Dom starejših zgrajen, a bo še nekaj mesecev prazen

V novozgrajenem domu starejših občanov v Pivki so včeraj na široko odprli vrata zainteresirani javnosti, ki se je lahko iz prve roke prepričala, da gre za zelo sodoben objekt, ki bo nudil visoko kakovost bivanja in oskrbe. A še tako sodobni prostori ne koristijo, če ni kadra, ki bi v njih delal. “Žal časovnice vselitve prvih stanovalcev še nimamo. In tudi ne vem, kdaj jo bomo imeli. Čeprav intenzivno iščemo zaposlene, teh enostavno ni,” je zaskrbljena Sanda M. Gavranovič, poslovna direktorica SeneCure za Slovenijo.

Nov dom starejših občanov, ki ga je v Pivki zgradila avstrijska 
SeneCura, bi že lahko sprejel stanovalce, a nima dovolj kadra.  Foto: Veronika Rupnik Ženko
Nov dom starejših občanov, ki ga je v Pivki zgradila avstrijska SeneCura, bi že lahko sprejel stanovalce, a nima dovolj kadra.  Foto: Veronika Rupnik Ženko

PIVKA > “Gradnja je zaključena, odpravljajo se le še manjše pomanjkljivosti in ureja okolica. Pridobljena je vsa dokumentacija, potrebujemo le še soglasje ministrstva za zdravje za opravljanje zdravstvene dejavnosti in zdravstvene službe, za kar pa moramo imeti določeno število zaposlenih, ki jih pa nimamo. Če bi imeli dovolj kadra, bi torej lahko že začeli sprejemati prve stanovalce,” pojasnjuje Sanda M. Gavranovič.

Doslej so zaposlili vzdrževalca in eno strežnico, direktorica in socialna delavka pa sta odgovorni za vse tri poslovne enote v okviru grozda malih domov za starejše, ki jih je v Sloveniji zgradila avstrijska SeneCura (Komenda, Žiri, Pivka). Objavili so tudi razpis za medicinski kader, vendar je vlog veliko manj od razpisanih mest. Skupno bi potrebovali dve diplomirani medicinski sestri, sedem srednjih medicinskih sester oziroma zdravstvenih tehnikov, devet bolničarjev in šest strežnic. Brez vsaj dela tega kadra dejavnosti ne morejo začeti opravljati, zato bodo tudi ostali kader - skupno bodo predvidoma zaposlili 35 oseb - začeli iskati šele v naslednjem koraku. Že zdaj se tudi bojijo, da zaradi pomanjkanja kuharjev ne bodo uspeli zagnati lastne kuhinje, temveč bo obroke zagotavljal zunanji izvajalec.

65

koncesijskih postelj je v novem domu starejših, od tega

24

postelj za stanovalce z demenco

Na vprašanje, ali se lahko zaposleni, glede na to, da je delodajalec zasebnik, nadejajo nekoliko boljših plač, Gavranovič odgovarja, da morajo tudi sami kot koncesionarji spoštovati sistem plačnih razredov v javnem sektorju. “Kar lahko damo več, so nagrade, bonusi, sicer pa moramo upoštevati plačno politiko javnega sektorja. Če bi lahko sami oblikovali svoje cene, potem bi lahko iz tega naslova zaposlene dodatno finančno nagradili, vendar nam ceno in vse normative določa država.”

Trenutno nekaj čez 50 vlog

Prav zaradi težav s kadri doma zaenkrat še niso posebej oglaševali. Tudi število vlog, ki so jih doslej prejeli, nekaj čez 50, je manjše, kot so pričakovali glede na izkušnje. Bodo pa, če bodo dosegli kadrovske normative, najverjetneje začeli s sprejemi stanovalcev, ki potrebujejo najvišjo stopnjo oskrbe.

Marija Tavželj

direktorica doma

“Naše osnovno vodilo je 'Blizu ljudem'. Želimo si ustvariti okolje, kjer se bodo naši stanovalci počutili vsaj približno tako kot doma.”

Marija Tavželj, direktorica vseh treh poslovnih enot (Komenda, Žiri, Pivka) je izpostavila, da sta zanje ključnega pomena kakovost in varnost, predvsem stanovalcev, pa tudi zaposlenih. “Naše osnovno vodilo je “Blizu ljudem”. Želimo si ustvariti okolje, kjer se bodo naši stanovalci počutili vsaj približno tako, kot doma, tako z načinom dela, izbiro zaposlenih, za katere si želimo, da bi imeli srce in bi znali delati s starejšimi, kot z različnimi programi.”

V vseh sobah imajo zato tudi sistem beleženja storitev, ki omogoča nadzor nad (ne)opravljenimi storitvami. “Zaposleni, ki pride v sobo, tako ve, katere storitve je potrebno pri določenem stanovalcu še opraviti in to zabeleži, kar omogoča sledljivost. Definitivno pa nobena tehnologija nič ne pomaga, če nimamo zaposlenih , ki so vestni in ki znajo opravljati svoje delo.”

V domu je 65 koncesijskih postelj, 50 eno- in deset dvoposteljnih sob ter tako imenovana oaza. 24 mest je za stanovalce z demenco, in sicer na dveh oddelkih s po 12 enoposteljni sobami. Oddelka se nahajata v prvem nadstropju in imata neposreden izhod na ograjen vrt. V prvem nadstropju je tudi posebna, večposteljna soba, poimenovana oaza, ki je namenjena oskrbi in zdravstveni negi stanovalcev, ki so popolnoma odvisni od pomoči. Čeprav je postelj v prostoru več, so med seboj ločene s pregradami, kar omogoča zasebnost.

V drugem nadstropju sta oddelka za nego in za pomične stanovalce, v pritličju pa sprejemni prostori, prostori uprave, delovne terapije, fizioterapije , ambulante, kuhinja, pralnica, prostori za zaposlene in drugi prostori. Vse sobe so sodobno opremljene.

Cene predvidoma od 29 evrov na dan navzgor

Da je zanimanja za novo pivško pridobitev kar precej, je pokazal tudi odziv na včerajšnji dan odprtih vrat. Nekateri starejši obiskovalci, s katerimi smo se pogovarjali, so bili nad prostori navdušeni, nekoliko bolj zaskrbljeni pa glede cen oziroma možnosti, da si bodo oskrbo v domu, če oziroma ko jo bodo potrebovali, zaradi nizkih pokojnin sploh lahko privoščili.

Gavranovič pravi, da natančnih izračunov še nimajo, se bo pa oskrba I v dvoposteljni sobi gibala okrog 29, 30 evrov na dan, najdražja oskrba pa bo 40, 42 evrov na dan.

Zadovoljstvo nad veliko pridobitvijo za Pivko je izrazil tudi pivški župan Robert Smrdelj, ki je prepričan, da bodo tudi trenutne kadrovske izzive postopoma uspešno rešili, čeprav pogled na stavbo, ki je nova, a prazna, seveda ni prijeten. “Morda pa bo koga k prijavi spodbudil tudi današnji ogled, na katerem se bo prepričal, v kako urejenem delovnem okolju bi delal,” je dejal in obljubil, da bo tudi občina pomagala po svojih najboljših močeh.


Najbolj brano