Ne samo številne, tudi kakovostne inovacije

Regionalna gospodarska zbornica Postojna je včeraj podelila priznanja najboljšim inovatorjem v regiji. Po zlatih so posegla podjetja Efos iz Razdrtega, postojnski Kolektor ATP in Kovinoplastika Lož. Z netehnološko inovacijo pa se je najvišje zavihtel Bistričan Primož Rojc, ki je z leseno didaktično igračo osvojil bronasto priznanje.

V Krpanovem domu v Pivki so včeraj podelili nagrade za najboljše 
inovacije v regiji za leto 2022.
V Krpanovem domu v Pivki so včeraj podelili nagrade za najboljše inovacije v regiji za leto 2022. 

PIVKA > “Letošnja bera inovacij je bila odlična. Ne zgolj po številu, ampak tudi po kakovosti,” je z odzivom zadovoljen direktor Regionalne gospodarske zbornice Postojna Boštjan Požar. Na razpisu je sodelovalo deset podjetij s primorsko-notranjske regije s kar 15 inovacijami, kar je drugi najboljši izkupiček v zadnjih desetih letih.

Najvišja priznanja so si prislužila podjetja Efoz iz Razdrtega za trajnostno ohišje pasti za žuželke Trapwiev, Kovinoplastika Lož z avtomatskim samonastavljivim varnostnim sistemom za vrata in postojnski Kolektor ATP s sistemom za lokalno precizno oplaščanje z žlahtnimi kovinami. Ekipa Kolektorja ATP je za razvoj procesa izdelave zobnika za brizganje plastičnih komponent odnesla tudi edino srebrno priznanje. Vse tri inovacije se bodo septembra pomerile tudi na državni ravni.

“Podjetja morajo biti inovativna, če hočejo ostati konkurenčna, tu ni dvoma. Kot regija smo na tem področju nekoliko šibki. Čeprav smo v zadnjih letih razvojne kazalce izboljšali, smo v primerjavi z bolj razvitimi regijami nazadovali,” pravi Požar, ki tudi sicer opaža, da podjetja v primorsko-notranjski regiji vedno bolj stavijo na inovativnost in razvoj.

Kar tri priznanja so tako šla v roke Izoterm Plame iz Hrušice, najvišje, bronasto, so si prislužili z izolacijskimi profili iz polietilenske pene za aluminijaste fasadne sisteme. Bronasti priznanji sta prejela še piščančja mortadela iz Pivke perutninarstvo in lesena didaktična igrača Lisičji brlog, avtorjev Primoža Rojca in Martine Jenko Mavrič.

Priznanji za inovativnost sta prejeli še Pivka perutninarstvo in Termoplasti-Plama. Še tri nagrade pa so odšle v Ilirsko Bistrico. Prislužili so si jih inovator Vilko Škrab, Nataša Frank za didaktično igračo Mišek Bami ter Alenka in Janez Rutar z didaktičnim pripomočkom za slepe in slabovidne učence.

Prav didaktične igrače, ki so na letošnjem razpisu sicer izstopale po kakovosti, težko posegajo po najvišjih nagradah, saj ne dosegajo vseh strogih kriterijev razpisa, ki je naravnan v smeri visoko tehnoloških rešitev. Tudi zato, kot pravi Požar, na zbornici razmišljajo, da bi v prihodnje razpisne kriterije nekoliko prevetrili in jih prilagodili tudi manj tehnološko usmerjenim inovatorjem.

Prav slednjim tovrstne nagrade predstavljajo še poseben izziv in motivacijo. “Priznanje je predvsem potrditev, da sem na pravi poti, hkrati pa prinaša tudi neko dodano vrednost za sam izdelek,” potrjuje tudi Primož Rojc, najvišje nagrajeni za netehnološko inovacijo, ki stavi na sodelovanje s stroko, naravne materiale in unikatno zgodbo.


Najbolj brano