Šarec: S prebivalci ne želimo biti v sporu

Novi obrambni minister Marjan Šarec si je za enega svojih prvih obiskov izbral Postojno. S problematiko osrednjega vojaškega vadišča so se bolj kot ne neuspešno spopadali že številni njegovi predhodniki in tudi Šarec hitrih rešitev ne napoveduje. Bodo pa, kot zagotavlja, “delovali v smeri, da bo incidentov čim manj,” saj da z občino niso na nasprotnih bregovih.

Minister za obrambo Marjan Šarec je danes obiskal Občino 
Postojna. Foto: Veronika Rupnik Ženko
Minister za obrambo Marjan Šarec je danes obiskal Občino Postojna. Foto: Veronika Rupnik Ženko

POSTOJNA > “Tako sproščeno in tako razumevajoče s strani ministrstva za obrambo se o problematiki Počka še nisem pogovarjal,” je bil po današnjem prvem srečanju z novim obrambnim ministrom Marjanom Šarecem zadovoljen postojnski župan Igor Marentič. “Ministrstvu smo predstavili ključne težave in pričakovanja občanov. Naše stališče ostaja, da je Slovenska vojska tukaj dobrodošla in da je prav, da ima svoje vadišče, vendar nikakor ne v takem obsegu in intenziteti vaj, ko smo jim priča sedaj,” je ponovil župan.

“Izbira Slavina mogoče nekoliko neprimerna”
Na vprašanje, ali se mu zdijo primerne tako intenzivne vaje nad glavami otrok iz Ukrajine, ki so se k nam zatekli z vojnega območja in so nastanjeni v Slavini, Marjan Šarec odgovarja: “Če nekdo pride z vojnega območja, je razumljivo, da ima določene travme in da se na takem območju ne more počutiti dobro. Izbira te lokacije za namestitev otrok, glede na to, za kakšno območje gre, je bila mogoče nekoliko neprimerna. So jih pa na to lokacijo namestili zato, ker so bili po drugih krajih ljudje odklonilno nastrojeni proti tem sirotam. Take so moje informacije, sem bil pa tudi sam malo začuden, da so otroke iz vojnega območja napotili sem.” Dodal je, da so sicer osebje ukrajinske sirotišnice seznanili z okoliščinami, “zatečena situacija pa je zdaj, kakršna je”.

Za končanje agonije z NUSZ

Obe strani sta se dogovorili o oblikovanju skupine, ki bo v najkrajšem možnem času skušala najti rešitev glede plačila nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča (NUSZ) za vadišče. Župan siu želi, da “tega vprašanja ne bi več reševali na sodišču in bi končali agonijo, ki traja že leta, ko občina vsako leto s tožbo terja izplačilo NUSZ od ministrstva”. “V kolikor so pogoji oziroma zakonske podlage, da se NUSZ plača, se mora tudi poravnati, sploh glede na vznemirjanje prebivalstva,” je dodal Šarec. Ustavno sodišče je pred časom sicer odločilo, da zemljišča, ki se uporabljajo za potrebe ljudske obrambe, po zakonu niso več izvzeta iz obveznosti plačila NUSZ ter tako pritrdilo, da je postojnska občina za zaračunavanje NUSZ za območje Počka imela zakonsko podlago.

Prav tako bosta obe strani ponovno oblikovali tudi skupino za reševanje vseh ostalih odprtih vprašanj v zvezi z vadiščem in nesklenjenim medsebojnim dogovorom (ki je med drugim opredeljeval tudi finančno nadomestilo), zato da protestna pisma, kakršno je občina na ministrstvo zaradi “nevzdržnih vaj z nenehnimi preleti letal in helikopterjev nad naselji ter izjemnim hrupom” ponovno naslovila v začetku junija.

Težave bodo reševali sproti

Minister Marjan Šarec se strinja, da je problem Počka v tem, da tam ne vadi samo Slovenska vojska, temveč tudi sile zavezništva Nato, kar pomeni dodatne obremenitve. “Ob vsaki taki vaji se tudi mi zavedamo, da prebivalstvo čuti posledice, nismo mi ne vem kakšen vladar, ki se ne bi ozirali na ljudi, ki tukaj živijo,” je dejal Šarec in napovedal, da bodo z občino imeli stalna usklajevanja. “Dokler bo vadišče tukaj, bodo zagotovo tudi težave, vendar s prebivalci nikakor ne želimo biti v nikakršnem sporu. Z občino Postojna nismo na nasprotnih bregovih, ampak želimo skupaj iskati rešitve. Vse, kar bo prišlo na mizo, kakršnekoli težave, se bo skušalo reševati. Je pa situacija težka,” je poudaril Šarec.

Glede zahteve Postojnčanov, da se vadišče zaradi okoljske in družbene nesprejemljivosti dolgoročno zapre, je realističen. “Že toliko časa sem v sistemu, da vem, da čudežnih rešitev čez noč ni, se pa da marsikaj narediti, če je volja. Seveda danes ne morem dajati nekih obljub, da bomo vadišče zaprli. Ta hip je to nemogoče. Lahko pa zmanjšujemo negativne vplive in se držimo določenega urnika, da zlasti v nočnih urah ne prihaja do težav. Delovali bomo v smeri, da bi bilo incidentov čim manj,” je zagotovil.

V zvezi z morebitno postopno preselitvijo vadišča na Kočevsko, o čemer se je v preteklosti že govorilo, pa Šarec pravi, da je vse možnosti treba preveriti, “je pa to zagotovo zelo dolgoročna rešitev”.

Za neodvisen monitoring vplivov na okolje

Odpor Postojnčanov do vadišča je sicer povezan tudi z njegovimi negativnimi vplivi na nenadomestljive kraške vire pitne vode. “Zavedamo se, da je tukaj vodni vir, ki napaja ne samo Postojno, ampak lahko tudi širše območje. In če vemo, da bo voda nafta prihodnosti, vemo tudi, da je temu res treba posvečati kar veliko pozornost,” pravi Šarec. Celovito presojo vplivov na okolje v okviru ponovljenega postopka priprave državnega prostorskega načrta za vadišče (prvega je ustavno sodišče pred leti razveljavilo prav zato, ker ministrstvu ni uspelo dokazati, da vojaška dejavnost ne predstavlja tveganja za onesnaženje virov pitne vode) podpira, prav tako neodvisni monitoring vplivov na okolje.


Najbolj brano