Državni svet izglasoval odložilni veto na novelo zakona o financiranju izobraževanja

Državni svetniki so s 17 glasovi za in 13 proti izglasovali odložilni veto na novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki spreminja način financiranja zasebnih osnovnih šol.

Predlog odložilnega veta na novelo zakona o organizaciji in 
financiranju vzgoje in izobraževanja je vložila skupina državnih 
svetnikov s prvopodpisanim Bogomirjem Vnučcem.  Foto: STA
Predlog odložilnega veta na novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja je vložila skupina državnih svetnikov s prvopodpisanim Bogomirjem Vnučcem.  Foto: STA

LJUBLJANA > Poslanci bodo o noveli ponovno odločali predvidoma v četrtek, za njeno potrditev pa bo potrebnih najmanj 46 glasov.

Predlog odložilnega veta na novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja je vložila skupina državnih svetnikov s prvopodpisanim Bogomirjem Vnučcem. Predlagatelji so ocenili, da je zakon, ki ga je DZ sprejel v sredo, v neskladju z odločbo ustavnega sodišča, saj uvaja razlikovanje med javno veljavnimi programi in programi, ki so pridobili javno veljavnost.

Uvedba razlikovanja po navedbah predlagatelja odložilnega veta v praksi predstavlja temelj za razlikovanje oziroma omejitev višine sofinanciranja osnovnošolskega programa zasebnih šol, kar pa je v neposrednem nasprotju z odločbo ustavnega sodišča.

Po predlogu ministrstva za izobraževanje bi država po novem namreč obvezni del javnega programa v zasebnih osnovnih šolah financirala 100-odstotno, razširjenega dela javnega programa pa ne bi več financirala.

Pristojna komisija državnega sveta, ki se je sestala pred izredno sejo, predloga, naj svetniki izglasujejo odložilni veto, sicer ni podprla. Vetu je bil naklonjen le en član komisije DS za kulturo, znanost, šolstvo in šport, medtem ko jih je bilo šest proti.

Novelo zakona, ki naj bi uresničila ustavno odločbo o financiranju zasebnih osnovnih šol, je DZ na seji minuli teden sprejel z 42 glasovi za in 36 proti. Podprle so jo LMŠ, SD, DeSUS in SAB, poslanca manjšin ter Levica, SMC je bila vzdržana. V SDS, NSi in SNS so bili proti.

Glede na to, da stranke napovedujejo vztrajanje pri svojih stališčih, pa je ponovno glasovanje za novelo lahko usodno, saj je za njen uspeh to pot potrebnih najmanj 46 glasov. Če pa bo zakon znova potrjen, se mu obeta nova bitka na ustavnem sodišču.

Pikalo: Po vetu se karte premešajo na novo

Na vprašanje, ali bo po odločitvi državnih svetnikov odstopil, je šolski minister Jernej Pikalo odgovoril, da daleč od tega. "Nadaljnji postopki so zdaj povsem odvisni od državnega zbora. Jaz sem svoje delo opravil, ko je vlada zakon prinesla v državni zbor," je dejal v izjavi za medije. Nad rezultatom v državnem svetu minister sicer ni presenečen.

O tem, kakšne posledice za politični prostor ima lahko morebitna zavrnitev novele in ali bo to pod vprašaj postavilo njegov ministrski položaj, se po besedah Pikala o tem za zdaj še niso pogovarjali. "Do takega zakona je dolga pot, to je del normalne procedure," je dodal.

Zatrdil je tudi, da zavrnitve zakona ne bi čutil kot nezaupnico svojemu delu, ker je vlada predlog novele zakona potrdila soglasno.

Na vprašanje, ali si želi, da bi ustavno sodišče samo določilo izvajanje tega zakona, je odgovoril, da je član vlade, ki je zakon sprejela soglasno, zakone pa sprejema DZ, zato je to vprašanje za poslance. "Poslanci odločajo o zakonu," je Pikalo odvrnil tudi na vprašanje, ali mu je žal, da SD ni pristala na kakšen kompromis glede zakona.

Če zakon ne bo sprejet oziroma bo zavrnjen, je možnosti po besedah Pikala več. "Ustavno sodišče ni izrecno reklo, v katero smer mora iti rešitev, važno je, da je v skladu z ustavo. Če bo treba, bomo pripravili tudi drug zakon," je napovedal.

Poudaril je tudi, da so v noveli s prehodnimi določbami jasno zapisali, da se zakon začne uporabljati 1. septembra. "Pravočasno smo ga pripravili, procedura v DZ je bila redna. Tisto, kar smo obljubili ob ustavni obtožbi zoper premierja, smo izpolnili," je spomnil minister.


Najbolj brano