavirusom. "Pomembno je, da so vsi bolniki enakovredno obravnavani," je dejal, kar bodo usklajevali s koordinacijo dela v bolnišnicah.

Odločevalsko vlogo pri obvladovanju epidemije bo po besedah ministra imelo ministrstvo za zdravje

Vodja nove posvetovalne skupine za covid-19 Mario Fafangel je dejal, da je vesel, da je ministrstvo prevzelo svoj del odgovornosti, ob tem pa poudaril, da bosta skupini tesno sodelovali kot do zdaj. Cela Evropa gre skozi nov val epidemije, ki ga krepi veter omikron podrazličic, a trend naraščanja primerov ne sledi trendu v bolnišnicah. "Sedaj strategija ostaja ista, da skušamo preprečevati hude poteke bolezni in seveda narediti vse kar lahko za omejitev števila primerov, da bo ta val vseeno čim krajši," je dejal.

V. d. strokovnega direktorja NIJZ Ivan Eržen je dejal, da so ta teden začeli z delom posvetovalne skupine na NIJZ, ki bo vsebovala še 10 strokovnih podskupin. Vso energijo namenjajo temu, da se dobro pripravijo na jesenske mesece, je dejal. "Smo na istem čolnu in zato je to sodelovanje med nami izjemnega pomena," je poudaril. Verjame tudi, da se bodo zaradi takega načina dela lahko izognili številnim težavam iz preteklosti.

Carotta je poudaril, da njegova funkcija ne bo nič drugačna, kot je bila do zdaj. "Bom glavni operativec, tisti, ki bo teorijo spravil v prakso," je dejal. Sistem bo po njegovih besedah zapeljan bolj regionalno, vsaka od bolnišnic bo morala zagotoviti določen odstotek svojih postelj. "Ko bo določena bolnišnica presegla svoj odstotek, pa seveda pride na račun moja vloga, ob veliki pomoči dispečerskega centra z Miho Brezovnikom na čelu," je dejal.

Petkovičeva predstavlja domske zdravnike oz. delavce v domovih za starejše ter v drugih socialno varstvenih zavodih, v katerih so najbolj ranljive skupine državljanov, je dejala. Poudarila je, da se bodo posvetili preventivi, ki jo bodo zagotavljali tudi s cepljenji proti gripi in pnevmokokni pljučnici.


Najbolj brano