Kraška ohcet - prireditev, ki se dotakne src

Kraška ohcet je včeraj dosegla vrhunec. V cerkvici na Tabru je duhovnik Anton Bedenčič poročil letošnji kraški par, Ivana Kerpana in Dano Puric. V pridigi je izrazil veselje nad tolikšnim številom noš in izpostavil narodobudni pomen tega kulturno-etnografskega praznika, ki so ga letos obudili po devetih letih premora.

Ženin in nevesta, Ivan Kerpan in Dana Puric.  Foto: Fotodamj@n
Ženin in nevesta, Ivan Kerpan in Dana Puric.  Foto: Fotodamj@n

REPEN > Več kot tisoč narodnih noš se je včeraj zbralo v Repnu na 27. Kraški ohceti, na kateri sta se poročila mlada slovenska zamejca Dana Puric in Ivan Kerpan. Noše so se zjutraj zbrale v Kraški hiši, od tam so z ženinom na čelu krenile na Col, kjer jih je že čakala nevesta. Med nošami je bilo občutiti veliko veselje, nekaj je bilo tudi solz sreče, je poročal Primorski dnevnik. Posebej srečna, da se je ohcet vrnila, je bila Vesna Guštin, duša Kraške ohceti in predsednica Kulturnega društva Kraški dom.

V noše so se oblekli tako dojenčki kot otroci, mladeniči in starejši ljudje. Barvni sprevod, ki ga je spremljalo razposajeno igranje na harmonike, se je povzpel do cerkvice na Tabru. Na čelu sta bila mladoporočenca, ki sta se držala za krajca belega robca, simbola deviškosti. Poročil ju je duhovnik Anton Bedenčič.

Po starih običajih

Prireditev Kraška ohcet, ki je zaživela leta 1968, se naslanja na zgodovinske in etnološke zapise ljudskih ženitovanjskih šeg na Krasu v drugi polovici 19. stoletja. Od srede so lahko obiskovalci sledili različnim običajem, od fantovščine oziroma dekliščine in zadnjega plesa v ledih stanu, podoknice, ki jo bodoči ženin posveti svoji izvoljenki, in prevoza nevestine bale v ženinovo hišo. Višek je dogajanje doseglo z nedeljsko kraško poroko s poročnim obredom.

Noše so mladoporočenca pred cerkvijo sprejele v špalirju. Sprevod je nato krenil v smeri Kraške hiše, kjer je bila simbolična predaja neveste. Po poročnem kosilu v družbi povabljenih pa sta na trgu mladoporočenca popoldan odplesala prvi ples.

Tradicija, ki jo je vredno negovati

Že v soboto zvečer je slovensko manjšino v Repnu obiskal tudi predsednik republike Slovenije Borut Pahor. Pričakala sta ga seveda Dana in Ivan, pa tudi organizatorji te etnografske prireditve z domačo županjo Tanjo Kosmina na čelu in številni predstavniki političnega in družbenega življenja.

V soboto zvečer je na Kraški ohceti z repentaborsko županjo Tanjo Kosmina zaplesal tudi predsednik države Borut Pahor. Foto: tamino Petelinšek/STA

Pahor si je ogledal Kraško hišo, se sprehodil po vasi in na vaškem trgu nagovoril številne prisotne. Ogledal si je tudi prenos nevestine bale. Predsednik je poudaril, da je ta prireditev nekaj posebnega, kar izpričuje tudi njena dolga in slavna tradicija, ki ohranja tisto, kar je slovensko, ter vstopa v skupni kulturni italijanski prostor in ga bogati.

“Kraška ohcet je prireditev, ki se ne dotakne samo slovenskih src, ampak tudi italijanskih. Gre za tradicijo, ki jo je vredno varovati zaradi sožitja, zato sem tudi prišel v Repen,” je poudaril Pahor in se zahvalil vsem, ki jo negujejo. Nevesti in ženinu je podaril posebno protokolarno darilo - leseno srce Oskarja Kogoja, ki je simbol srčne dobrote in najboljših želja.


Najbolj brano