Prvi sindikat s stavko, drugi z ovadbo

Dva tedna po začetku stavke policijskega sindikata se je prizadevanjem za pravice policistov priključil še drugi policijski sindikat. Sindikat policistov je zaradi plačila sporne analize vrednotenja uniformiranih delovnih mest ovadil uradnike, ki so analizo plačali. Analiza, po kateri so poklici policista, vojaka, finančnika, paznika in gasilca primerljivi, je za oba policijska sindikata sporna.

Člani policijskega sindikata so vstopili v tretji teden stavke. Foto: Danijel Cek
Člani policijskega sindikata so vstopili v tretji teden stavke. Foto: Danijel Cek

SLOVENIJA > “Čisto preprosto,” pravi predsednik Sindikata policistov Slovenije Kristjan Mlekuš, “ker so pooblastila policista, nevarnosti, s katerimi se sooča, in njegova odgovornost popolnoma drugačna od pooblastil drugih uniformiranih poklicev. Zato ti poklici v nobenem primeru ne morejo biti enako vrednoteni.” S to ugotovitvijo je Mlekuš strnil mnenje obeh policijskih sindikatov o analizi, ki je dala podlago za enakovrednost petih poklicev v uniformi.

Kristjan Mlekuš (foto: Leo Caharija)

Ena patrulja, dva kriterija

Kot primer, kako različni kriteriji veljajo za policiste in druge uniformirane poklice, je Mlekuš izpostavil mešano (vojaško-policijsko) patruljo za varovanje meje. Če bi, denimo, migranti tako patruljo obtožili, da jih je pretepla, ustrahovala ali poniževala …, bi vojaka obravnavali po enem, policista pa po drugem postopku. “Policista bi obravnavalo specializirano državno tožilstvo po hitrem postopku, zoper vojaka pa bi tekel reden postopek na običajnem tožilstvu,” pravi Mlekuš.

Kdo je prirejal analizo?

Po Mlekuševem mnenju je težava v sami analizi. “5. novembra 2019 je bila analiza predstavljena vsem vpletenim, po tej predstavitvi pa se je vsebina analize spreminjala. In to dvakrat,” trdi Mlekuš. Kot se spomni, je v drugi različici analize prišlo do enakega vrednotenja vseh petih poklicev. Po predstavitvi naj bi vsi vpleteni vložili številne pripombe nanjo in opozarjali, da je narejena zelo amatersko in da to nikakor ne more biti strateški dokument vlade. “In potem je prišla ven taka, kot je zdaj. Brez slehernega pojasnila so popravljali celo točke pri posameznih delovnih mestih,” pojasnjuje Mlekuš.

“In ker je šlo očitno za nek amaterski zmazek, ki ni izpolnil vseh zahtev iz razpisne dokumentacije, te analize nikakor ne bi smeli plačati. Da gre za slabo analizo, nam je potrdil tudi strokovnjak za varnostna vprašanja dr. Branko Lobnikar,” pravi Mlekuš. Zato je njegov sindikat ovadil neznane uradnike, ki so za analizo fakulteti za upravo plačali 29.000 evrov.

“Ne vem, kaj se bo z ovadbo zgodilo, ničesar ne morem prejudicirati, ovadbi smo priložili skoraj tisoč strani dokumentacije, po zakonu o kazenskem postopku pa pričakujemo, da bo tožilstvo ugotovilo, kaj se je z analizo dogajalo in zakaj obstajajo tri variante. Seveda pričakujemo, da bodo vse to odkrili,” pravi Mlekuš.

Čakajo pogajalce

Da je analiza vrednotenja delovnih mest pooblaščenih uradnih oseb prirejena, so prepričani tudi v policijskem sindikatu. Njegovi člani stavkajo že dva tedna, minuli petek so jo celo zaostrili, pri čemer so po njihovih besedah sodelovali tudi policisti, ki niso člani policijskega sindikata. Isti dan je v državnem zboru potekala seja odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, na kateri so se pogovarjali tudi o policijski stavki ter javni objavi plač policistov in ostalih na ministrstvu, s katero je minister Aleš Hojs skušal javnost odvrniti od podpore stavki policistov.

Hojs je v petek povedal, da se bo ta teden vlada opredelila do stavkovnih zahtev policistov in določila pogajalsko skupino. Policijski sindikat Slovenije je zato preklical novo zaostritev stavke, ki je bila napovedana za ponedeljek. Če minister Hojs ne bo držal obljube, zagotavljajo, da bodo stavko zaostrili.

“V tem trenutku imamo analizo, ki je za vlado ustrezna, za nas pa ne. O tem lahko presodi le sodišče. Analizo medtem že izpodbijamo na upravnem sodišču, vendar o tem še ni odločilo. Za kazensko ovadbo smo se odločili zato, da se ugotovi kazenska odgovornost za dejanje, ki bi lahko bilo podlaga za preslepitev pri podpisu stavkovnega sporazuma,” trdi Mlekuš. Sporazum sta policijska sindikata decembra 2019 podpisala z bivšo vlado, če bi se izkazalo, da je analiza napačna, pa bi bil ta podpis za oba sindikata ničen.


Najbolj brano