SDS, SMC, NSi in Desus gredo v koalicijo

SDS, SMC, NSi in Desus bodo sestavile novo vlado. Zeleno luč za to so danes zvečer prižgali organi vseh štirih strank. Ker je poslanskih glasov za izvolitev mandatarja očitno dovolj, naj bi se jutri sestala Janez Janša in predsednik države Borut Pahor. Nato naj bi Pahor še jutri sporočil, ali bo Janšo predlagal za mandatarja za sestavo vlade.

  Predsednik Borut Pahor naj bi še jutri  sporočil, ali bo Janeza Janšo 
(na fotografiji) predlagal za mandatarja za sestavo vlade. Foto: STA
Predsednik Borut Pahor naj bi še jutri sporočil, ali bo Janeza Janšo (na fotografiji) predlagal za mandatarja za sestavo vlade. Foto: STA

LJUBLJANA > Svet stranke Desus naj bi vstop v desnosredinsko vlado podprl z več kot 90-odstotno večino. To ni bilo presenečenje, saj v stranki že prej niso javno skrivali zadovoljstva s kadrovskim razrezom in tem, da bo v vladi tudi urad za demografijo. Za vstop v koalicijo sta se danes zvečer izrekla tudi sveta SDS in NSi. Koalicijska pogodba je sprejemljiva, ni pa optimalna, so sicer ocenili v NSi.

Kljub ponudbam LMŠ se je SMC odločil za Janšo

Do poznega večera so bile vse oči uprte v stranko SMC. Njen predsednik Zdravko Počivalšek je pogajalcem zatrjeval, da koaliciji lahko zagotovi devet od desetih poslanskih glasov, a kljub temu je bilo v povezavi s SMC precej negotovosti. Okoli 22. ure pa je iz njihovih prostorov vendarle prišla novica, da je svet SMC podprl odločitev za vstop v novo koalicijo. “Če se bodo postopki za imenovanje nove vlade odvili po pričakovanjih, se bomo vseh odprtih problemov lahko lotili kmalu in z zanesljivo politično podporo,” so sporočili iz stranke.

LMŠ naj bi do zadnjega skušala na svojo stran pridobiti nekatere poslance SMC. Predsednik LMŠ Marjan Šarec namigov o ponudbah nekaterim poslancem SMC, naj se raje približajo LMŠ, kot pa da podprejo Janševo vlado, danes ni zanikal, saj da je LMŠ vedno odprta.

Kako bi se delili ministrski resorji

Nova koalicija naj bi se osredotočila na ključne reforme, ki jih lahko izpelje v letošnjem letu, prihodnje leto pa bo v ospredju predsedovanje Evropski uniji. V koalicijski partnericah še ne komentirajo ugibanj, kdo bi lahko zasedel posamezne ministrske resorje, in pravijo, da je to še stvar pogovorov. Tudi Janez Janša je danes ugibanja o imenih zavrnil s tvitom: “Ne pretiravajmo. Vse lepo po vrsti. Nobenih spiskov še ni. Vlado volijo poslanci.”

Neuradno v javnosti že kroži seznam imen za skoraj vse ministrske resorje. SDS naj bi dobila tri državotvorna ministrstva, ministrstvo za notranje zadeve, kjer se kot kandidata za ministra omenjata Zvone Černač ali Božo Predalič, ministrstvo za zunanje zadeve z Anžetom Logarjem kot ministrom in ministrstvo za finance, ki naj bi ga vodil Andrej Šircelj. SDS bi prevzela še ministrstvo za okolje in prostor, na čelu katerega se omenja Andreja Vizjaka, in ministrstvo za kulturo z Damjanom Damjanovičem. SDS naj bi dobila še službo vlade za kohezijo in urad za Slovence po svetu.

Iz kvote SMC bi Zdravko Počivalšek ostal minister za gospodarski razvoj in tehnologijo, v vlogi ministra za izobraževanje se omenja Mitjo Slavinca, minister za pravosodje pa naj bi bil Igor Zorčič. Nejc Brezovar naj bi bil kandidat za ministra za javno upravo.

V NSi so potrdili, da bi jim pripadli resorji za obrambo, infrastrukturo ter delo, družino in socialne zadeve. Matej Tonin, je že potrdil, da bo prevzel ministrstvo za obrambo, drugi kadri pa da še niso dorečeni. Kot kandidata za infrastrukturnega ministra se omenja Jerneja Vrtovca, ministrstvo za delo pa bi lahko vodil Cveto Uršič.

Desus bi na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano zagotovo obdržal Aleksandro Pivec, na ministrstvo za zdravje pa bi se verjetno vrnil Tomaž Gantar. Desus bi v novi vladi dobil tudi urad za demografijo.


Najbolj brano