Krek: Slovenija v zeleni fazi najverjetneje na začetku junija

Direktor NIJZ Milan Krek je na današnji novinarski konferenci dejal, da število novookuženih v Sloveniji počasi, položno pada. Tisti, stari nad 65 let, so vse manj okuženi, največ okužb pa je med aktivno zaposleno populacijo, je dejal.

“V desetih dneh bi lahko po napovedih strokovnjakov prišli v 
zeleno fazo, z večjo verjetnostjo pa v prvih dneh junija. A sodimo 
še vedno med pet najbolj ogroženih držav v Evropi,” je povedal 
Milan Krek.  Foto: Anze Malovrh/STA
“V desetih dneh bi lahko po napovedih strokovnjakov prišli v zeleno fazo, z večjo verjetnostjo pa v prvih dneh junija. A sodimo še vedno med pet najbolj ogroženih držav v Evropi,” je povedal Milan Krek.  Foto: Anze Malovrh/STA

LJUBLJANA > “Računamo, da se bo trend zmanjševal še naprej. Reprodukcijsko število se je spustilo pod ena. Zadali smo si, da bi čim prej radi prišli pod 300 okužb dnevno. V desetih dneh bi lahko po napovedih strokovnjakov prišli v zeleno fazo, z večjo verjetnostjo pa v prvih dneh junija. A sodimo še vedno med pet najbolj ogroženih držav v Evropi,” je dodal Milan Krek.

Kot je dejal Krek, zadnji podatki kažejo, da pandemija novega koronavirusa v Evropi lepo pojenja, medtem ko se v Aziji stvari še vedno zaostrujejo, kar še posebej velja za Indijo. Po svetu je bilo doslej okuženih 158,5 milijona ljudi, od katerih jih je zaradi covida-19 skoraj 3,3 milijona umrlo, je dodal. Glede na 14-dnevno incidenco na 100.000 prebivalcev je v Evropi le pet držav, v katerih se številke trenutno še povečujejo, podobno velja tudi za število umrlih, ki narašča samo še v štirih državah. A reprodukcijski faktor (R) je še pozitiven v 21 državah, kar bi lahko nakazovalo neko verjetnost, da bo v prihodnjih tednih morda krivulja znova šla navzgor. Za Kreka je zelo pomembno, da incidenca pada v vseh naših sosednjih državah, tako da je celotna regija v dobrem trendu navzdol.

V Sloveniji 192.000 prebolevnikov

Glede precepljenosti je povedal, da so pol milijona prebivalstva (24 odstotkov) cepili s prvim odmerkom in 250.000 (13 odstotkov populacije) z dvema. “V Sloveniji imamo 192.000 prebolelih, če damo te v razdelek, da so že cepljeni s prvim odmerkom, imamo precepljenih 34 odstotkov ljudi. Računamo, da bomo do konca junija, gledano od 25. decembra lani, skupno imeli 2,6 milijona odmerkov cepiva. Če se bodo vsi dobavitelji držali dogovorov, bomo do konca junija lahko pocepili 75 odstotkov prebivalcev,” je dejal Krek.

Krek je spomnil, da so bili med najbolj izpostavljenimi v sooočenju z epidemijo zdravstveni delavci, ki so v veliki meri že precepljeni. S prvim odmerkom je cepljenih 65, z drugim pa 55 odstotkov vseh, okoli 10.000 oziroma četrtina vseh pa je takih, ki so covid-19 preboleli.

Med cepivi bi lahko izbirali sredi junija

Pfizerjevega cepiva je v tem tednu 51 odstotkov, Moderne 5,8 odstotkov, Janssena 8,5 odstotkov in AstraZenece 34 odstotkov. Glede na prvi odmerek sta trenutno najbolj uspešni goriška in zasavska regija.

“Vztrajali smo pri tem, da najprej pocepimo starejšo populacijo. Želimo pocepiti še vse ostarele, ki sodijo med prebolevnike in vse, ki niso dovolj informirani in ne vedo, kje se prijaviti na cepljenje. Pri tem apeliram na solidarnost vseh državljanov. Danes bomo poslali SMS-sporočilo vsem, ki se še niso prijavili na cepljenje, naj to čim prej storijo,” je dodal Krek. Prek aplikacije Zvem so do danes zjutraj prejeli skupno 78.000 prijav na cepljenje.

Na vprašanje, kdaj bo na voljo dovolj cepiv, da bodo ljudje lahko med njimi izbirali in bo tako zanimanje za cepljenje znova naraslo, je odgovoril, da maja pričakujejo okoli pol milijona odmerkov, junija še več, zato bi se sredi junija o tem lahko začeli pogovarjati. Vendar, je dodal, bo o tem odločala strokovna skupina.


Najbolj brano