Nogometaši bodo spor z Rojcem reševali na sodišču

Nogometni klub Plama Podgrad je izbral novo vodstvo. S tem želijo poudariti, da klub še vedno deluje, čeprav nima svojega igrišča in je moral že lani iz Športnega centra Podgrad pospraviti svoje stvari in ga prepustiti v upravljanje bistriški občini. Spor, ki je nastal zaradi nepriznavanja vlaganj kluba v podgrajski športni center, bo klub reševal na sodišču. Medtem pa se želijo osredotočiti na nadaljnje delovanje.

Športni center Podgrad upravlja bistriška občina, saj se nogometni klub z njo ni mogel dogovoriti o načinu oblikovanja pogodbe o upravljanju.
Športni center Podgrad upravlja bistriška občina, saj se nogometni klub z njo ni mogel dogovoriti o načinu oblikovanja pogodbe o upravljanju. 

PODGRAD > Nogometni klub Plama Podgrad je na februarski skupščini izbral novo vodstvo. Zadnji predsednik kluba je namreč pred dvema letoma odstopil.

Člani kluba - teh je približno 20 - so za predsednika izvolili Ivana Barbo, za podpredsednika kluba pa Zdravka Kirna.

Župan redkobeseden

Bistriški župan Emil Rojc na naše vprašanje, komu so namenjena igrišča v Športnem centru Podgrad, ki jih od lani upravlja ilirskobistriška občina, odgovarja, da vsem igralcem nogometa, ki jih želijo uporabljati. Na vprašanje, zakaj je občina prevzela v upravljanje omenjeni športni center, pa pravi, da zato “ker je občina Ilirska Bistrica kot lastnik dolžna zagotoviti upravljanje svojih objektov”. Kako pa občina skrbi za igrišča in športni center (košnja trave na nogometnem igrišču z naravno travo...)? “Občina za vsa igrišča, ki so v uporabi, skrbi v skladu s potrebami uporabnikov, seveda pod pogojem, da le-ti obstajajo,” odgovarja župan. O vprašanjih, kako občina odgovarja na očitke prejšnjega upravljalca NK Plama Podgrad, da se mu s pogodbo ni želelo priznati vlaganj v športni center in kakšen je bil vložek občine v letih od nastanka centra, pa Emil Rojc očitno meni, da jih javnosti ni dolžan pojasnjevati oziroma odgovarja, da “občina na očitke, ki so generirani iz kurjega središča, ne odgovarja”.

Še vedno delujejo

S tem pa med drugim niso rešili le vodstvene praznine, pač pa želeli izpostaviti dejstvo, da klub, ki je lani zabeležil 40. obletnico delovanja, kljub trenutnim težavam z infrastrukturo še vedno deluje.

Športni center Podgrad, ki obsega dve nogometni igrišči in pripadajoče objekte, namreč že približno leto dni upravlja ilirskobistriška občina in ne več NK Plama Podgrad. “Lani smo podpisali primopredajni zapisnik, ko smo igrišče predali občini. Z njo se namreč nismo mogli dogovoriti o načinu oblikovanja pogodbe o upravljanju. S pogodbo naj bi se zavezali, da se v celoti odpovemo lastništvu športnega centra. Na to nismo pristali, želeli smo le, da pogodba vsebuje določilo, da smo v objekt vlagali in da bomo vlaganja uredili v bodoče s posebnim aktom,” je pojasnil Zdravko Kirn.

Ivan Barba

predsednik NK Plama Podgrad

“Kljub pripravi na tožbo smo še vedno tudi pripravljeni na pogovore z občino. A z enakopravnim pristopom, ne z ultimati.”

Občina jih je, razlaga Kirn, nato napotila na sodišče. “Na kar smo bili pripravljeni, a smo želeli, da nam občina da soglasje, da se lahko vlaganja pretvorijo v solastniški delež, ker brez tega soglasja ne bi imeli na sodišču niti kaj iskati, saj bi postopek padel že na začetku.”

Po predaji objekta v upravljanje občini so se v klubu odločili, da bodo svoja vlaganja zaščitili z ustreznimi postopki, tačas so v postopku zbiranja dokumentacije. “Ko bo zadeva zbrana, bomo vlogo tožbe predali. Rok za to možnost je pet let od izgube posesti, kar pomeni, da imamo na voljo še okvirno štiri leta,” še pojasnjuje Kirn.

Emil Rojc

ilirskobistriški župan

“Občina Ilirska Bistrica na očitke, ki so generirani iz kurjega središča, ne odgovarja.”

Znova bi privabili mlade

A ukvarjanje s preteklostjo ne bo edina naloga kluba v prihodnje. Na skupščini so sklenili, pojasnjuje Ivan Barba, da njihov cilj ne bo le tožba, pač pa želijo zastaviti temelje za nadaljnje delovanje. Zaradi stalnih težav z upravljanjem športnega kompleksa je NK Plama Podgrad pred predajo upravljanja združil člansko selekcijo z ND Bistrc, za skupno selekcijo pa zagotovil 17 igralcev in strokovno pomoč pri zagonu članske selekcije. Klub pa bi znova začel graditi na mladih. “Prva faza, ki bi se začela jeseni, saj se zdaj že bližamo zaključku letošnjega šolskega leta, bi bila vzpostavitev krožka v šoli. Glede tega bomo stopili v kontakt z osnovno šolo in preverili interes, saj bi tako otroci, ki se sedaj vozijo in nimajo krožkov v Podgradu, spet začeli igrati tu. Na ta način pa bi pridobivali tudi nove člane,” je pojasnil Barba.

Emil Rojc

Radi bi izpeljali tudi tradicionalne turnirje, obudili malonogometno ekipo in rekreacijo starejših članov. “Naš cilj ni zapiranje kluba, pač pa smo se zavestno odločili, da nadaljujemo in da klub živi ter da začnemo z mladimi,” poudarja Barba. In dodaja, da so na skupščini sklenili še, da so kljub pripravi na tožbo še vedno tudi pripravljeni na pogovore z občino. “A z enakopravnim pristopom, ne z ultimati,” še navaja Barba.


Najbolj brano