Medvedom prijazni izdelki in produkti

Vse več ponudnikov se, tudi na Primorskem, odloča za pridobivanje oznake Medvedu prijazno. Gre za izdelke in storitve, ki spodbujajo sobivanje med človekom in medvedom, oznako pa so razvili v sklopu projekta Life Dinalp Bear.

Z oznako Medvedu prijazno se lahko pohvali že 58 ponudnikov v 
Sloveniji. Foto: Ekološka kmetija Česnik
Z oznako Medvedu prijazno se lahko pohvali že 58 ponudnikov v Sloveniji. Foto: Ekološka kmetija Česnik

PIVKA, ILIRSKA BISTRICA Oznako Medvedu prijazno so razvili na Biotehniški fakulteti v sklopu projekta Life Dinalp Bear. “Oznaka je namenjena promociji izdelkov in storitev, ki prispevajo k sobivanju človeka z velikimi zvermi. Prakse, ki jih želimo promovirati z oznako, vključujejo učinkovito varovanje čebelnjakov, pašnih živali ali sadovnjakov, shranjevanje odpadkov na mesta, ki so nedostopna za velike zveri, razvoj odgovornih turističnih programov, povezanih z velikimi zvermi, in aktivno promocijo ohranjanja velikih zveri v lokalnem okolju,” je pojasnila Irena Kavčič z Biotehniške fakultete.

Rejci koz, čebelarji ...

Trenutno združujejo 77 ponudnikov iz Slovenije in Hrvaške, od tega jih je kar 58 v Sloveniji. Pred kratkim je oznako pridobilo še šest ponudnikov s Pivškega, med njimi Ekološka kmetija Česnik iz Pivke. “Za pridobitev oznake nam ni bilo treba nič spremeniti, saj imamo že kar nekaj časa pašnike ograjene z elektro mrežami, pa tudi kraškega ovčarja, ki pazi na koze,” je pojasnil Grega Česnik. Medvedu prijazni so vsi izdelki iz kozjega mleka, ki jih pridelujejo na kmetiji. Glavno prednost oznake Medvedu prijazno pa Česnik vidi predvsem v promociji narave samih izdelkov: “Ljudem je vse pomembno, da je izdelek vsem živalim prijazen.”

58

ponudnikov v Sloveniji ponuja izdelke pod oznako Medvedu prijazno

Na Bistriškem je eden od šesterice ponudnikov s to oznako čebelar Zorko Šabec iz Ilirske Bistrice. “Oznako Medvedu prijazno sem pridobil že pred tremi leti. Na območju, kjer živimo, smo prisiljeni sobivati z medvedom. V sklopu projekta smo sodelovali čebelarji, ki smo prej že doživeli škodo zaradi medveda. Poleg predavanj so nam pomagali tudi pri opremljanju in zaščiti čebelnjakov, da do takih škod ne prihaja več.”

Projekt Celovito upravljanje in varstvo rjavega medveda v severnih Dinaridih in Alpah Life Dinalp Bear, ki ga je vodil Zavod za gozdove, se je pred kratkim zaključil, vendar bo večina ponudnikov oznako uporabljalo še naprej, je povedala Irena Kavčič in dodala: “Zanimanje za pridobitev oznake ostaja tudi po koncu projekta, seveda pa si želimo, da bi se v shemo vključilo še več uporabnikov. Razvijali in promovirali jo bomo tudi v sklopu drugih projektov, ki so vezani na velike zveri.” Največ oznak Medvedu prijazno so podelili na Kočevskem.


Najbolj brano