Bodo kočo na Kokoši zaprli ali obnovili?

Koči na Kokoši, priljubljeni turistični točki na Sežanskem, grozi zaprtje. Najemnik Matjaž Cotič, ki bi moral zaradi odločbe inšpektorja za varno hrano kočo jutri zapreti, še vedno upa, da bo z upravljalcem koče, Planinskim društvom Sežana, le uspel doseči dogovor glede obnove koče, za katero je Cotič pridobil tudi evropska sredstva.

Inšpektor za varno hrano je izdal odločbo o zaprtju koče na 
Kokoši.   Foto: Fb stran Koča na Kokoši
Inšpektor za varno hrano je izdal odločbo o zaprtju koče na Kokoši.  Foto: Fb stran Koča na Kokoši

LOKEV > “V to kočo smo vložili že toliko truda, časa in denarja, da zdaj ni več poti nazaj. Cela družina je v tem poslu. Vzeli smo kredit, zastavil sem svoje ime,” je bil včeraj na robu obupa najemnik koče na Kokoši Matjaž Cotič, priznani kuhar iz Vipavske doline, pred leti pa tudi član nacionalne kuharske reprezentance.

Cotič, ki ima s Planinskim društvom (PD) Sežana sklenjeno 20-letno najemno pogodbo, je lani na razpisu za obnovo planinskih koč pridobil 253.000 evrov evropskega in državnega denarja za energetsko sanacijo koče.

Matjaž Cotič

najemnik koče na Kokoši

“Nobene bojazni ni, da bi koča postala hotel. Naš interes je, da to še vedno ostane planinska koča, tudi ponudba hrane bo ostala na enaki ravni.”

Obnova koče obvisela v zraku

V okviru 320.000 evrov težke naložbe, v katero bi vložil petino lastnih sredstev, bi na dotrajani koči izolirali fasado in ostrešje, skozi katero zdaj piha, precej potratno ogrevanje na plin bi zamenjali s toplotno črpalko, uredili prezračevanje, na streho bi namestili sončne celice za proizvodnjo električne energije, prenovili sanitarije, da bi bile dostopne tudi invalidom, ter dodali še dve cisterni za pitno vodo, obstoječo, ki pušča, pa popravili.

“Prenovljena koča bo velik doprinos tako za Planinsko društvo kot tudi ponudbo na Sežanskem,” je prepričan Matija Cotič, ki skupaj z očetom zadnji dve leti skrbi za ponudbo hrane in pijače v planinski postojanki na Kokoši. Naložba bi po razpisnih pogojih morala biti zaključena do konca septembra, vendar pa se je zapletlo z novim vodstvom PD Sežana, ki upravlja s kočo, katere lastnica je sicer Občina Sežana. “S prejšnjim predsednikom Matejem Troho je bilo že vse dogovorjeno, podpisali smo tudi sporazum. Ko se je lani vodstvo zamenjalo, pa so se začele težave,” pravita.

Bojazen, da bi iz koče zrasel hotel

Novo vodstvo planinskega društva naj bi postavljalo vedno nove pogoje in zahteve. Kakšne, smo vprašali predsednico PD Sežana Dorotejo Kavčič, ki pa včeraj za pojasnila ni bila dosegljiva. Prav tako nam na naše vprašanje, kakšne načrte imajo s kočo, (še) niso odgovorili z Občine Sežana.

Eden glavnih zadržkov naj bi bil tudi strah pred tem, da bi družina Cotič planinsko postojanko spremenila v hotel. “Nobene bojazni ni, da bi se to zgodilo. Naš interes je, da to še vedno ostane planinska koča, tudi ponudba hrane bo ostala na enaki ravni,” zagotavljata najemnika in dodajata, da njihova ponudba že od samega začetka temelji na okusni domači hrani iz lokalnih in kakovostnih sestavin.

Matjaž Cotič se je na razpis za najemnika koče prijavil, ker se je želel umakniti iz stresnega kuharskega posla. “Po situaciji s pandemijo sem začutil, da je nastopil čas, ko se moramo umiriti in začeti delati na svojem. Želeli smo mir, zato smo iskali kočo.”

Inšpektor odredil zaprtje

Priljubljeni planinski postojanki, ki je zadnja leta dobro obiskana, pa zdaj grozi celo zaprtje. Inšpektor iz uprave za varno hrano in veterinarstvo, ki je pred dnevi opravil nadzor, jim je namreč izdal odločbo o zaprtju, dokler ne odpravijo določenih pomanjkljivosti. “Gre za manjše pomanjkljivosti: ni tople vode v šanku, manjka sanitarni umivalnik in podobno. Vse to smo nameravali urediti v sklopu obnove,” pravi Cotič in dodaja, da bi si želel le malo več razumevanja in podjetniškega duha, saj “taka priložnost in vsota denarja ne prideta vsak dan”.

Da bi preprečili zaprtje koče, so, kot je dejal, pripravljeni podpisati tudi nov aneks k najemni pogodbi, kot to zahteva planinsko društvo in v katerem naj bi se moral najemnik zavezati, da vložka v obnovo koče - gre za približno 63.000 evrov - ne bo uveljavljal kot svojo lastnino.


Najbolj brano