Inženirska iskra Mojci Milone, učiteljici iz Osnovne šole Solkan

V iniciativi Inženirke in inženirji bomo! so tudi letos podelili priznanja Inženirska iskra. Med dobitniki je tudi Mojca Milone, učiteljica navdiha iz Osnovne šole Solkan.

Inženirska iskra je šla v roke Mojci Milone, učiteljici fizike, tehnike 
in tehnologije ter astronomije iz Osnovne šole Solkan. Foto: Tamino Petelinšek
Inženirska iskra je šla v roke Mojci Milone, učiteljici fizike, tehnike in tehnologije ter astronomije iz Osnovne šole Solkan. Foto: Tamino Petelinšek

LJUBLJANA > “Iz generacije v generacijo solkanski osnovnošolci rešujejo praktične probleme v svojem okolju, inovirajo in pošiljajo rešitve tudi v Mercedes. Od tam jim odgovarjajo: “Odlična ideja”. Dosežki in dogajanje niso rezultat mikroklimatskih danosti Solkana, ampak učiteljice Mojce Milone,” so zapisali.

Mojca Milone s spodbudo in pohvalo podpira mladostnike pri iskanju uporabnih rešitev problemov v okolju. “Učiteljica fizike, tehnike in tehnologije ter astronomije je rojena v učiteljski družini in razume, kako je tehnološki razvoj hitrejši od učnega načrta. Zato se prelevi v vplivnico in iskalko tehnične žilice pri mladih,” so utemeljili priznanje. In nadaljevali: “Mojca Milone je velika zvezda na slovenskem nebu tehnične kulture, ki ji želimo izkazati hvaležnost za delo z najmlajšimi in predstaviti kot zgled, s katerim bomo še naprej razvijali visoko raven naše inženirske kulture.”

Inženirsko iskro so prejeli še Val Vidmar in Nik Stanojević iz Gimnazije Novo mesto za razvoj pripomočka za slepe Visus - See With Me in Skupina Iskratel v sodelovanju s Strokovno tehniško gimnazijo Kranj za Inženirski izziv.

Prejemniki priznanja Inženirska iskra (Foto: Tamino Petelinšek)

Organizatorji izpostavljajo še dva projekta in slovensko evropsko inženirko, ki si zaslužijo posebno omembo (t.i. honourable mention). Jan Pustavrh, študent letalske smeri na Fakulteti za strojništvo UL pod mentorstvom doc. dr.Franca Majdiča in doc. dr. Aljoše Peperka s svojo diplomsko nalogo navdušuje ljudi z izdelavo hidravlične naprave (Stewartova ploščad). Projekt razvoja in izdelave svetilke za osvetlitev kulturnih spomenikov pa pomeni velikanski napredek k zmanjšanju svetlobnega onesnaževanja in je spodbuden prispevek k ekološkim prizadevanjem ohranjanja narave. Posebno omembo si je prislužila tudi Violeta Bulc, ki je kot nekdanja evropska komisarka za promet promocijo inženirskih študijev postavila na evropsko raven in agendo.

S priznanji želijo v iniciativi Inženirke in inženirji bomo!, ki povezuje že preko 70 slovenskih organizacij in institucij, osvetliti in izkazati priznanje prebojnim, izvirnim praksam, projektom, dogodkom ali osebam, ki so v šolskem letu 2020/2021 pomembno prispevali k razvoju, veljavi in navduševanju za inženirski poklic in inovativnost v družbi.


Najbolj brano