Na Hrvaškem opozarjajo na več kot 900 tožb proti medijem in novinarjem

Na Hrvaškem je vloženih najmanj 924 tožb proti medijem in novinarjem, tožniki pa terjajo skupno skoraj 78,5 milijona kun (10,5 milijona evrov), so pokazali rezultati redne letne raziskave hrvaškega novinarskega društva (HND). V HND opozarjajo, da je namen tožb večinoma ustrahovanje novinarjev in finančno izčrpavanje medijev.

 Foto: Nebojsa Tejic
Foto: Nebojsa Tejic

ZAGREB > Več kot polovica vseh tožb proti novinarjem odpade na medijsko hišo Hanza media, in sicer 479. Z vsako tožbo proti tej medijski hiši, ki med drugim izdaja časnika Jutarnji list in Globus, povprečno terjajo 100.000 kun (13.333 evrov), so ugotovili na HND, ki je raziskavo predstavil na današnji novinarski konferenci v Zagrebu.

Sledi družba Styria, ki na Hrvaškem med drugim izdaja časnika 24 sata in Večernji list. Deležna je 203 tožb, s katerimi tožniki terjajo nekaj več kot 20 milijonov kun (2,7 milijona evrov), navaja HND.

Poudarili so, da se je število tožb nekoliko povečalo v primerjavi z lanskim letom, ko jih je bilo 905. Večino od 924 tožb so vložili zaradi domnevne kršitve ter izgube časti in ugleda. Tovrstnih tožb proti založnikom, urednikom in novinarjem zaradi objavljenih prispevkov je 892. Poteka tudi 32 kazenskih postopkov. HND izpostavlja, da nekateri izmed aktualnih sodnih postopkov proti medijem potekajo že 12 let.

Število tožb proti novinarjem in medijem kaže, da sodnemu pregonu medijev in novinarjev ni videti konca, je povedal predsednik HND Hrvoje Zovko ob predstavitvi raziskave. Izpostavil je, da je število tožb verjetno še večje, ker se je raziskave udeležilo 23 hrvaških medijev.

Poleg tožnikov, ki so neznani širši javnosti, so medije in novinarje tožile tudi številne osebe iz javnega in političnega življenja, med katerimi so tudi politiki na oblasti in sodniki. "Želimo jasno opozoriti domačo in mednarodno javnost, da so tožbe najbolj pogosto sredstvo ustrahovanja novinarjev in medijev, da bi opustili resno raziskovanje zgodb," je izjavil Zovko. Kot je dodal, tožniki z zahtevanimi visokimi odškodninami prav tako želijo finančno uničiti medije.

Skoraj 90 odstotkov anketiranih medijev je izpostavilo, da tožbe ovirajo njihovo poslovanje, medtem ko je 37 odstotkov medijev potrdilo, da so tožbe zanje veliko breme. Posebej so prizadeti manjši in neprofitni mediji, ki so zaradi tožb pred ugasnitvijo delovanja, v sporočilu za javnost poudarja HND.

Raziskavo o pravosodnih postopkih proti medijem in novinarjem je HND predstavil tretje leto zapored. V preteklih treh letih so sodišča v 12 primerih novinarje tudi obsodila, kar pomeni, da je bil tudi vsak deseti obtoženi novinar na koncu tudi obsojen za dejanje za katera so jih bremenili, sklene HND.


Najbolj brano