Bistriškemu paru štorkelj je burja uničila gnezdo, a so na pomoč priskočili domačini

Par štorkelj, ki se je nedavno priselil v Ilirsko Bistrico in si začel graditi gnezdo na vrhu cedre v bližini Prešernove ulice, je po torkovi burji ostal brez novega doma, a ne za dolgo!

Lastniki zemljišča so izdelali kovinsko oporo gnezdu, jo pritrdili na 
sosednji dimnik in del vej razkopanega gnezda spletli kot osnovo 
za gnezdo. Foto: Arhiv Občine Ilirska Bistrica
Lastniki zemljišča so izdelali kovinsko oporo gnezdu, jo pritrdili na sosednji dimnik in del vej razkopanega gnezda spletli kot osnovo za gnezdo. Foto: Arhiv Občine Ilirska Bistrica

ILIRSKA BISTRICA > Domačini so bili prihoda novih pernatih sokrajanov nadvse veseli, saj štorkelj v mestu ne pomnijo, in so se čudili, da si je par za gnezdo izbral prav vrh cedre, saj bele štorklje običajno gnezdijo na električnih drogovih, redkeje tudi na dimniku ali slemenu strehe, zelo poredko pa na drevesih.

Par štorkelj si je začel graditi gnezdo na vrhu cedre v bližini Prešernove ulice (Foto: Arhiv Občine Ilirska Bistrica)

Torkova burja pa je štrku in štorklji pokvarila načrte in razmetala še nedokončano gnezdo.

Foto: Arhiv občine Ilirska Bistrica

A so na pomoč hitro priskočili lastniki zemljišča, ki so se povezali s tremi domačimi podjetji Provito, Tehnoventom in Tom-Tech iz Ilirske Bistrice. “V podjetjih so takoj izpustili svoje delo iz rok in izdelali kovinsko oporo za gnezdo,” je hvaležna domačinka, pri kateri gnezdita štorklji. Ogrodje so v sredo že pritrdili na nedelujoč dimnik hiše tik ob cedri, vanj pa prenesli del vej razkopanega gnezda, ki naj ga ptici dokončata sami.

“Bili smo v strahu, da novega domovanja ne bosta sprejela, a je štorklja že v sredo priletela v novo gnezdo in nadaljevala z gradnjo. Štrk jo je sprva le opazoval s cedre, danes zjutraj pa sta bila že oba v gnezdu. Kot kaže, sta sprejela novo ponudbo,” nam je vesela poročala včeraj dopoldne.

Še preden je stekla reševalna akcija so se povezali tudi z Društvom za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOOPS), ki jim je dalo nekaj nasvetov, informacije pa so iskali tudi sami po spletu. “Bili smo presenečeni, koliko materiala sta nabrala. Na žalost je bilo med vejami in senom tudi nekaj plastike, ki jo ljudje nemarno odvržejo v naravo,” je še povedala.

Skupaj z domačini in sosedi, ki budno spremljajo dogajanje na cedri in dimniku, zdaj držijo pesti, da bosta nova pernata prebivalca mesta ostala in morda poskrbela tudi za naraščaj.

Foto: Arhiv Občine Ilirska Bistrica


Najbolj brano