Krek: Cepljenje se bo v širšem obsegu začelo v drugi polovici februarja

Direktor NIJZ Milan Krek je danes obiskal Zdravstveni dom Kranj in Osnovno zdravstvo Gorenjske in pohvalil njihovo organizacijo cepljenja proti covidu-19. Dobre izkušnje bodo v pomoč pri vzpostavitvi nacionalnega sistema. Prihodnji teden bo Slovenija dobila okoli 19.000 odmerkov cepiva, začetek cepljenja v širšem obsegu pa bo od sredine februarja.

 Foto: STA
Foto: STA

KRANJ > Kot je pojasnil Milan Krek, ki je Kranj obiskal zaradi priprave logistike cepljenja proti covidu-19 na nivoju države, so na Gorenjskem zelo dobro vzpostavili sistem evidence in izpeljali tudi samo cepljenje na terenu. Organizirali so množično cepljenje, s čimer so razbremenili zdravnike družinske medicine. Vzpostavili pa so tudi dober informacijski sistem, ki olajšuje birokratske procese.

“Gre za zelo veliko dobrih izkušenj, ki bi jih bilo smiselno prenesti v celoten slovenski prostor,” je v pripravah na organizacijo obsežnega cepljenja, ki se obeta v prihodnjih mesecih, dejal Krek. Dostave cepiva bodo tako verjetno potekale le na eno ali nekaj lokacij, evidenca cepljenja pa se bo vodila prek centralnega informacijskega sistema.

Težave s pomanjkanjem kadra

Direktor Osnovnega zdravstva Gorenjska Jože Veternik je pojasnil, da so na Gorenjskem cepljenje organizirali na šestih cepilnih mestih, ki so zaradi boljše dostopnosti praviloma izven zdravstvenih domov. “Nas pa skrbi cepljenje večjega števila občanov, ki glede na dinamiko dobave cepiv prihajala konec februarja ali marca,” je dejal Veternik. Opozoril je, da bo to kadrovsko in logistično zelo velik zalogaj.

Problem bo zlasti pomanjkanje kadra, ki je obremenjen tudi s covidnimi ambulantami in testiranji na novi koronavirus. “Zato računamo na pomoč Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) oziroma struktur, ki bi nam logistično omogočile, da bi cepljenje potekalo nemoteno in učinkovito,” je povedal Vetrnik. Kot je pojasnil, gre za številna administrativna dela, od logistike dobave cepiva do razporejanja bolnikov. Pri samem cepljenju pa računa, da bodo kadru iz primarnega zdravstva na pomoč priskočile bolnišnice.

Cepljenje v širšem obsegu februarja

Kot je napovedal Krek, se bo cepljenje v širšem obsegu začelo v drugi polovici februarja, ko bo Slovenija dobila še cepivo podjetja AstraZeneca. “Takrat bomo imeli dovolj cepiva za vse, ki se bodo hoteli cepiti,” je dejal Krek. Pojasnil je, da bo sedaj dva ponedeljka zapored Slovenija prejela le cepivo, ki bo namenjeno drugemu odmerku že cepljenih. Prihodnji teden bo tako Slovenija prejela približno 19.000 odmerkov cepiva.

Ko bo cepiva dovolj, se bodo lotili tudi promocije cepljenja, je napovedal Krek. “Imamo strateški načrt medijskega pristopa, ampak delati kampanjo v trenutku, ko nimamo cepiva, je malo čudno. Zato bomo kampanjo sprožili takoj, ko bomo imeli dovolj cepiva, da se bodo lahko ljudje šli cepit,” je dejal. Ob tem je navedel negativne izkušnje nekaterih držav, ki so že izvedle močne kampanje, a sedaj nimajo cepiva, da bi cepili vse zainteresirane.

Na Gorenjskem je že od 5. januarja odprta spletna prijavnica na cepljenje, doslej pa se je prijavilo približno 15.000 ljudi, kar predstavlja približno 10 odstotkov populacije. Veternik je posebej zadovoljen z odzivom zdravstvenih delavcev, saj se je cepilo med 60 in 70 odstotkov zaposlenih v zdravstvenih domovih, kjer je bilo doslej okuženih le približno 10 odstotkov zaposlenih.

Ljudi je k cepljenju pozvala tudi direktorica Zdravstvenega doma Kranj Lilijana Gantar Žura. Kot je poudarila, se je sama že cepila in ni imela zaradi tega nikakršnih zdravstvenih težav. V Kranju so ob začetku cepljenja splošne populacije v enem dnevu cepili tudi 374 starostnikov. Za izvedbo pa so potrebovali 25 ljudi. Poleg zdravstvenih delavcev so sodelovali še varnostniki, redarji in civilna zaščita. “Cepljenje je potekalo res organizirano, ampak prav zaradi dobrih sodelavcev in večdnevnih informacijskih in logističnih priprav,” je izpostavila.


Najbolj brano