Sodobni način ohranjanja spominov preteklosti

Spomine ali pričevanja staršev, sosedov in drugih pričevalcev preteklega časa lahko odslej vsakdo objavi v mobilni aplikaciji Zapisi spomina, ki jo je razvil Zavod za kulturo in sonaravno delovanje Dobra pot ob podpori Parka Škocjanske jame in Slovenskega etnografskega muzeja

Mobilna aplikacija Zapisi spomina Foto: Zavod Dobra pot
Mobilna aplikacija Zapisi spomina Foto: Zavod Dobra pot

BARKA, ŠKOCJAN > V mobilni aplikaciji, imenovani Zapisi spomina, lahko vsak objavi pričevanja o preteklosti v obliki besedil, videoposnetkov ali zvočnih posnetkov. “Aplikacija omogoča, da se pripovedi o preteklosti trajno shranijo v digitalni obliki, da zgodbe naših dedkov in babic ne gredo v pozabo, temveč postanejo naš skupni temelj, na katerem gradimo danes in jutri,” pravijo v Zavodu za kulturo in sonaravno delovanje Dobra pot.

Projekt s pomočjo sodobne tehnologije popularizira ustno izročilo in opozarja na pomembno vlogo starejših kot nosilcev izročila. “Spomin je v temelju izročila tako posameznika kot skupnosti. Še več, zgodovinski spomin se enači z izročilom, dediščino, ki vsakokratno sedanjost posameznika ali skupnosti povezuje s prejšnjimi obdobji,” pojasnjuje Darja Kranjc, etnologinja iz Parka Škocjanske jame.

Zapisi spomina želijo okrepiti tudi vključenost starejših v družbo in opozoriti, da se premalo zavedamo, kako dragoceni so njihovi spomini, izkušnje in védenja. “Starejši so pogosto odrinjeni iz družbenega življenja, digitalni prepad med generacijami je vse večji. Zato je še toliko bolj pomembno, da prisedemo, jim prisluhnemo in se zavemo, da nam lahko njihovi spomini služijo kot zgled, opomnik in smerokaz za prihodnost,” pravi vodja projekta Nava Vardjan iz zavoda Dobra pot.

Projekt se izvaja v okviru razpisa Spodbude za rešitve: Dolgoživa družba, ki ga sofinancirata Stičišče nevladnih organizacij Istre in Krasa - ISKRA in ministrstvo za javno upravo iz Sklada za nevladne organizacije. Vsebina aplikacije je javno dostopna.


Najbolj brano