Domnevna vohunska afera razburkala politične vode

Današnji dan je bil bolj kot dogovarjanju o oblikovanju morebitne nove vlade namenjen razčiščevanju torkovega izrednega nadzora treh članov parlamentarne komisije za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb (Knovsa) na sedežu policije in nacionalnega preiskovalnega urada. Generalna direktorica policije Tatjana Bobnar je zatrdila, da ne bo popustila političnim pritiskom.

Generalna direktorica policije Tatjana Bobnar je danes ponovno 
zagotovila, da ne bo popustila političnim pritiskom. Foto: STA
Generalna direktorica policije Tatjana Bobnar je danes ponovno zagotovila, da ne bo popustila političnim pritiskom. Foto: STA

LJUBLJANA > V torkovih popoldanskih urah so na sedež generalne policijske uprave prikorakali trije člani Knovsa, Žan Mahnič, Zvonko Černač (oba SDS) in Branko Simonovič (Desus). Po Mahničevih besedah so na policiji in nacionalnem preiskovalnem uradu opravili nadzor zaradi suma zlorabe obveščevalnih in varnostnih služb s strani predsednika vlade Marjana Šarca in njegovega državnega sekretarja Damirja Črnčeca “z namenom vplivanja, groženj in tudi izsiljevanja poslancev in vodstev strank bodoče potencialne koalicije”. Nadzora niso mogli opraviti v celoti, je dodal Mahnič, ker da ga je Bobnarjeva blokirala.

Bobnarjeva ni popustila

Generalna direktorica policije Tatjana Bobnar je po končanem nadzoru pojasnila, da so skupini omogočili vpogled v podatke, do katerih so zakonsko upravičeni, ne pa v konkretne operativne zadeve. Kljub Mahničevemu pozivu, naj pomisli na svojo prihodnost, saj da jo lahko čaka tudi kazenska ovadba, Bobnarjeva ni popustila.

Odzivi so se začeli vrstiti kmalu po končanem nadzoru. Damir Črnčec je prek odvetniške pisarne odločno zanikal, da bi kdajkoli vzpostavil vohunsko mrežo, da ne deluje po navodilih Marjana Šarca in ne zlorablja državnih institucij. Še ostrejši, predvsem do Janeza Janše, je bil na facebooku. Med drugim je zapisal tudi, zakaj sta se njuni poti razšli: “Spoznanje delovanja aparata SDS, ki deluje po načelih mafijskega poslovanja, kjer vse poti vodijo do vodje in njegovega najožjega kroga, mi je bilo popolnoma tuje.” Črnčec je bil sicer v času Janševe druge vlade direktor Sove.

Policija stoji ali pade na neodvisnosti

Bobnarjeva je danes ponovno zavrnila očitke o zavračanju parlamentarnega nadzora. Obenem pa je pozvala, naj se “politične kampanje gredo z argumenti, ne pa z izmišljenimi zgodbami na račun policije in z žuganjem in s pritiski na njeno vodstvo”.

Slovenska policija po besedah Bobnarjeve ni in ne bo podaljšana roka politike. Zatrdila je, nikoli niso imeli težav s tem, da so med najbolj nadzorovanimi državnimi institucijami. Tudi v torek je predstavnikom Knovsa večkrat pojasnila, da bodo dobili vse potrebne podatke in na vpogled vso dokumentacijo, ki se nanaša na njihovo zakonsko pristojnost, torej na ukrepe, ki jih Knovs nadzira, in to so prikriti preiskovalni ukrepi.

Vprašanja pa so se nanašala tudi na vpoglede policistov v podatke o določenih politikih in predkazenski postopek, začet marca 2018 zaradi razlogov za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti.

Bobnarjeva je zagotovila, da policija in njeno vodstvo ne bosta popustila nikakršnim pritiskom, saj policija na neodvisnosti stoji ali pade.

Številni odzivi

Po besedah Janeza Janše pomeni zavračanje parlamentarnega nadzora grožnjo ustavni ureditvi. V SAB pa niso izključili možnosti prisluškovanja predstavnikom stranke in njihovim družinskim članom, kar je treba raziskati, je povedal generalni sekretar stranke Jernej Pavlič. Ob tem je omenil nenavadno policijsko kontrolo, ki naj bi je bil deležen sin Alenke Bratušek.

Prvaka SMC in Desusa, Zdravko Počivalšek in Aleksandra Pivec, pričakujeta, da bodo pristojni raziskali zgodbe o domnevnem vohunjenju in ustrezno ukrepali. Če obstaja najmanjši sum, da je kdo zlorabil položaj, zasledoval ali prisluškoval komur koli, vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat kot državljan in poslanec zahteva, da pristojni organi to čim prej razčistijo in sankcionirajo odgovorne. Poslanec Levice Miha Kordiš je dogajanje okoli suma prisluškovanja in sledenja političnim predstavnikom in njihovim družinskim članom označil za običajno politično aferaštvo. “Če bi šlo za kar koli resnega, za resne sume zlorabe policije, tega ne razrešuješ tako, da v čakalnico nacionalnega preiskovalnega urada pošlješ Žana Mahniča,” je povedal.

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar ocenjuje, da je Knovs zlorabil svoja pooblastila in deloval politično. Predsednik SD in parlamenta Dejan Židan pa je voditelje političnih strank, tudi Marjana Šarca in Janeza Janšo, pozval, naj s svojimi dejanji in besedami ne poglabljajo nezaupanja v delovanje institucij, pristojne organe pa, naj raziščejo “sume o nezakoniti uporabi prikritih metod in sredstev”.


Najbolj brano