Kacin: Vlada se ni odrekla nameri na mejo poslati vojsko

Uradni govorec vlade Jelko Kacin je danes napovedal, da bo vlada konec tedna odpoklicala policijo z meje za poostreno delo v notranjosti države. Prav tako se ni odrekla nameri, da na južno mejo pošlje vojsko z ustreznimi pooblastili. Na notranjem ministrstvu so pojasnili, da policija pri delu, povezanim z epidemijo, uporablja vse možne resurse.

Uradni govorec vlade Jelko Kacin Foto: Nebojsa Tejic/STA
Uradni govorec vlade Jelko Kacin Foto: Nebojsa Tejic/STA

LJUBLJANA > Jelko Kacin na današnji novinarski konferenci ni razkril, s katerega območja bodo policiste premestili v notranjost države. Je pa poudaril, da je njihovo prisotnost v notranjosti enostavno treba okrepiti, da bi tako preprečili zdrs, kot se je zgodil prejšnji konec tedna, ko je lepo vreme mnoge državljane premamilo v kršitev prepovedi zbiranja.

Uradni govorec vlade verjame, da bodo policisti večino kršitev odlokov reševali z opozorili, je pa to odvisno tudi od kršitve same. Problem pa je po njegovih besedah vedno v manjšini.

Odbor za obrambo je sicer na sredini seji zavrnil vladni predlog za aktivacijo 37.a člena zakona o obrambi, s katero bi vojakom zagotovili izjemna pooblastila za varovanje slovensko-hrvaške meje. Zato vojska sicer pooblastil, ki niso bila izglasovana, ta konec tedna ne bo uporabljala, je zatrdil Kacin.

Kacin: Vlada bo pri aktivaciji 37.a člena vztrajala, saj druge možnosti nima

Kot pa je poudaril, bo vlada pri aktivaciji tega člena vztrajala, saj druge možnosti nima. Tudi Slovenska vojska je za takšno delo, ki bi vedno potekalo v sodelovanju in ob prisotnosti policistov, po njegovih besedah dobro usposobljena. “To ne morejo biti slamnati vojaki,” je pripomnil Kacin.

Vladni predlog sklepa o izvajanju izjemnih pooblastil Slovenske vojske pri širšem varovanju državne meje namreč na odboru za obrambo ni prejel zadostne, dvotretjinske večine prisotnih poslancev. Poslanske skupine bodo zato na izredni seji, ki bo predvidoma v torek, o tem sklepu lahko le predstavile svoja stališča, poslanci bodo lahko razpravljali, ne bodo pa o sklepu glasovali, so pojasnili v službi za odnose z javnostmi DZ.

Na notranjem ministrstvu sicer kljub temu še vedno računajo, da bo predlog dobil dvotretjinsko podporo na seji DZ.

V današnjem sporočilu so na ministrstvu še navedli, da policija zaradi epidemije izvaja vrsto aktivnosti in pri tem uporablja vse možne resurse. Že zdaj samo za izvajanje nalog v zvezi z epidemijo dnevno deluje več kot 1000 policistov.

Na Kacinove izjave so se ostro odzvali v Levici

Za izvajanje nalog na z odlokom uvedenih kontrolnih točkah z Italijo in z Avstrijo ter na odprtih komunikacijskih poteh z Madžarsko potrebujejo več kot 250 policistov. Pri zagotavljanju organiziranega spremstva potnikov in tovornih vozil čez ozemlje Slovenije v njihove matične države potrebujejo dnevno več kot 70 policistov.

Medtem pri zagotavljanju nadzora izvajanja odloka o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi na javnih mestih in površinah v Sloveniji ter prepovedi gibanja zunaj občin pri izvajanju prvih nujnih ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa dnevno deluje preko 700 policistov. Prav tako zaradi vseh aktivnosti policije po navedbah ministrstva ves čas deluje tudi nekaj več kot 500 pomožnih policistov.

Zaradi vseh navedenih nalog so bili že primorani zmanjšati kadrovsko pomoč enotam na meji s Hrvaško za varovanje schengenske meje oziroma preprečevanja nezakonitih migracij. “Če pa se bo izkazalo, da je potrebna dodatna okrepitev v notranjosti države zaradi izvajanja vseh ukrepov, povezanih s preprečevanjem širjenja covida-19, pa bomo redne policiste (torej ne nadzornike državne meje), ki opravljajo delo pri varovanju državne meje, prerazporedili na naloge v notranjosti države,” so še pojasnili na ministrstvu.

So se pa na Kacinove izjave danes ostro odzvali v Levici. Po njihovih ocenah vlada manipulira in se spreneveda glede vloge vojske, ki po njihovi oceni ne potrebuje policijskih pooblastil, da lahko sodeluje pri varovanju meje.


Najbolj brano