Poklicni gasilci lani aktivni v 9000 akcijah

Na obrambnem ministrstvu si prizadevajo za boljšo sistemsko ureditev področja požarne varnosti in položaja gasilcev. Po besedah državnega sekretarja Janeza Žaklja so prednostne naloge noveliranje zakona o gasilstvu, uvedba enotnih gasilskih zavarovanj in vzpostavitev karierne poti za poklicne gasilce.

Fotografija je simbolična. Foto: Zdravko Primožič/FPA
Fotografija je simbolična. Foto: Zdravko Primožič/FPA

LJUBLJANA > V Sloveniji imamo okoli 1000 poklicnih gasilcev, zaposlenih v 13 zavodih, ki so jih ustanovile občine. Lani so sodelovali v več kot 9000 intervencijah, tudi številnih zaradi zajezitve epidemije.

Zato je državni sekretar Janez Žakelj včeraj izpostavil, da so se pri zakonu o gasilstvu, ki sistemsko celovito ureja naloge, organizacijo in status gasilstva, v praksi pokazale nekatere pomanjkljivosti. V teh dneh se bodo skupaj z Gasilsko zvezo Slovenije in Združenjem slovenskih poklicnih gasilcev ponovno sestali in usklajevali zakonske spremembe, ki jih načrtujejo do konca leta. Že štirikrat so se sestali tudi s Sindikatom poklicnega gasilstva Slovenije.

Med drugim naj bi uredili pogoje za vodenje gasilskih enot, pristojnosti za usposabljanje gasilcev ter uredili karierno pot poklicnih gasilcev ter tistih, ki vodijo delo v poklicnih gasilskih enotah.

Nadaljevali bodo tudi s pripravami pravil gasilske službe za poklicne gasilce ter z usklajevanjem novih poimenovanj in sistemizacijo delovnih mest. Jeseni pa bodo uvedli novo dodatno trinivojsko usposabljanje za operativne vodje, je pojasnil predstavnik združenja poklicnih gasilcev Tomaž Vilfan in dodal, da v poklicnem gasilstvu trenutno ni činov v pravem pomenu, ampak so položajne oznake.

Predstavnica Skupnosti občin Slovenije in Združenja občin Slovenije ter trboveljska županja Jasna Gabrič je bila navdušena nad tem, da so tudi župani in občine kot delodajalci in ustanovitelji javnih poklicnih zavodov vključeni v te pogovore.

Doslej je bil potrjen predlog spremembe uredbe o kriterijih za določitev položajnega dodatka za javne uslužbence, s katerim bodo kot izjema zajeti tudi poklicni gasilci. Do položajnega dodatka bodo upravičeni poklicni gasilci, ki vodijo enote, v katerih je zaposlenih med tri in pet pripadnikov, kar doslej ni bilo možno.

Pogovori o spremembi nazivov delovnih mest v poklicnem gasilstvu pa še potekajo. Oblikovali so posebno delovno skupino, ki pa še ni našla skupine rešitve. Po mnenju sindikata je preimenovanje potrebno izključno zaradi ureditve položajnega dodatka za vodje, medtem ko na vladni strani in občinah kot ustanoviteljicah menijo, da je trenutno poimenovanje delovnih mest ustrezno in so pri vodjih dodatki za vodenje že vključeni v izhodiščne plačne razrede.


Najbolj brano