Pred državnim zborom novinarski poziv k neodvisnosti medijev

“Odgovorno novinarstvo mora vedno zagovarjati in braniti temelje demokracije na vseh področjih družbe - v prvi vrsti in skupaj nikoli ne smemo dopustiti, da nam spodkopavajo medijsko svobodo,” je na zboru pred parlamentom poudarila predsednica Društva novinarjev Slovenije (DNS) ter novinarka in urednica na Večeru Petra Lesjak Tušek.

 Foto: Sta
Foto: Sta

LJUBLJANA > Nekaj sto novinarjev in medijskih delavcev je namreč pred stavbo državnega zbora, kjer je potekala seja odbora za kulturo o predlaganih spremembah medijske zakonodaje, z nagovori, transparenti in vzkliki pozvalo k neodvisnosti in svobodi slovenskih medijev. Ne strinjajo se z vladnimi predlogi treh medijskih zakonov.

Največ kritik predlogom treh medijskih zakonov, to je novele zakona o medijih, novele zakona o RTVS in novele zakona o STA, so govorci namenili predlogu ministrstva za kulturo za razdelitev rtv-prispevka - tri odstotke zbranega prispevka v preteklem letu naj bi se namenilo za STA, pet odstotkov pa za uresničevanje javnega interesa na področju medijev - ter predlogu za spremembo načina imenovanja nadzornikov STA, ki naj bi se z DZ prenesel na vsakokratno vlado.

Marsikje v Evropi v koronakrizi razumejo, da so mediji del rešitve

Petra Lesjak Tušek je opozorila tudi na razvrednotenost novinarskega poklica in celotne medijske panoge pri nas, medtem ko marsikje po Evropi, zlasti v koronski krizi razumejo, da je “podpora medijem del rešitve, ne pa, da smo mediji del problema”.

“Sprašujemo, koga moti sedanja zakonska določba, po kateri STA ne sme postati odvisna od katerekoli ideološke, politične ali ekonomske skupine. In kdo ocenjuje kot dobro, da bi se vodstvo STA menjalo vsako leto in pol, kolikor je povprečno trajanje slovenskih vlad v zadnjih 10 letih?” je dejala urednica na STA Mojca Zorko.

Več ur razpravljali

Sejo parlamentarnega odbora za kulturo, ki je trajala do večera, so zahtevale poslanske skupine SAB, Levice, LMŠ in SD, potem ko je predlog sprememb zakona o RTVS po njihovih navedbah v “tajnosti” in očitni naglici pripravila vlada oziroma ministrstvo. “Predlogi niso bili usklajeni z zainteresirano javnostjo, na voljo za razpravo pa je bilo sprva le pet dni,” je v imenu predlagateljev nujne seje odbora dejala Maša Kociper (SAB). Zdaj so javno razpravo vendarle podaljšali do 5. septembra.

Generalni direktor Radiotelevizije Slovenija (RTVS) Igor Kadunc je poudaril, da bodo imeli zaradi sprememb približno četrtino sredstev manj. Z manj kot zdaj pa se ne da delati, je zatrdil. Proračunski vir za javno službo Slovenske tiskovne agencije po veljavni ureditvi je večje jamstvo za njeno avtonomijo kot pa predlagano sodelovanje STA pri deliti rtv-prispevka, pa je dejal direktor STA Bojan Veselinovič.

Predstavniki DNS in reprezentativni sindikati RTVS so pozvali k umiku predlogov, ki naj znova pridejo v javnost šele potem, ko bodo lahko tudi sami sodelovali pri njihovi pripravi.


Najbolj brano