Milan Krek: Vsak od nas je pomemben člen pri soočanju z virusom

Predstojnik območne enote NIJZ v Kopru dr. med. Milan Krek je na današnji tiskovni konferenci poudaril, da širjenje novega koronavirusa lahko preprečimo samo ljudje s svojim odgovornim ravnanjem. “Virus nima nog, niti kril, zato se sam ne more širiti,” pravi.

Milan Krek, dr. med. Foto: Sta
Milan Krek, dr. med. Foto: Sta

LJUBLJANA > Širjenje novega koronavirusa lahko omogočimo samo ljudje. Da bi to preprečili, je ključno vzdrževanje razdalje do sočloveka, higiena rok, nošenje maske v javnosti, odsvetovano je rokovanje, vedno moramo imeti v mislih tudi, kako zaščititi starejše in kronične bolnike, poudarja Milan Krek, pri tem pa spomni, da ne umirajo le starejši ljudje.

Če v Sloveniji ne bi sprejeli ukrepov, bi virus okužil številne, posledično pa bi imeli tudi veliko smrtnih žrtev. V kolikor bomo zdržali ukrepe, se bo rast umirila, kmalu bomo prišli do tega, da se bo število okužb zmanjšalo, poudarja Krek, ki je postregel tudi s številkami in analizami na slovenski in svetovni ravni, a pri tem opozarja, da lahko druženja na zasebnih zabavah to sliko zelo hitro pokvarijo: “Še vedno gremo lahko v porast. Lahko pa gremo tudi v drugo smer, ki bo zmanjšala število okuženih in posledice.”

Ocenjuje, da smo bili v Sloveniji tik pred katastrofo, ki bi se lahko začela denimo s koncertom Andree Bocellija v Stožicah, a je bil k sreči ta koncert odpovedan.

Kot dobro novico je ocenil, da se epidemija v Italiji umirja. V naslednjih dneh bomo dočakali ta vrh tudi v Sloveniji, ocenjuje in poudarja, da se mora vsak od nas potruditi. Vsak od nas je namreč pomemben člen pri soočanju z virusom. Z neodgovornim obnašanjem lahko hitro spremenimo krivuljo v veliko slabšo smer, je še poudaril.

Če ne bi imeli ukrepov ali se jih prebivalci ne bi držali, bi se po svetu glede na izračune londonskega inštituta okužilo sedem milijard ljudi, 40 milijonov bi jih umrlo, je navedel Krek. A bi z ustreznimi ukrepi lahko zmanjšali število umrlih in obolelih. Tako bi se lahko ob sprejetju in upoštevanju ukrepov okužilo 2,5 milijarde ljudi, umrlo pa 10 milijonov ljudi. “Gre za 30 milijonov življenj, za njih se trudimo, vsaka država posebej in vsak od nas,” je dejal Krek na današnji novinarski konferenci.

V strokovnih krogih mnenja o ukrepih sicer niso enotna. Del epidemiologov se je na javnost obrnil s pismom. Krek na to odgovarja, da mnenja v stroki nikoli niso enotna in da zmeraj potekajo diskusije. A meni, da se bo stroka na koncu poenotila “tako da bo prav”. “Trenj med strokovnjaki, epidemiologi in znotraj NIJZ ne vidim kot problem. Dobro je, da se diskusija razvija in da lahko govorimo svobodno ter iščemo skupne točke,” je pojasnil.

Sprejete ukrepe, kot so nošenje mask in razkuževanje večstanovanjskih stavb, ocenjuje kot dobre. “Strožji kot so ukrepi, boljši so, ker zmanjšajo prenos. Ocenjujemo, da trenutni ukrepi zadostujejo, ker imamo upad dnevnega prirasta novih primerov,” je dejal.


Najbolj brano