V spomin: Bojan Podgoršek (1941-2022)

Bojan Podgoršek (1941-2022) Foto: Petra Mezinec
Bojan Podgoršek (1941-2022) Foto: Petra Mezinec

V četrtek, 14. aprila 2022, nas je presenetila novica, da se je poslovil Bojan Podgoršek, ki je v desetletjih ustvarjanja bogatil in obogatil kulturno dogajanje v Občini Sežana, brez njega pa ne bi bilo kulturnih doživetij v Krajevni skupnosti Štorje, v kateri se je ustvaril dom in družino in z nami delil svoje bogate izkušnje, ki jih je pridobil, ko se je prepustil reki življenja, ki “odnaša s sabo težo dolgih let,/neznano kam se vije in odteka,/izgublja se brez cilja v daljni svet” (Življenja reka, prav tam, str. 7). Nazadnje je v svojo košarico ustvarjanja polagal poezijo – osebno izpovedno ali pa rime, v katere je zajel kulturno-politično dogajanje, pogosto satirično in družbeno kritično. Lani smo v roke prijeli pesniško zbirko Biseri v smeteh, letos pa smo se nadejali, da se bomo z njim srečali ob novi pesniški zbirki, a je zaplaval v drugo strugo, toda verjamemo, da bo njegova neobjavljena poezija priplavala do nas.

Pa ne samo njegova pesem, marsikoga je pobožalo njegovo pedagoško in režijsko delo, ki se je skozi ves čas ustvarjanja prepletalo, saj je že kot mlad učitelj na OŠ Srečka Kosovela Sežana svoje delo dopolnjeval z vodenjem recitacijskega krožka in režijo recitalov ob večjih praznikih ter gledaliških iger. Po študiju na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo pa se je režiji posvetil v večji meri. Najprej je bil animator za kulturne dejavnosti na Zvezi kulturnih organizacij Sežana, nato v Kulturnem domu Srečka Kosovela ter v sežanski srednji šoli.

Za osnovnošolske in srednješolske dramske skupine je napisal in režiral kar nekaj iger za otroke, med njimi so Škornji za posebno rabo, Hura za veljake male kloake, Kapljice, ne hvala, Tata, ti si smotan, Dajnomir in Miliboža, Luna zgaguna. Vzgojiteljice iz vrtca so pod njegovo režijo uprizorile predstavi Cipek in Capek ter Debela repa.

Poleg dela z mladimi je gledališko dejavnost spodbujal tudi med odraslimi. Tako so nastale enodejanke Pozabljivec, Podoknica veteranov, Romanca na peronu, Vaške opravljivke, Zlata ribica, Pacientove pravice, Agent Lungavive, Kamilica za martinovo, Kvartopirci, Martin Povožen, Trije bratje in druge. Velik uspeh je dosegel s skupino Kraški komendijanti, ki je nastala leta 1994. Skupina je s Podgorškovimi avtorskimi deli navduševala občinstvo v lokalnem okolju kot tudi širše. Leta 2009 je skupina razveseljevala občinstvo s predstavo Bejži zludej, baba gre, ki jo je Bojan Podgoršek ustvaril in režiral po motivih zbirke ljudskih pripovedk, ki sta jih zbrali Jelka Hadalin in Danila Kocjan. Sprva 20-minutna enodejanka je prerasla v dve uri trajajočo gledališko predstavo, polno komičnih situacij in dialogov. S to predstavo je skupina leta 2009 gostovala v Avstraliji in na Nizozemskem in tako predstavljala Slovenijo in Kras širše po svetu. Podgoršek je sestavil in režiral še drugih več celovečernih predstav.

Kot režiser se je podpisal tudi pod številne prireditve v Štorjah in v občini, za katere je napisal tudi vezna besedila, eno od njegovih avtorskih predstav pa so pod taktirko drugega režiserja uprizorili na Žireh. Je tudi avtor songov za predstavo Magnetni deček ter besedila za otroke z naslovom Nagajivi gusar, ki je izšlo leta 2001 kot slikanica v založništvu Vrtca Sežana.

Pri svojem delu je vedno spodbujal in poučeval veščin nastopanja nadobudne igralce vseh starosti.

Veseli smo, da je življenjska pot Bojana Podgorška pripeljala v naše kraje, kjer nas je bogatil na številnih področjih kulturnega življenja, skozi besedo in smeh nas je ves čas skušal učiti, da ima življenje več resnic in da je ena sama ljubezen.

Bojan, hvala!

KŠD Šator Štorje