Gantar: Zdravljenja bo deležen vsak bolnik, ki ga bo potreboval

Število postelj za bolnike s covidom-19 po besedah ministra Tomaža Gantarja povečujejo sproti oziroma po potrebi. Trenutno je to 10 do 12 postelj dnevno, a zdravljenja bo deležen vsak bolnik, ki ga bo potreboval, je zatrdil. Težava so tudi okužbe med zdravstvenimi delavci, doslej so jih našteli več kot 1000, 150 samo v zadnjem mesecu v UKC Ljubljana.

Število postelj za bolnike s covidom-19 po besedah ministra 
Tomaža Gantarja povečujejo sproti oziroma po potrebi. Foto: Nebojsa Tejic/STA
Število postelj za bolnike s covidom-19 po besedah ministra Tomaža Gantarja povečujejo sproti oziroma po potrebi. Foto: Nebojsa Tejic/STA

LJUBLJANA > "Če smo v prvem valu praktično prekinili ves reden program v zdravstvu, poskušamo sedaj na eni strani vzdrževati zdravstveni sistem, ki bo služil vsem bolnikom, ki zdravljenje potrebujejo, in sproti zagotavljati potrebno število postelj za bolnike s covidom-19," je na popoldanski novinarski konferenci pojasnil minister za zdravje Gantar.

Na voljo 7522 postelj

Bo njegovih navedbah imamo v slovenskem zdravstvu brez psihiatričnih kapacitet na voljo 7522 postelj. Kot zagotavlja, bodo brez večjega problema za bolnike s covidom-19 zagotovili vsaj deset odstotkov oz. 700 postelj, ali pa celo kaj več.

Potrebe po bolniških posteljah povečujejo za približno od 10 do 12 postelj dnevno. Ob tem morajo imeti na razpolago tudi nekaj zaloge oz. rezerve, če sprejeti protikoronski ukrepi ne bi bili zadostni. Opomnil je še, da zadnji ukrepi v teh dneh oz. naslednjem tednu še ne morejo pokazati večjih učinkov, saj je inkubacijska doba nekje med 10 in 14 dni.

Ocenjuje, da lahko podvojijo kapacitete v intenzivnih enotah. "Številke, ki se gibljejo med 100 in 150, so povsem dosegljive," je dejal.

Omejitev ni samo prostor, ampak tudi usposobljen kader

Ni pa omejitev samo prostor, ampak tudi usposobljen kader. Pri tem so težava tudi okužbe med zdravstvenimi delavci, ki se okužijo predvsem zunaj zdravstvenih ustanov. Doslej so jih našteli že več kot 1000, samo v zadnjem mesecu 150 v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana.

Gantar v tem trenutku še lahko zagotavlja, da bo vsak bolnik, ki zdravljenje potrebuje, tega tudi deležen. A se je kljub temu po njegovih besedah treba zavedati, da epidemije ni obvladana. Izpostavil je visok delež pozitivnih testov, ki je okoli 25 odstotkov. "To je visoka številka in kar ne kaže na umirjanje epidemije," je ocenil.

Vsak bi se moral obnašati, kot da je okužen

"Moje mnenje je, da bi se vsak moral ravnati, kot da je okužen. To je v tem trenutku edina pot, da okužbe v državi omejimo," je pozval. Poleg tega je količina virusa trenutna takšna, da po mnenju epidemiološke stroke sledenje kontaktom enostavno ni več možno. Obžaluje tudi, da nismo uresničili odlične priložnosti za uporabo aplikacije #OstaniZdrav za opozarjanje na stike z okuženimi, ki bi po Gantarjevih besedah v veliki meri pomagala vsem.

Slovenija ravna podobno kot mnoge druge države, ki ponovno sprejemajo omejevalne ukrepe. Gantar ob tem opozarja, da se nekateri še vedno ne držijo navodil in priporočil. "Če samo en odstotek populacije ne spoštuje navodil, je tu že več 1000 ljudi, ki lahko bolezen nezadržno širi v svoje okolje," je orisal.

Čim prej popolnoma ustaviti javno življenje v državi

Minister sicer meni, da bi morali čim prej popolnoma ustaviti javno življenje v državi. Kot je dejal, je sam odgovoren, da bo zdravstveni sistem deloval in ne bo prišlo do kolapsa. "Če epidemije ne bi obvladali, potem ni več druge rešitve," je opozoril in dodal, da se stroka večinoma zavzema za bolj restriktivne ukrepe.

Še vedno vzpodbujajo testiranje za vse, ki imajo znake bolezni. Število testirano je za slovenske razmere zelo visoko, samo v torek so opravili skoraj 6000 testov. "Da bi olajšali delo, smo izdali smernice in navodila za hitre teste za uporabo predvsem na urgentnih oddelkih in predstavili vse omejitve teh testov," je pojasnil. Verjame, da bodo s tem testi lahko razbremenili laboratorije, ki okužbo dokazujejo s prisotnostjo genetskega materiala.

Odgovarjal je tudi na vprašanje, kaj naj storijo zaposleni v primeru visoko rizičnega kontakta z okuženo osebe, sedaj ko se ne izdajajo več karantenske odločbe. "Dogovoriti se morate z osebnim zdravnikom, mu povedati o kontaktu. Opozorjeni boste na možne znake bolezni, če se pojavijo, boste potrebovali testiranje, v nasprotnem primeru pa izolacijo in po dogovoru z zdravnikom tudi bolniški stalež za obdobje karantene," je pojasnil.


Najbolj brano