Nekdanji primorski poslanci gredo večinoma v pokoj ali staro službo

Z včerajšnjo ustanovno sejo novega državnega zbora se je iztekel mandat dosedanjim poslancem. Iz parlamenta jih odhaja 54 od 90. Med primorskimi je takšnih, ki niso bili izvoljeni ali niso kandidirali, sedem. Večina že ima predvidljive načrte za naprej.

Z  včerajšnjo ustanovno sejo novega državnega zbora se je iztekel 
mandat dosedanjim poslancem. Foto: STA
Z včerajšnjo ustanovno sejo novega državnega zbora se je iztekel mandat dosedanjim poslancem. Foto: STA

PRIMORSKA > Novogoričanka Mirjam Bon Klanjšček (Stranka Alenke Bratušek) bo postala novopečena upokojenka, prav tako poslanec italijanske narodne skupnosti Roberto Battelli. Vlasta Počkaj (SMC) se bo med upokojence vrnila.

Brez velike negotovosti

Že pred nastopom poslanske funkcije, ki jo je kot nadomestna poslanka opravljala približno dve leti, je bila Vlasta Počkaj upokojenka, vendar kljub upokojitvi zelo dejavna. Tudi včeraj nam je na telefonski klic odgovorila iz ordinacije, kjer kot zdravnica splošne medicine še vedno občasno dela in blaži kadrovski primanjkljaj v zdravstvu.

Marko Ferluga (SMC) je svojega nekdanjega delodajalca Hotele Lifeclass zaprosil, da bi se vrnil na svoje staro delovno mesto v komerciali. Takšen je bil tudi dogovor med njim in starim delodajalcem, zdaj pa Ferluga čaka na odgovor. “Videli bomo, kako bo,” pravi Ferluga in dodaja, da gleda naokrog in se prijavlja na razpise. Spomnimo, da se je nedavno prijavil na razpis za direktorja Kraškega vodovoda.

Ambicije nekdanjega poslanca Desus Tomaža Gantarja so znane že nekaj časa: jeseni bo kandidiral za župana Občine Piran. Malo manj o svoji prihodnosti za zdaj ve Teja Ljubič iz SMC. “Zaenkrat bom zaprosila za nadomestilo, nato pa se bom vrnila v pravne vode,” pravi Ljubičeva, ki je kot nadomestna poslanka v državni zbor prišla pred dvema letoma. Kaj več težko pove, saj da tega, kako se bo nadaljevala njena pravniška pot, ne ve niti sama, bo pa zdaj prišla bolj na vrsto priprava doktorske naloge.

Omenjeni šesterici je skupno to, da na predčasnih volitvah ni ponovno kandidirala. Erika Dekleva (SMC) pa je vnovič poskusila, vendar ji postojnski volilci niso namenili dovolj glasov. Zdaj se bo vrnila na staro delovno mesto; spet bo sekretarka Območnega združenja Rdečega križa Postojna.

Država je manj velikodušna

Poslanci, ki so se včeraj uradno znašli na cesti, imajo pravico do polletnega prejemanja nadomestila v višini 80 odstotkov poslanske plače. Kdor izpolnjuje minimalne pogoje za upokojitev ali ga čaka služba pri bivšem delodajalcu, nadomestila ne more prejemati.

Pravica do nadomestila se lahko podaljša za največ pol leta, če bivši poslanec v tem času izpolni pogoje za upokojitev. Dlje časa lahko nadomestilo prejemajo tudi poslanci, ki so poslansko funkcijo opravljali več mandatov. Ti imajo pravico do dodatnih treh mesecev nadomestila, vendar ne več kot dodatnih šest mesecev skupaj.

Do sredine leta 2012 je bila država veliko bolj velikodušna. Nekdanji poslanci so nadomestilo v polni višini poslanske plače lahko prejemali še leto dni po koncu mandata, tisti pred upokojitvijo pa so to dobo lahko podaljšali še za leto. Tudi zahteve, da mora poslanec, ki izpolnjuje pogoje za upokojitev, takoj v pokoj, ni bilo, zato so nekateri nekdanji poslanci raje še naprej prejemali poslansko plačo kot bistveno nižjo pokojnino.


Najbolj brano