Na vrhu seznama najbolj onesnaženih italijanskih mest Torino in Milano

Povprečne priporočene ravni onesnaženja s trdimi delci PM 10 je lani presegalo 72 od skupno 95 italijanskih mest, na vrhu seznama pa sta se znašla Torino in Milano, v danes objavljenem poročilu ugotavlja italijansko okoljsko združenje Legambiente. Ob tem njegovi avtorji opozarjajo na prepočasen trend zmanjševanja onesnaženosti.

Milano Foto: Nives Krebelj
Milano Foto: Nives Krebelj

RIM > Priporočeno vrednost delcev PM 10, ki je 20 mikrogramov na kubični meter zraka v skladu s smernicami Svetovne zdravstvene organizacije, tako dosega le 23,24 odstotka italijanskih mest.

Kot navaja poročilo, sta med najbolj onesnaženimi mesti z delci PM 10 industrijski središči na severu države Torino in Milano, v katerih bi morali vrednosti delcev zmanjšati za 43 odstotkov. Po vrednostih se lahko Torinu in Milanu ob bok postavijo še dve mesti s severa države, in sicer Alessandria in Cremona, ter Andria na jugu.

Po onesnaženosti z drobnimi trdnimi delci PM 2,5 prednjači Monza.

Kot so ocenili avtorji poročila, je trend zmanjševanja onesnaženosti prepočasen, kar mesta in njihove prebivalce izpostavlja novim zdravstvenim tveganjem ter kaznim. Po navedbah združenja so med rešitvami za zmanjšanje onesnaženosti uvajanje območij z omejenim prometom in spodbujanje uporabe javnega prevoza ter skupne mobilnosti. "Neposredni učinki onesnaženja na zdravje ljudi zadevajo različne sisteme in organe. Posredni učinki vodijo do 14-odstotnega povečanja pojavnosti raka na onesnaženih območjih," je poročilo komentiral predsednik italijanskega združenja za okoljsko medicino (SIMA) Alessandro Miani.

Lokalne oblasti bi morale ravni delcev zmanjšati za 60 odstotkov, v primeru Milana, Cremone, Padove in Vicenze pa za 57 odstotkov, so ocenili avtorji poročila.

Težave predstavljajo tudi ravni dušikovega dioksida. Glede preseganja dovoljenih ravni so med najbolj problematičnimi mesti Milano, Torino, Palermo, Como, Catania in Rim.


Najbolj brano