Kakšna je (bila) vloga ledenic

V sklopu čezmejnega projekta Engreen, ki je namenjen oživitvi in ohranjanju “zelene infrastrukture”, se danes v Boljuncu posvečajo ledenicam: njihovi vlogi, vzdrževanju in upravljanju ter možnosti za čezmejno povezovanje.

V sklopu projekta Engreen so prenovili ledenico v Dragi pri 
Boljuncu, danes  razpravljajo o tem, kako ledenice ohraniti pri 
življenju. Foto: Arhiv projekta Engreen
V sklopu projekta Engreen so prenovili ledenico v Dragi pri Boljuncu, danes razpravljajo o tem, kako ledenice ohraniti pri življenju. Foto: Arhiv projekta Engreen

BOLJUNEC > Evropski Interregov projekt Krepitev zelene infrastrukture v čezmejni kulturni krajini IT-SI, bolj znan po akronimu Engreen, vodi Park Škocjanske jame, pri njem pa sodelujejo še Univerza na Primorskem, GAL Venezia Orientale iz Portogruara in Občina Dolina.

Da bi zagotovili inovativen mehanizem za skupen razvoj zelene infrastrukture ter doseganje gospodarskih potencialov območja v korist biotske raznovrstnosti in prebivalcev, v projektu posvečajo pozornost ne samo zavarovanim območjem narave, temveč tudi “zeleni infrastrukturi”, kot so kali, suhi zidovi, ledenice, močvirja, gramoznice, mlinščice in drugi.

Med 17 pilotnimi prenovami zelene infrastrukture je bila tudi prenova ledenice in bližnjega kala na območju Drage pri Boljuncu. “Gre za eno številnih ledenic, katerih ostanki so prisotni na območju okoli Drage, in predstavljajo pomembno zgodovinsko in kulturno pričevanje, ki ga je treba ohranjati in krepiti,” pravijo v Občini Dolina in dodajajo, da so opravljena dela omogočila ohranitev in izboljšanje stanja “te zanimive strukture, ki jo je v preteklosti dolgo uporabljal človek, nato pa je bila dalj časa zapuščena”.

Da se prenovljena ledenica ne bi spet zrušila sama vase in zarasla, pa danes v sklopu projekta pripravljajo delavnico, na kateri bodo poskušali odgovoriti na vprašanja o vlogi ledenic, kako se lahko povezujejo v okviru čezmejnega Krasa, kako jih vzdrževati in kako izboljšati njihovo upravljanje.


Najbolj brano