Orkester ovadil nekdanjega umetniškega vodjo

Predsednik društva Komorni godalni orkester Slovenske filharmonije (SF) Boris Šinigoj je podal kazensko ovadbo zoper donedavnega umetniškega vodjo orkestra Klemna Hvalo zaradi suma zlorabe društvenega denarja in njihovega prenosa na osebni račun. Kot je povedal, gre za kakšnih 50.000 evrov, natančno številko bo treba še ugotoviti.

Klemen Hvala Foto: Sta
Klemen Hvala Foto: Sta

LJUBLJANA > Ovadbo je Boris Šinigoj, nekdanji dolgoletni direktor SF, podal na policijo in okrožno tožilstvo. Celotna vsota domnevno odtujenega denarja bi po njegovih besedah lahko bila še višja, vendar pa bo to morala odkriti preiskava.

Na sum zlorabe so Šinigoja privedla vprašanja drugih društvenih članov o tem, zakaj niso dobili avtorskega honorarja. “Zgodba se je začela lani in se končala 20. julija letos, ker sem kot zakoniti zastopnik zablokiral račun društva in vsa pooblastila Hvale, ker da gre za zlorabo društvenih sredstev in društvenih kartic,” je pojasnil Šinigoj.

Po njegovih besedah je Klemen Hvala, enako kot vsi ostali člani Komornega godalnega orkestra SF, ki kot društvo v javnem interesu opravlja nepridobitno dejavnost, imel zgolj pravico do avtorskega honorarja, denar pa je domnevno nakazoval na svoj s.p.

Kot piše današnji Dnevnik, gre za denar, ki so ga zaslužili s koncerti, ga prejeli od sponzorjev in donatorjev, pa tudi za javni denar, ki so ga dobili prek razpisov ministrstva za kulturo.

Direktorica sprožila postopek za razrešitev

Hvala je Komorni godalni orkester SF po pisanju časnika umetniško vodil zadnje leto in pol do letošnjega avgusta, ko je odstopil in izstopil iz društva. Poleg tega je od 1. januarja 2018 umetniško vodil Orkester SF, za kar ga je kot svojega pomočnika za to področje imenovala direktorica SF Marjetica Mahne. Direktorica je sicer pred dnevi sprožila postopek za njegovo razrešitev.

“Hvala je bil umetniški vodja v SF na moja priporočila, ker je izredno izobražen in razgledan, tudi glasbeni strokovnjak je. Zakaj mu je spodrsnilo, pa bo moral pojasniti sam,” je še dodal Šinigoj.

Za komentar na ovadbo se Hvala ni odzval, za Dnevnik pa je povedal, da z njo ni seznanjen.

“Od leta 2003 skrbim za delovanje društva popolnoma sam. S prijavami na razpise, pridobivanjem sponzorjev in prodajo koncertov sem za delovanje društva zagotovil vsa finančna sredstva, razen nekaj manjših donacij. Za društvo in ansambel opravljam ves čas tudi vse druge naloge, potrebne za uspešno delovanje ansambla. Denarja nisem 'prenakazal', temveč sem izdajal račune za storitve, tako kot drugi člani društva, ter plačeval stroške za reprezentanco, koprodukcije, službene poti,” je za Dnevnik povedal Hvala.

Naslednika že iščejo

Marjetica Mahne pri odločitvi o razrešitvi Hvale kot pomočnika za orkester vztraja in že išče njegovega naslednika. Kot je povedala, postopek proti njemu teče, tudi pri orkestru glede na izvedeno glasovanje nima več večinske podpore. Do razrešitve sicer ostaja zaposlen v SF.

S SF ima Hvala po besedah direktorice sklenjeno pogodbo o zaposlitvi, vezano na čas njenega mandata. Imel je tudi njeno soglasje, da je lahko umetniški vodja Komornega godalnega orkestra SF, vendar ga mu je z začetkom letošnje sezone odrekla. “Me je pa presenetilo spoznanje, da v Komornem godalnem orkestru SF ni bil samo umetniški vodja, temveč je opravljal tudi druge funkcije. To pa se z njegovo vlogo v SF zagotovo izključuje in predstavlja navzkrižje interesa,” je še dodala Marjetica Mahne.


Najbolj brano