Dovoljena bo montaža, delo dimnikarjev, vrtnarjev ...

Na popoldanski novinarski konferenci o aktualnem stanju glede bolezni covid-19 je vladni govorec Jelko Kacin povedal, da je vlada na današnji dopisni seji sprejela nekatere izjeme v odloku o prepovedi ponujanja določenega blaga in storitev. Izjeme bodo začele veljati naslednji dan po objavi v uradnem listu, torej od jutri dalje.

 Foto: STA
Foto: STA

LJUBLJANA > Izjeme bodo tako gradbena, vzdrževalna in montažna dela, če je možno zagotoviti minimalni stik s potrošniki, denimo fasaderska dela, montaža kuhinj, ogrevanje, vodovod, odtoki, električne inštalacije, keramične in druge obloge, prezračevanje, krovska dela ... Prav tako so omogočene storitve, ki se opravljajo na prostem in zahtevajo minimalni stik s potrošniki, tako je denimo dovoljeno delo vrtnarjev. Izjema so tudi servisne delavnice, ki zagotavljajo popravila tehničnega blaga, pa dimnikarska dela (z izjemo prostorov, v katerih je nameščena mala kurilna naprava, ki jih po opravljeni storitev ni mogoče prezračiti) in knjižnice in družbe za upravljanje.

Strokovni direktor Splošne bolnišnice Murska Sobota Daniel Grabar je povedal, da je pri njih hospitaliziranih nekaj več kot 80 bolnikov s covidom-19. Tako velikih številk niso pričakovali. Pred dnevi so sprejeli tudi paciente iz drugih regij. Poleti so izpeljali vse priprave, da lahko v bolnišnici zadostijo potrebam.

Masten: Podprimo ljudi, ki so v naši bližini

Izredni profesor Robert Masten iz Oddelka za psihologijo Filozofske fakultete v Ljubljani je svetoval, da v zahtevni situaciji, ki smo ji priča, podpremo ljudi, ki so v naši bližini - pomirite jih, praktično jim priskočite na pomoč. “Prišli boste do spoznanja, da niste sami”. V dneh, ko se spominjamo tistih, ki jih ni več med nami, se lahko vprašamo, kakšen nasvet bi nam dali oni. Dnevi, ki nas čakajo, bodo za marsikoga težki, nekateri se bojijo tudi za življenje.

Skrbi nas varujejo, da s pogumom ne pretiravamo. Ključno je, da najdemo neki cilj, poudarja. Potem bomo lahko izbrali pogum, da naredimo vse, kar je v naši moči, da cilj dosežemo. Vprašajmo sej, kaj lahko naredimo, da bomo zadovoljni z današnjim dnem, tednom, mesecem ... S tem dobimo upanje, da jih bomo dosegli in si s tem osmislimo čas, poudarja Masten. Doživimo kaj lepega, izogibajmo se zadevam, za katere vemo, da niso nujne in so za nas neprijetne. Če ne gre drugače, lahko pokličemo na telefon NIJZ za ljudi v stiski.


Najbolj brano