Država in Lipica razprodajata in podarjata lipicance

Kobilarna Lipica bo letos zmanjšala število lipicancev s 406 na 255. Tako predvideva Letni načrt razpolaganja z lipicanskimi konji za leto 2019, ki ga je na predlog direktorice Kobilarne Lipica in ministra za gospodarstvo 28. marca potrdila vlada. Večino konj, 95, bodo kar podarili, 56 pa prodali, pri čemer bo šel izkupiček, 120.000 evrov, državi, ki je lastnica vseh lipicancev.

 Foto: Zdravko Primožič/FPA
Foto: Zdravko Primožič/FPA

LIPICA > Konji v Lipici so last Republike Slovenije. Decembra je imela država v lasti 406 lipicancev, pri čemer je Kobilarna Lipica kot koncesionar skrbela za 354 konj (32 plemenskih žrebcev, 77 plemenskih kobil, 83 konj naraščaja do 4. leta starosti, 30 žrebet letnika 2018 in 132 ostalih konj), 52 lipicancev pa je bilo v pogodbeni reji (51 konj in 1 plemenski žrebec na pripustnih postajah).

95 lipicancev je vrednih 0 (nič) evrov

Letni načrt razpolaganja z lipicanskimi konji za leto 2019, ki ga je 13. decembra 2018 pripravila direktorica Kobilarne Lipica Lorela Dobrinja (nikjer v gradivu ni naveden strokovni vodja kobilarne ali kdo drugi iz konjerejske stroke), predvideva “izvedbo prenosa lastninske pravice iz Republike Slovenije na drugo pravno osebo za 151 konj”. To se bo zgodilo v štirih sklopih.

56 lipicancev nameravajo letos prodati, 95 lipicancev pa bodo letos “neodplačno odtujili”.

Za 95 konjev, pri katerih je “ocenjena prodajna vrednost nič evrov (zaradi starosti, trajnih poškodb, bolezni ...) in kateri niso primerni za uporabo in rejo, je predvidena neodplačna odtujitev,” sklep vlade potrjuje predlog Kobilarne Lipica.

Direktorica Kobilarne Lipica pa je ničvrednost teh 95 lipicancev utemeljila v treh skupinah konj.

Prva je skupina 47 konj, ki so v pogodbeni reji. Ti se neodplačno prenesejo v last rejcem, “ker je njihova knjigovodska in tudi prodajna vrednost ocenjena na nič (večina je starejših konj, ki so brez ustreznega šolanja in znanja). Ti konji niso potrebni za izvajanje nalog javne službe, saj gre za 23 kastratov, ki so za rejo neuporabni in 24 kobil, ki so vse starejše od deset let.”

Druga je skupina 36 konj v Kobilarni, a po oceni direktorice tudi ti nimajo ne knjigovodske niti prodajne vrednosti, “saj zaradi starosti, poškodb, trajnih bolezni ali zaradi fizične konfiguracije niso primerni za uporabo”. Zato zanje predlaga “neodplačno odtujitev v oskrbo”.

Tretjo skupino, ki jo sestavlja dvanajst mladih konj v Lipici, bi prav tako neodplačno odtujili, “saj zaradi trajnih poškodb in bolezenskih stanj niso primerni ne za treninge, niti za rejske namene”. Tudi njihova tržna vrednost je ocenjena na nič evrov.

56 konj v prodajo

Poleg te stotnije konj, ki jih nameravajo podariti (nikjer v gradivu ni zapisano, po kakšnih merilih bodo izbirali nove lastnike), pa bodo letos lipiško čredo zmanjšali še za 56 konj, “ki niso potrebni za izvajanje nalog javne službe, imajo pa še prodajno vrednost”. Zato jih bodo prodali.

V Lipici so zapisali, da je bila pri določanju prodajne vrednosti upoštevana starost konja, njegovo zdravstveno stanje, znanje, delovna sposobnost in uporabnost ter dejstvo ali je konj plemenski ali ne. Kdo je to določil, niso zapisali.

Kot je razvidno iz priloženega seznama, so konji stari od enega do 13 let, njihove cene zanje pa se gibljejo od dvesto do 6000 evrov. Na toliko je ocenjen samo en konj, pet let star Bonadea XXXV, pet jih bo naprodaj po pet tisočakov, trije po štiri tisoč evrov, največ, kar petnajst, po dva tisoč evrov, enajst po tri tisoč evrov. Skupna vrednost vseh 56 konj za prodajo je ocenjena na 121.850 evrov.

Izrinjena stroka

Na naše izrecno vprašanje, kdo je strokovno pripravil predlog odtujevanja konj, so nam včeraj iz Kobilarne Lipica odgovorili, da so to pripravile “strokovne službe v kobilarni”, konje pa da je ocenila tričlanska komisija, v kateri so bili tudi zunanji neodvisni strokovnjaki. Poimensko niso navedli ne lipiških ne zunanjih strokovnjakov.

Brez stroke, ki bi se spoznala na konje, je šlo gradivo očitno tudi skozi vladno proceduro. Vlada je prodajo in brezplačen prenos lipicancev potrdila 28. marca. Odgovornost za strokovno pripravo in usklajenost gradiva so prevzeli minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, državna sekretarka Eva Štravs Podlogar in generalna direktorica Direktorata za turizem Renata Martinčič.

V preteklosti sta načrt prodaje konj v Lipici potrjevala dva strokovna organa - strokovni svet Kobilarne Lipica in komisija za letni pregled konj. Kot se spominja eden od nekdanjih zaposlenih, nikoli niso nobenega konja kar podarili, niti Slovenski vojski in zavodu Cirius ne. Ali lahko država državno lastnino kar podarja, brez meril, komu in kako, bomo danes vprašali tudi ministra Počivalška, ki bo popoldne obiskal Lipico.


Najbolj brano